اینجا آخر دنیاست! درگیری مجرمان خطرناک، تحصن اعتراضی دراویش در زندان فشافویه

جمعه, ۲۰ام اردیبهشت, ۱۳۹۸
اندازه قلم متن

جواد متولی

صبح امروز ۱۹ اردیبهشت ۱۳۹۸ ، درگیری شدیدی میان زندانیان حاضر در سالن پنج، تیپ یک زندان «فشافویه» رخ داده است. زندانیان در این درگیری از قمه، چاقو و شمشیرهای دست ساز خودشان و هم‌چنین حباب‌های شیشه‌ای داخل فلاسک‎های چای استفاده کرده‌اند.
یک منبع آگاه در این مورد به «ایران‌‎وایر» می‌گوید دارندگان این سلاح‌های سرد بدون توجه به این که چه کسی مقابل آن‎ها قرار گرفته بود، اقدام به ضرب و جرح کردند.

به گفته او، بر اثر شدت این درگیری، یک درویش گنابادی به نام «حیدر تیموری» به دلیل اصابت حباب شیشه‌ای فلاسکی که به سمت دیگر زندانیان پرتاب شده، از ناحیه چشم مورد آسیب قرار گرفته است. اما بعد از اعزام وی به بهداری، بعد از یک معاینه سرپایی، او را دوباره به همان بند فرستاده‌اند.

 

تحصن اعتراضی دراویش برای تفکیک جرایم

در پی وقوع حادثه امروز، شماری از دراویش با مراجعه به مقامات زندان، ضمن تاکید بر تذکرات قبلی در مورد وجود تهدیدات جانی در این بند، مسوولیت اتفاقات رخ داده را متوجه مقامات زندان دانسته و خواستار انتقال خود به بند جداگانه ‌شده‌اند. اما مسوولان زندان در پاسخ، با جدا کردن یکی از دراویش، او را به قرنطینه و انفرادی منتقل کرده‌اند.

در پی این انتقال، شش تن از دراویش به نام‎های «سعید سلطانپور»، «حیدر تیموری»، «سخاوت سلیمی»، «علی‌اکبر داداشی»، «احمد ایرانی‌خواه» و «سعید دوراندیش» دست به تحصن اعتراضی زده‎اند. آن‌ها ضمن اعلام تذکر به رییس زندان، خواهان انتقال دسته جمعی زندانیان سیاسی و عقیدتی به بندی جداگانه شده‌اند.

دراویش گنابادی و سایر زندانیان سیاسی و عقیدتی حاضر در این زندان تا امروز بارها به عدم اجرای «اصل تفکیک جرایم» اعتراض کرده و خواهان تجمیع و انتقال خود به بندی جدا از مجرمان خطرناک شده بودند اما مسوولان زندان ترتیب اثری نداده‌اند.

سابقه درگیری هفته گذشته میان مجرمان خطرناک

درگیری بین زندانیان شرور در زندان‎های ایران سابقه‎دار است. در زندان فشافویه هم این اتفاق پیش‎تر رخ داده بود که مافیای توزیع کننده سلاح سرد نیز فعالیت دارد. در آخرین مورد از این دست اتفاقات، هفته گذشته جمعی از زندانیان شرور حاضر در تیپ یک، یک نزاع بزرگ دسته جمعی داشتند. مشخص نیست علت شروع این درگیری چه بوده اما درگیری به حدی خشونت بار بوده است که ۹ نفر از زندانیان حاضر در این بند بر اثر ضربه شمشیر دست ساز زخمی و مجروح و مقامات زندان مجبور به انتقال آن‎ها به بیمارستان شده‌اند.

یک منبع مطلع درباره درگیری هفته گذشته مجرمان خطرناک حاضر در این زندان می‌گوید شدت درگیری به حدی بود که سایر زندانیان برای حفظ جان خود به هر شکلی تلاش می‎کردند تا در معرض اصابت ضربات شمشیر و قمه‌های دست ساز و یا پرتاب اشیا میان طرفین درگیری قرار نگیرند: «برخی از زندانیان تا اتمام درگیری برای حفاظت از جان خود در دست‎شویی و حمام پناه ‌گرفته بودند.»

به دنبال وقوع درگیری هفته گذشته، زندانیان سیاسی و عقیدتی با مراجعه به مقامات زندان فشافویه، با ابراز نگرانی از وضعیت امینت جانی خود، به حوادث رخ داده در بند اعتراض کرده و خواهان انتقال خود به بندی جدا از زندانیان جرایم خطرناک شده‌اند؛ موضوعی که بار دیگر امروز مورد اعتراض قرار گرفته است.

به گفته یکی دیگر از منابع مطلع، بازرسی‌های انجام شده توسط مقامات زندان در بندهای مختلف به طور صوری انجام و به بهانه این بازرسی‌ها، بیش‌تر برای زندانیان سیاسی و عقیدتی حاضر در این زندان سخت گیری شده است:«این در حالی است که در همان بازرسی، امکان کشف سلاح سرد یا سایر ادوات مورد استفاده در درگیری و نزاع سایر زندانیان جرایم خظرناک وجود داشته است.»

یکی از منابع خبری «ایران‎وایر» با اشاره به فشار مضاعف زندان‎بان‎ها در ایجاد محدودیت برای زندانیان سیاسی و عقیدتی، به موارد متعدد بازرسی از وسایل این زندانیان و محدودیت تماس تلفنی و یا قطع ملاقات با خانواده‌های آن‌ها می‌گوید:«این اتفاق برای مجرمان خطرناک کم‎تر رخ داده و در دفعات بازرسی از بندها، بازرسی از لوازم مجرمان خطرناک به صورت نمایشی انجام شده است. در حالی که مقامات زندان هم از وجود سلاح سرد یا سایر ابزارآلات جرم که می‌توانند برای سایر زندانیان نیز خطرناک باشند، با خبر بوده‌اند.»

به گفته این منبع، هیچ کنترلی بر روی ورود مواد مخدر به زندان وجود ندارد: «حتی دو زندانی مبتلا به بیماری ایدز یا سایر مبتلایان به انواع بیماری‌های عفونی و هپاتیت که قابلیت واگیر دارند نیز در بین زندانیان تیپ یک این زندان حضور دارند.»

 

تخلف زندان از آییننامه سازمان زندانها

بیش‎ترین تعداد زندانیان سیاسی و عقیدتی حاضر در این زندان را دراویش گنابادی بازداشت شده در جریان حوادث «گلستان هفتم» تشکیل می‌دهند. برخی دیگر از فعالان سیاسی و مدنی یا بازداشت شدگان در اعتراضات دی‎ماه ۱۳۹۶ نیز در این زندان حضور دارند.

«علیرضا روشن»، فعال حقوق دراویش گنابادی در گفت‎وگو با «ایران‏وایر»، با تاکید بر اصول مندرج در آیین‎نامه داخلی سازمان زندان‎ها و اقدامات تامینی و تربیتی کشور که ناظر به تفکیک جرایم و نسبت جرم و محل حبس است، می‌گوید:«نگه‏داری زندانیان سیاسی و عقیدتی در کنار مجرمین خطرناک در یک بند، تخلف آشکار مقامات این زندان و موجب تهدید جانی برای همه زندانیان سیاسی و عقیدتی محبوس در این زندان است.»

سردبیر وب‌سایت «مجذوبان نور» می‎گوید: «با توجه به حضور پرتعداد دراویش و سایر زندانیان سیاسی و عقیدتی در این زندان و حضور زندانیان خطرناک، بزه‌کاران اجتماعی و قاچاق‎چیان مواد مخدر، آن‎‏ها می‌بایست دربند جداگانه‌ای حضور داشته باشند. اما ظاهرا به صورت تعمدی، تمایلی برای انجام این کار در مقامات زندان وجود ندارد.»

وی با ابراز نگرانی از اجرای حکم قطع دست ۱۸ تن از مجرمان حاضر در این زندان یا احکام مشابهی که قرار است در هفته‌های آینده در این زندان اجرا شود، می‌گوید:«زندانیانی که برای اجرای حکم قطع دست اعزام می‌شوند را بلافاصله پس از اجرای حکم، به داخل بندها منتقل می‌کنند. اجرای این احکام باعث ایجاد آسیب روانی در میان سایر مجرمان هم‎بند فرد با جرایم مشابه می‎شود و می‌تواند زمینه هر نوع درگیری و نزاعی را در زندان ایجاد کند. زیرا برای سایر زندانیان این تصور پیش می‌آید که این‎جا آخر دنیا است و هیچ تخفیف یا تغییری در محکومیت‌شان داده نخواهد شد.»

به گفته علیرضا روشن، فعال حقوق دراویش گنابادی، با اجرای این احکام، این افراد به اصطلاح رایج میان قماربازان، «پاک‎باخته می‌شوند:«چون روحیه‌شان به هم ریخته و شر درون وجودشان برای شرارت غلبه ‌کرده است، مستعد ایجاد درگیری و نزاع هستند. بنابراین، به‌راحتی می توانند به سایر هم بندیان خود آسیب بزنند. این برای زندانیانی که به جرایم سیاسی و عقیدتی یا آن چه حکومت “اقدام علیه امنیت ملی” می‌خواند، به شدت خطرناک و تهدید جانی محسوب می‌شود.»

از: ایران وایر


به کانال تلگرام سایت ملیون ایران بپیوندید

هنوز نظری اضافه نشده است. شما اولین نظر را بدهید.