اعتصاب غذای عباس لسانی در زندان اردبیل

سه شنبه, ۷ام خرداد, ۱۳۹۸
اندازه قلم متن

خبرگزاری هرانا – عباس لسانی، فعال ترک (آذربایجانی) و زندانی محبوس در زندان اردبیل روز جاری در اعتراض به عدم دسترسی به خلاصه پرونده که توسط وکیل او تهیه و جهت دسترسی آقای لسانی به زندان ارائه شده است، دست به اعتصاب غذا زد. گفته می شود ممانعت از دسترسی به این خلاصه پرونده به دستور رئیس حفاظت اطلاعات این زندان صورت گرفته است.

به گزارش خبرگزاری هرانا، ارگان خبری مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران، امروز دوشنبه ۶ خردادماه ۹۸، عباس لسانی، زندانی محبوس در زندان اردبیل در اعتراض به عدم دسترسی به خلاصه پرونده خود دست به اعتصاب غذا زد.

گفته می شود وکیل آقای لسانی خلاصه ای از پرونده وی را جهت مطالعه آقای لسانی پیش از برگزاری دادگاه تحویل دفترخانه زندان داده است. با این حال مسئولین زندان به دستور سورآذر، رئیس حفاظت اطلاعات زندان اردبیل از تحویل اوراق خودداری کرده‌اند.

عباس لسانی پیش از این در تاریخ ۲ مهرماه ۱۳۹۷، از طریق پیامک از صدور حکم غیابی علیه خود با خبر شده و در تاریخ ۱۵ دی‌ماه توسط شعبه اجرای احکام دادگاه انقلاب اردبیل بازداشت و جهت اجرای حکم ۱۰ ماه حبس تعزیری به زندان تبریز منتقل شده بود. دو روز پس از بازداشت با وارد شناخته شدن اعتراض وی به نحوه دادرسی، با قرار وثیقه ۱۰۰ میلیون تومانی و تا زمان دادرسی مجدد که زمان آن روز ۲۵ دی‌ماه تعیین شد به صورت موقت از زندان تبریز آزاد شد.

این شهروند اردبیلی، در تاریخ ۲۵ دی‌ماه در پی حضور در شعبه ۲ دادگاه انقلاب تبریز که پس از اعتراض وی به نحوه دادرسی و درخواست واخواهی مجدد وی تشکیل شده بود توسط نیروهای امنیتی بازداشت و به زندان اردبیل منتقل شده است.

در تاریخ ۲۴ فروردین ماه سال جاری جلسه دادگاه تجدید نظر عباس لسانی بدون حضور وی در شعبه ۲۶ دادگاه تجدید نظر استان آذربایجان شرقی، به ریاست قاضی خوبیارپور برگزار و محکومیت این زندانی به ۱۰ ماه حبس تعزیری عینا به تائید این دادگاه رسید.

گفته می شود پیشتر نسخه چاپی ابلاغیه احضار عباس لسانی به دادگاه تجدیدنظر، به منزل این فعال ترک و نسخه الکترونیکی آن به اصغر محمدی، وکیل مدافع او ارسال شده بود. اما این ابلاغیه به دست خود وی در زندان اردبیل نرسیده بود.

جلسه دادگاه در حالی بدون حضور آقای لسانی پیشتر برگزار شده بود که بر اساس ماده ۷۷ قانون آیین دادرسی مدنی، “در صورتی که خوانده در بازداشتگاه یا زندان باشد،‌ دادخواست و اوراق دعوا به وسیله اداره زندان به نامبرده ابلاغ خواهد شد”.

لازم به اشاره است که عباس لسانی سوابق متعدد بازداشت و محکومیت به دلایل عقیدتی را در کارنامه خود دارد، در یکی از آخرین موارد در تاریخ ۱۱ تیرماه چند روز پیش از گردهمایی سالانه “قلعه بابک” عباس لسانی همراه با سه شهروند دیگر ساکن اردبیل توسط مأموران اداره اطلاعات این شهرستان بازداشت و سپس در روز چهارشنبه ۲۰ تیرماه با تودیع وثیقه ۵۰ میلیون تومانی از زندان آزاد شد. آقای لسانی ویدیویی از خود مبنی بر تشویق افراد برای حضور در این مراسم منتشر کرده بود.

بسیاری از زندانیان در ایران به عنوان آخرین راه برای رسیدن به خواسته‌هایشان دست به اعتصاب غذای اعتراضی می زنند. بسیاری از این اعتصاب‌ها در اعتراض به عدم رسیدگی به مشکلات پرونده، مراعات نشدن حقوق زندانی و یا بازداشتی و بلاتکلیفی های بلندمدت بوده است.


به کانال تلگرام سایت ملیون ایران بپیوندید

هنوز نظری اضافه نشده است. شما اولین نظر را بدهید.