سخنگوی قوه قضائیه: پرونده تازه‌ای برای نازنین زاغری باز شده است

چهارشنبه, ۱۸ام اردیبهشت, ۱۳۹۸
اندازه قلم متن

سخنگوی قوه قضائیه اعلام کرد که پرونده تازه‌ای برای نازنین زاغری باز شده است. او همچنین اعلام کرد که خبر جلب و ممنوع‌الخروجی مهناز افشار صحت ندارد. به گفته او بیشتر بازداشت‌شدگان مقابل مجلس آزاد شده‌اند.

    
Iran - Justizsprecher (Tasnim)

غلامحسین اسماعیلی سخنگوی قوه قضائیه، روز سه‌شنبه ۱۷ اردیبهشت، در دومین نشست خبری خود با خبرنگاران گفت که اتهام تازه‌ای به پرونده نازنین زاغری افزوده شده است.

به تازگی در رابطه با احتمال تبادل زندانیان میان ایران و آمریکا گمانه‌زنی‌هایی انجام گرفته بود، اما محمدجواد ظریف، وزیر امور خارجه، چهارشنبه (۲۴ آوریل) در نیویورک تصریح کرده بود که آزادی نازنین زاغری در این قضیه مطرح نیست.

سخنگوی قوه قضائیه در نشست خبری اخیر که در رسانه‌های ایران منتشر شده، در رابطه با نازنین زاغری، که همچنان در زندان به سر می‌برد، گفته است: «ایشان پرونده دیگری دارند که آن پرونده مفتوح است و به لحاظ اینکه در حال تحمل محکومیت قبلی است پیرامون پرونده جدید ایشان تضییع حقوقی صورت نمی‌گیرد و بعد از تعیین تکلیف پرونده قبلی، پرونده جدید نیز بررسی خواهد شد.»

تکذیب ممنوع‌الخروجی مهناز افشار

اسماعیلی، درباره اتهاماتی که اخیرا به مهناز افشار، هنرپیشه سینما، در رابطه با قتل یک طلبه همدانی زده شده است، گفت: «احدی از شهروندان در این رابطه اعلام شکایت کردند و به لحاظ شاکی خصوصی پرونده تشکیل شد و مدعی‌العموم به جهت محتوای غیرقانونی مطالب ورود کرده و رسیدگی می‌کند، ولی شخص مورد نظر در خارج است و وکیلش گفته بزودی بازمی گردد.»

سخنگوی قوه قضائیه در رابطه با احضار خانم افشار افزود: «حکم جلب و ممنوع‌الخروجی صحت ندارد و آنچه عنوان شده احضار بود نه جلب. تاکنون حکم جلبی صادر نشده و به دلیل اینکه شخص در خارج از کشور است هنوز احضار هم اجرا نشده است.»

وکیل مهناز افشار اعلام کرده است موکل او، که گفته می‌شود در سفر آلمان به سر می‌برد، به محض بازگشت به ایران، خود را به مقام‌های قضائی معرفی خواهد کرد.

غلامحسین اسماعیلی در رابطه با طلبه‌ای که هفتم اردیبهشت به ضرب گلوله در همدان به قتل رسید، گفت: “هنوز تحقیقات مقدماتی به اتمام نرسیده، اما اولاً ارتکاب قتل از ناحیه قاتل با تصمیم‌گیری بوده و ابزار و آلات قتاله را آماده کرده و به محل وقوع جنایت با انگیزه ارتکاب جرم مراجعه کرده” است.

او افزود: «چه فرد دوم حاضر در صحن قتل و چه افرادی که او را تشویق و ترغیب کردند دستگیر و بازداشت شدند و تحقیقات با سرعت در حال انجام است».

“آزادی” اکثر بازداشت‌شدگان مقابل مجلس

سخنگوی قوه قضائیه درباره کارگران و معلمانی که روز اول ماه مه (چهارشنبه ۱۱ اردیبهشت) مقابل مجلس دستگیر شدند، گفت که تجمع برگزارشده در مقابل مجلس فاقد مجوز قانونی بوده است.

اسماعیلی تصریح کرد: «نیروی انتظامی جمعی را به جرم مشهود بازداشت کرد و گزارشی را به مرجع قضائی منعکس کرد و از بازداشت‌شدگان اکثراً آزاد شدند و در مورد سایر افراد اقدامات قانونی در شرف انجام است و برای آنهایی که قرار تأمین صادر شده اگر آن را بسپارند آزاد می‌شوند.»

برخی از نمایندگان مجلس خواستار آزادی کارگران و معلمان بازداشت‌شده در مقابل مجلس شده بودند.

“سن دو نوجوان اعدام‌شده بیش از ۱۷ سال بود”

اسماعیلی درباره اعدام دو نوجوان ۱۷ ساله در شیراز گفت: «این افراد دارای جرایمی مانند سرقت مسلحانه و تجاوز به عنف و آدم‌ربایی و برهم زدن نظم عمومی بودند و برخلاف ادعا‌ها سن این افراد بیشتر از ۱۷ سال بود.»

سازمان‌های مدافع حقوق بشر، از جمله سازمان عفو بین‌الملل، اعدام دو نوجوان در شیراز را به شدت محکوم کرده بودند.

واکنش به اظهارات سرافراز

اسماعیلی در پاسخ به سوالی درباره اظهارات محمد سرافراز، رئیس پیشین سازمان صدا و سیما گفت: «اگر مشخص شد ادعای این فرد درست نبوده که مانند اخلال در نظم عمومی است و دستگاه قضائی بدون شکایت نهادی خودش ورود پیدا می‌کند و تا این لحظه نهاد امنیتی شکایت نکرده است.»

سرفراز به تازگی در برنامه اینترنتی “اتاق شیشه‌ای” درباره “اصلاحات” در صدا و سیما در زمان ریاست خود و همچنین “فشارهای” سازمان اطلاعات سپاه سخن گفته بود.

از: دویچه وله


به کانال تلگرام سایت ملیون ایران بپیوندید

هنوز نظری اضافه نشده است. شما اولین نظر را بدهید.