آتش سوزی و اعتصاب در سلول؛ چهار زندانی در زندان ارومیه مصدوم شدند

پنجشنبه, ۲ام خرداد, ۱۳۹۸
اندازه قلم متن

خبرگزاری هرانا – ساعتی پیش در پی بروز آتش سوزی در یکی از سلول‌های انفرادی زندان ارومیه چهار زندانی مصدوم شدند. این چهار زندانی طی روزهای گذشته در اعتراض به عدم رسیدگی پزشکی و شرایط نامناسب نگهداری خود در زندان دست به اعتصاب غذا زده و در حالی که دو تن از آنان دچار عارضه نخاعی هستند هر چهار نفر به یک سلول انفرادی منتقل شده بودند.

به گزارش خبرگزاری هرانا، ارگان خبری مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران، امروز چهارشنبه ۱ خردادماه ۹۸، چهار تن از زندانیان محبوس در زندان ارومیه به دلیل بروز آتش سوزی در سلول انفرادی مصدوم شدند.

هویت این زندانیان “داوود قاسم زاده، بهاالدین قاسم زاده، علی قلی زاده و مهدی چهاربرجی” توسط هرانا احراز شده است.

هر چهار زندانی به دلیل دود ناشی از آتش سوزی از ناحیه دستگاه تنفسی دچار مشکل جدی شده‌اند و علاوه بر آن بهاالدین قاسم زاده از ناحیه صورت، داوود قاسم زاده از ناحیه یک دست، علی قلی زاده از نواحی مختلف بدن ازجمله دست و پا و مهدی چهاربرجی نیز با آتش گرفتن ویلچر از ناحیه هر دو دست دچار سوختگی شده‌اند.

هرچند دلیل این آتش سوزی مشخص نیست با این حال گفته می شود یکی از زندانیان در پی فشار روانی ناشی از نگهداری در سلول انفرادی به صورت اعتراضی و با آتش زدن دو عدد پتو در سلول باعث این اتفاق شده است.

گفته می شود پس از بروز آتش سوزی به دلیل تعلل مسئولین زندان در باز کردن درب های سلول صدمات وارده بر زندانیان شدید تر شده است و هم اکنون مدیر کل زندان و رئیس زندان و همچنین معاونت زندان پیمان خانزاده در محل حاضر شده و چهار زندانی را به هواخوری منتقل کرده‌اند.

این چهار زندانی در روزهای اخیر به دلیل عدم رسیدگی پزشکی و شرایط بهداری زندان و همچنین شرایط نامناسب نگهداری خود در زندان دست به اعتصاب غذا زده و با کارشکنی مسئولین زندان ارومیه هر چهار نفر در اقدامی غیر متعارف به یک سلول انفرادی که محلی صرفا برای نگهداری یک زندانی است منتقل شده بودند.

گفتنی است داوود و بهاالدین قاسم زاده در سال ۸۸ به اتهام قتل دو نفر در یک درگیری طایفه‌ای دستگیر شدند. بهاالدین در زمان بازداشت ۱۷ سال سن داشت و در دادگاهی که سال ۸۹ تشکیل شده بود اتهام انجام هر دو قتل را به عهده گرفت. در همان روز بعد از خروج از دادگاه از دست مأموران فرار کرد و به کردستان عراق رفت. بعد از فرار بهاالدین مأموران امنیتی خواهر، مادر و برادر دیگرش را دستگیر و به زندان ارومیه منتقل کردند و گفتند بهاالدین باید بازگردد تا این‌ها آزاد شوند که همین‌طور هم شد، بهاالدین بعد از یک ماه بازگشت و ضرب و شتم شدید وی در زمان بازداشت موجب آسیب‌دیدگی ستون فقرات و نخاع او شد.

هرانا در تاریخ ۲۲ خردادماه ۹۷ گزارش کرده بود، بهاالدین و داوود قاسم‌زاده، به دنبال وخامت وضعیت جسمانی و ممانعت مسئولان زندان از اعزام آنها به مراکز درمانی، از رئیس زندان درخواست کرده بودند که حکم اعدامشان هر چه سریع‌تر اجرا شود.

در تاریخ ۱ آذرماه سال گذشته نیز، جلسه رسیدگی به اتهامات بهاالدین قاسم‌زاده، کودک-مجرم محکوم به اعدام محبوس در زندان ارومیه، در پرونده‌ای جدید که در زندان برای وی تشکیل شده است، به اتهام تبلیغ علیه نظام، در شعبه ۱ دادگاه انقلاب این شهر برگزار شده بود.


به کانال تلگرام سایت ملیون ایران بپیوندید

هنوز نظری اضافه نشده است. شما اولین نظر را بدهید.