تأکید دوباره آمریکا بر خواست مذاکره مشروط با ایران

چهارشنبه, 8ام خرداد, 1398
اندازه قلم متن

وزارت‌خارجه آمریکا می‌گوید مذاکره با ایران مشروط به پذیرش ۱۲ شرط تعیین شده برای ایران از سوی رهبران این کشور است. مشاور امنیت ملی آمریکا نیز اختلاف‌نظر میان او و دونالد ترامپ در مورد ایران را رد کرده است.

    
مورگان اورتگاس (میانه تصویر) سخنگوی وزارت‌خارجه آمریکامورگان اورتگاس (میانه تصویر) سخنگوی وزارت‌خارجه آمریکا

ساعاتی پس از آنکه وزارت خارجه ایران اعلام کرد جمهوری اسلامی “فعلا چشم‌اندازی برای مذاکره با آمریکا” نمی‌بیند، سخنگوی وزارت خارجه آمریکا اعلام کرد تحریم‌ها و “کارزار فشار حداکثری” علیه ایران ادامه خواهد یافت.

مورگان اورتگاس، سخنگوی وزارت خارجه آمریکا هفتم خرداد (۲۸ مه) در جمع خبرنگاران گفت اگر رهبران ایران ۱۲ شرط تعیین‌شده از سوی مایک پمپئو را “جدی بگیرند” دولت آمریکا آماده گفت‌وگو‌ است.

ساعاتی پیش از این اظهرات، عباس موسوی، سخنگوی جدید وزارت خارجه ایران در رابطه با سخنان دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا و دیگر مقامات این کشور گفته بود: «ایران خیلی به لفظ‌ها و حرف‌ها توجهی ندارد.» او شرایط تعیین شده از سوی وزیر خارجه آمریکا برای دستیابی به توافقی تازه با ایران را “کذایی” خواند و تأکید کرد که این شرایط برای تهران قابل پذیرش نیست.

از جمله این شرایط که از سوی مایک پمپئو، وزیرخارجه آمریکا مطرح شده‌اند “پایان رفتار تهدیدآمیز برابر همسایگانش است” که بسیاری از آنها متحدان آمریکا در منطقه خاورمیانه هستند. در بیانیه راهبردی پمپئو از ایران  خواسته شده بود به تهدید اسرائیل به نابودی و پرتاب موشک به سوی عربستان سعودی و امارات متحده عربی خاتمه دهد و از تهدید کشتیرانی بین‌المللی و عملیات خرابکارانه سایبری پرهیز کند.

جان بولتن، مشاور امنیت که در خاورمیانه به سر می‌برد، معتقد است که ایران “احتمالاً در حمله به شناورهای عربستان نقش داشته است.” بولتون روز چهارشنبه ۸ خردادماه در ابوظبی اعلام کرد که مین‌های استفاده شده در حمله اخیر به چهار نفتکش در نزدیکی آب‌های بندر فجیره در امارات متحده عربی به احتمال زیاد متعلق به ایران بوده است.

مشاور امنیت ملی آمریکا که برای دیدار با مقام‌های اماراتی به این کشور سفر کرده در جمع خبرنگاران گفت آمریکا و امارات متحده عربی تلاش می‌کنند با احتیاط به فعالیت‌های ایران و نیروهای وابسته به دولت این کشور در منطقه پاسخ دهند.

او بدون ارائه توضیح بیشتر در مورد نقش ایران در حمله اخیر، گزار‌ش‌های منتشر شده در مورد اختلاف نظر میان او رئیس‌جمهور آمریکا در مورد سیاست خاورمیانه را رد کرد. جان بولتون در عین‌حال گفت: «من فقط مشاور امنیت ملی آمریکا هستم و نه کسی که باید درباره امنیت ملی ایالات متحده تصمیم بگیرد».

پیشتر نیویورک تایمز در گزارشی نوشته بود که میان رئیس‌جمهور آمریکا و مشارو امنیت ملی این کشور درباره ایران و کره شمالی اختلاف‌نظر جدی وجود دارد.

جان بولتون خواستار سخت‌گیری بیشتری در قابل ایران است و پیشتر چندین بار گزینه تغییر رژیم در ایران را مطرح کرده است.  دونالد ترامپ اما می‌گوید خواست دولت او مذاکره با ایران برای دست‌یابی به “یک توافق خوب” است.

دونالد ترامپ در جریان سفر اخیر خود به ژاپن تأکید کرد که خواستار تغییر رژیم در ایران نیست و گفت: «ایران شانس این را دارد که کشوری بزرگ باشد. با همین رهبری. ما به دنبال تغییر رژیم نیستیم و این را صریح می‌گوییم.»

روزنامه “نیویورک تایمز” در گزارشی از حاشیه این سفر تهیه کرده، نوشته بود که موضع رئیس‌جمهور آمریکا و مشاور امنیت ملی او درباره مسائلی مانند ایران و کره شمالی از یکدیگر دور شده است.  در این گزارش به سخنان دونالد ترامپ اشاره شده که از قرار در محافل خصوصی گفته است “اگر دست بولتون بود، تاکنون درگیر ۴ جنگ جدید شده بودیم”‬.


به کانال تلگرام سایت ملیون ایران بپیوندید

هنوز نظری اضافه نشده است. شما اولین نظر را بدهید.