اعتراض عبدالحمید به قتل یک شهروند بلوچ در زاهدان

چهارشنبه, ۸ام خرداد, ۱۳۹۸
اندازه قلم متن

شهر زاهدان شاهد تجمع اعتراضی به کشته شدن یک جوان بلوچ بود. نیروهای انتظامی این جوان بلوچ را به دلیل “مخدوش بودن” پلاک خودرو تعقیب و به سمت او شلیک کردند. راننده مجروح پس از انتقال به بیمارستان درگذشت.

    
default

وب‌سایت کمپین فعالان بلوچ نام جوان کشته شده در زاهدان را “موسی شه‌بخش” اعلام کرده است. کمپین فعالان بلوچ نوشته است این جوان به دلیل نداشتن گواهینامه و عدم توجه به ایست ماموران با شلیک ماموران کشته شده است. به گفته این کمپین، ماموران ۳۰ نفر از تجمع کنندگان معترض در زاهدان را روز دوشنبه ششم خرداد (۲۷ مه) بازداشت کردند.

طبق گزارش سایت سنی آنلاین، پایگاه اطلاع رسانی اهل سنت ایران، مولانا عبدالحمید اسماعیل‌زهی، امام جمعه اهل‌سنت زاهدان نیز در را بطه با حادثه تیراندازی زاهدان بیانیه‌ای صادر کرد. عبدالحمید هشدار داده است که “تیراندازی‌های بی‌ضابطه و بی‌رویه” علمای بلوچ و مردم استان را نگران کرده است.

در این بیانیه همچنین آمده است: «در اتفاقی که در زاهدان در بلوار کشاورز رخ داد، مشخص بود که نه ماشین قاچاق داشته و نه اسلحه داخل آن بوده است، بلکه راننده فقط به‌خاطر نداشتن گواهینامه و بی‌توجهی به ایست مأمور و فرار، مورد اصابت گلوله قرار گرفته و کشته ‌شده است.»

عبدالحمید در بیانیه خود انتقاد کرده است: «تیراندازی به طرف راننده بر خلاف قانون و بر ضد امنیت است. اگر در مواردی مامورین مجبور به تیراندازی هستند به لاستیک ماشین تیراندازی کنند. برای گیر انداختن ماشین‌ راه‌های دیگری به‌غیر از تیراندازی هست؛ باید تدابیر دیگری به‌کار گرفته شود، اما کشتن راننده درست نیست.»

عبدالحمید از مسئولین خواسته است که با سوخت‌بران با “مدارا” برخورد کنند. این روحانی اهل سنت در بخشی از بیانیه خود ضمن اشاره به بیکاری، گرسنگی و فقر در سیستان و بلوچستان نوشته است که سوخت‌بری اگرچه شغل نیست؛ اما برخی از مردم به‌خاطر تنگ‌دستی و ناداری به این کار روی آورده‌اند. سوخت‌بری جابجایی قاچاقی و غیراستاندارد سوخت است.

عبدالحمید تاکید دارد: «مامور حق ندارد به‌خاطر گازوییل به طرف ماشین تیراندازی کند و مردم را به قتل برساند. مسئولین باید مشکل و دغدغۀ مردم را حل کنند. چون مردم می‌خواهند شغلی داشته باشند و نانی بخورند.»

“عامل تیراندازی دستگیر شد”

یک منبع که نخواست نامش در این گزارش ذکر شود به دویچه وله گفت: «عبدالحمید به این خاطر بیانیه داده چون اولین بار نیست که در جاده‌های استان بدون ضابطه تیراندازی می‌شود و مستقیم به افراد شلیک می‌کنند. این دفعه داخل شهر زاهدان اتفاق افتاده و مشخص بوده است که بار قاچاق و اسلحه‌ای نداشته و راه‌های دیگری برای توقف خودرو وجود داشته است نه اینکه مستقیم بزنند و یک شخص را بکشند.»

به گفته این منبع پرسش‌های زیادی درباره عامل تیراندازی وجود دارد که هنوز اطلاع‌رسانی در این خصوص انجام نگرفته است. او افزود: «دیشب وقتی بیانیه منتشر شد مسئولین انتظامی گفتند که فردی که تیراندازی کرده را دستگیر کردند. ما هنوز اطلاعی نداریم که عامل دستگیر شده از طرف کدام ارگانی بوده است. ظاهرا اینها با ماشین و لباس شخصی می‌آیند و تیراندازی می‌کنند. مردم نمی‌دانند که اینها مامورند یا دزدند. چون با لباس شخصی و ماشین شخصی دست به تیراندازی می‌زنند. عموما تیراندازی‌هایی که در بسیاری از نقاط انجام می‌گیرد هم به همین صورت بوده است.»

او در ادامه تاکید کرد که “حوزه علمیه مکی” موضوع بازداشت شدگان زاهدان را پیگیری می‌کند تا افراد بازداشت شده آزاد شوند.

به گفته این منبع اوضاع شهر زاهدان بعد از تظاهرات به حالت عادی برگشته و تجمع کنندگان متفرق شدند ولی بین مردم نارضایتی وجود دارد. او در ادامه صحبت‌های خود خاطرنشان کرد که مسئولین اگرچه گفتند عامل تیراندازی دستگیر شده ولی نتیجه اعلام نشده است و مردم نگرانند که این پرونده هم مثل دوره‌های قبل فقط با اعلام خبر بازداشت عامل تیرااندازی خاتمه پیدا کند.

از: دویچه وله


به کانال تلگرام سایت ملیون ایران بپیوندید

هنوز نظری اضافه نشده است. شما اولین نظر را بدهید.