افزایش شمار اعدام شدگان در کرمانشاه

چهارشنبه, ۱۸ام اردیبهشت, ۱۳۹۸
اندازه قلم متن

خبرگزاری هرانا ـ با احراز هویت زندانی دیگری که سحرگاه شنبه ۷ اردیبهشت‌ماه در زندان کرمانشاه اعدام شده است، تعداد اعدام شدگان این روز در این زندان به دو تن افزایش یافت. هر دو زندانی با اتهام “قتل” به اعدام محکوم شده بودند.

به گزارش خبرگزاری هرانا، ارگان خبری مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران، روز شنبه ۷ اردیبهشت‌ماه ۹۸،  یک زندانی به اتهام “قتل” در زندان مرکزی کرمانشاه اعدام شد.

هویت این زندانی “نورالله زنگنه وندی، ۳۸ ساله، فرزند بگ میرزا” توسط هرانا احراز شده است.

گفته می شود این زندانی در سال ۹۱ به اتهام “قتل” پسر دایی خود با سلاح گرم در شهر کرمانشاه بازداشت و به اعدام محکوم شد و نهایتا روز شنبه ۷ اردیبهشت ماه در زندان دیزل آباد کرمانشاه اعدام شد.

گفتنی است اعدام این زندانی همزمان با یک زندانی دیگر با نام شایان ابراهیمی صورت گرفته است. هرانا پیشتر در گزارشی ضمن اعلام خبر اجرای حکم اعدام وی از احتمال افزایش تعداد اعدام شدگان خبر داده بود.

اعدام این دو زندانی تا لحظه تنظیم این خبر از سوی رسانه‌های رسمی اعلام نشده است.

اعدام‌های اعلان نشده اکثریت اعدام‌ها در ایران را تشکیل می‌دهند و این درحالی است که طبق ماده ۲۱ آئین نامه نحوه اجرای احکام اعدام، رجم، صلب، قطع یا نقض عضو باید «خبر اجرای حکم با ذکر نوع جرم و خلاصه رای دادگاه در روزنامه‌ها منتشر» شود.

بنا بر گزارش نهادهای بین‌المللی، ایران به تناسب سرانه جمعیت و میزان اعدام، رتبه نخست اعدام شهروندان خود در دنیا را دارد.

بر اساس گزارش مرکز آمار، نشر و آثار مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران در دوره یکساله (اول ژانویه ۲۰۱۸ تا ۲۰ دسامبر ۲۰۱۸) دست‌کم ۲۳۶ شهروند اعدام شدند و ۱۹۵ تن دیگر به اعدام محکوم شدند. از جمله اعدام شدگان باید به اعدام ۶ کودک-مجرم اشاره کرد و همین‌طور به محل اجرای ۱۳ حکم اعدام که در ملآعام بوده است.

بنا بر همین گزارش بیش از ۷۲ درصد اعدام های صورت گرفته در ایران توسط دولت یا نهاد قضایی اطلاع رسانی نمی‌شوند که اصطلاحا آن را اعدام “مخفیانه” می‌خوانند.

به کانال تلگرام سایت ملیون ایران بپیوندید

هنوز نظری اضافه نشده است. شما اولین نظر را بدهید.