احراز هویت ۴ تن دیگر از شهروندان بازداشت شده در اهواز در حین برگزاری نماز تراویح

پنجشنبه, ۲ام خرداد, ۱۳۹۸
اندازه قلم متن

خبرگزاری هرانا – هویت چهار تن دیگر از شهروندان اهل سنت که پیشتر در شهر اهواز بازداشت شده بودند احراز شد. ساعات پایانی روز دوشنبه تعدادی از شهروندان اهل سنت اهواز در حین برگزاری نماز جماعت تراویح توسط نیروهای امنیتی بازداشت و به مکان نامعلومی منتقل شدند.

به گزارش خبرگزاری هرانا، ارگان خبری مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران، ساعات پایانی دوشنبه ۳۰ اردیبهشت ۹۸، تعدادی از شهروندان اهل سنت اهواز توسط نیروهای امنیتی بازداشت شدند.

طی روز جاری هویت چهار تن دیگر از این شهروندان به نام‌های “عماد کعبی، کریم مرعی، عندان سواری، فرزند جاسم و یوسف کعبی” توسط هرانا احراز شده است.

بازداشت این شهروندان که گفته می شود در دسته ای پر تعداد بوده در حین برگزاری نماز تراویح و توسط قرارگاه ابوالفضل العباس وابسته به اطلاعات سپاه پاسداران همراه با ضرب و شتم صورت گرفته است.

پیشتر هویت سه تن از این شهروندان “علی سواری، فرزند زغیر، محمد حیدری فرزند احیال از اهالیه ملاشیه و سعدون مهدی” توسط هرانا احراز شده بود.

تراویح به نمازهایی اطلاق می‌شود که اهل سنت در شب‌های ماه رمضان به صورت جماعت می‌خوانند.

از آنجا که شیعیان نماز «تراویح» بصورت جماعت را بدعتی در اسلام می‌دانند، نیروهای امنیتی در خوزستان در چند سال اخیر نسبت به برگزاری این نوع نماز در ماه رمضان برخورد امنیتی داشته‌اند.

در کنار دلایل مذهبی ملاحضات امنیتی نیز در چنین برخوردهایی دیده می شود. برای درک این موضوع باید در نظر داشت هر چند اکثریت عربهای ساکن ایران و به خصوص خوزستان پیرو تشیع هستند با این حال در سالهای اخیر موجی از روی گردانی از تشیع و روی آوردن به مذهب اهل سنت در این منطقه دیده شده است، امری که حکومت ایران آن را بر نمی تابد. در نتیجه شماری از فعالان عرب هم به اتهام “وهابیت” و اقدام علیه امنیت ملی دستگیر و مورد برخورد قرار گرفته‌اند.


به کانال تلگرام سایت ملیون ایران بپیوندید

هنوز نظری اضافه نشده است. شما اولین نظر را بدهید.