ترامپ نسبت به “اقدامات احتمالی” تهران هشدار داد

سه شنبه, ۳۱ام اردیبهشت, ۱۳۹۸
اندازه قلم متن

دونالد ترامپ هشدار داد که اگر ایران علیه منافع آمریکا اقدامی بکند با “واکنش مقتدرانه” ایالات متحده روبرو خواهد شد. این دومین پیام تهدیدآمیز ترامپ طی یک روز است و نسبت به پیام قبلی تا حدودی محتاطانه‌تر به نظر می‌رسد.

    
Donald Trump (Reuters/C. Barria)

رئیس جمهوری ایالات متحده شامگاه دوشنبه، سی‌ام اردیبهشت (۲۰ مه) (به وقت واشنگتن) اقدام احتمالی ایران علیه آمریکا را “اشتباهی بزرگ” خواند.

به گزارش خبرگزاری آلمان، دونالد ترامپ بدون این که وارد جزئیات شود در جمع خبرنگاران تاکید کرده که اگر سران جمهوری اسلامی اقدامی بکنند با “واکنش مقتدرانه” آمریکا روبرو خواهند شد.

ترامپ در عین حال گفته که آمریکا شواهدی مبنی بر اقدام احتمالی ایران علیه این کشور در دست ندارد. دونالد ترامپ همچنین اعلام آمادگی کرده که اگر سران ایران به او تلفن کنند با آنها مذاکره خواهد کرد.

رئیس جمهوری آمریکا از سران جمهوری اسلامی خواسته زمانی به او تلفن کنند که آماده مذاکرات باشند. او چند روز پیش هم گفته بود که شماره تلفنی در اختیار سوئیس به عنوان حافظ منافع آمریکا قرار داده تا اگر ایران تمایل داشت با او تماس بگیرد.

هشدار و اعلام آمادگی واشنگتن برای مذاکره با تهران در حالی رخ می‌دهد که جنگ لفظی میان دو طرف، پس از وقوع انفجاری در منطقه سبز بغداد که ساختمان‌های دولتی و سفارت‌خانه‌های خارجی، از جمله دفتر نمایندگی دیپلماتیک ایالات متحده در آن قرار دارد بسیار شدید شده است.

دونالد ترامپ شامگاه یک‌شنبه ۲۹ اردیبهشت در واکنش به انفجار در منطقه سبز بغداد در یک پیام توئیتری نوشت: «اگر ایران خواهان درگیری است، این پایان رسمی ایران خواهد بود.» او به جمهوری اسلامی هشدار داده هرگز بار دیگر ایالات متحده را تهدید نکند.

واکنش تند ظریف به سخنان ترامپ

محمدجواد ظریف، وزیر خارجه ایران، در واکنش به این پیام تهدیدآمیز رئیس جمهوری آمریکا، سخنان و اقدامات دونالد ترامپ را “تروریسم اقتصادی و رجزخوانی برای نسل‌کشی” خواند.

ظریف در یک پیام توئیتری نوشته است که ترامپ خواهان دست‌یافتن به چیزی است که “اسکندر، چنگیز و دیگر متجاوزان” در دستیابی به آن ناکام مانده‌اند.

وزیر خارجه جمهوری اسلامی خطاب به دونالد ترامپ نوشته است: «هیچوقت یک ایرانی را تهدید نکن. احترام گذاشتن را امتحان کن، جواب می‌دهد.»

پس از حمله موشکی به منطقه سبز بغداد، وزارت خارجه آمریکا اعلام کرد که واشنگتن حملاتی از این دست را تحمل نکرده و “به شکلی قاطع” به آن واکنش نشان خواهد داد. به گفته این وزارتخانه، اگر “چنین حملاتی را نیروهای شبه‌نظامی مورد حمایت ایران یا عناصر وابسته به این نیروها ترتیب داده باشند” آمریکا تهران را مسئول آن خواهد دانست.

تا کنون به طور رسمی درباره جزئیات انفجار در منطقه سبز بغداد و عاملان احتمالی آن گزارشی منتشر نشده است. آمریکا و متحدانش در منطقه، جمهوری اسلامی و گروه‌های مورد حمایت این کشور را متهم به تلاش برای به تشنج کشیدن و بی‌ثبات کردن منطقه می‌کنند. اتهامی که تهران همواره آن را رد کرده است.

دونالد ترامپ تقریبا همزمان با پیام توئیتری تهدید‌آمیز مبنی بر “پایان رسمی” ایران در مصاحبه‌ای تلویزیونی با شبکه فاکس‌نیوز گفته بود که به دنبال درگیری با تهران نیست، اما در عین حال اجازه هم نخواهد داد که جمهوری اسلامی به سلاح هسته‌ای دست یابد.

تاکید بر پرهیز از جنگ، همزمان با تهدید

او همچنین تأکید کرده بود: «من کسی نیستم که وارد جنگ دیگری شود. جنگ به اقتصاد ما آسیب می‌زند، اما خیلی مهم‌تر از آن اینکه انسان‌ها در نتیجه جنگ کشته می‌شوند.»

ترامپ بارها ادعا کرده که فشار حداکثری بر تهران موثر خواهد بود و این کشور به زودی آماده مذاکره خواهد شد. رهبر جمهوری اسلامی، علی خامنه‌ای سه‌شنبه گذشته در دیدار با مسئولان ارشد حکومتی اطمینان داد که میان آمریکا و ایران جنگی رخ نخواهد داد و در عین حال هرگونه مذاکره با دولت دونالد ترامپ را “سم مضاعف” خواند.

حسن روحانی، رئیس جمهوری اسلامی ایران نیز روز گذشته مذاکره با آمریکا در شرایط کنونی را رد کرد و گفت: «بنده طرفدار مذاکره و دیپلماسی هستم، اما انجام آن را در شرایط کنونی به هیچ عنوان قبول ندارم.»

روحانی می‌گوید امروز تمام کسانی که در چهار دهه گذشته “راه مقابله با کشور ما را فشار و جنگ می‌دانستند” در کاخ سفید جمع شده‌اند و به همین دلیل “شرایط امروز به هیچ عنوان شرایط مذاکره نیست” بلکه شرایط “مقاومت و ایستادگی” است.

از: دویچه وله


به کانال تلگرام سایت ملیون ایران بپیوندید

هنوز نظری اضافه نشده است. شما اولین نظر را بدهید.