الجبیر: عربستان در پی جنگ با ایران نیست

جمعه, ۱۰ام خرداد, ۱۳۹۸
اندازه قلم متن

عادل الجبیر، وزیر مشاور سعودی در امور خارجه می‌گوید علی‌رغم تمام اختلافات، عربستان خواستار جنگ با ایران نیست. عربستان همزمان از رهبران کشورهای عرب دعوت کرده در نشستی اضطراری با موضوع “”‌مداخلات ایران در منطقه” شرکت کنند.

    
عادل الجبیر وزیر مشاور سعودی در امور خارجهعادل الجبیر وزیر مشاور سعودی در امور خارجه

عادل الجبیر، وزیر مشاور سعودی در امور خارجه، در مصاحبه‌ای با شبکه تلویزیونی بی‌بی‌سی گفته است: «جنگ برای همه ما در منطقه خاورمیانه زیان‌بار است و ما می‌خواهیم به هر قیمتی شده مانع آن شویم.»

الجبیر در این مصاحبه که پنج‌شنبه ۹ خرداد (۳۰ مه) پخش شد گفت که خاورمیانه در یکی از بحرانی‌ترین لحظات تاریخ خود قرار دارد.

او همزمان تأکید کرد که ایرانی‌ها اگر در پی عادی‌سازی روابط هستند باید به حرف خود عمل کنند. الجبیر گفت: «عربستان ‌سعودی به دنبال جنگ با ایران نیست،‌اما اقدامات خصمانه این کشور در منطقه را هم تحمل نمی‌کند.»

عربستان سعودی ایران را متهم می‌کند که در حملات اخیر به نفت‌کش‌های عربستان در آب‌های امارات دست داشته است.  تنش لفظی میان عربستان و ایران در هفته‌های اخیر شدت گرفته است. متحد عربستان یعنی آمریکا با اعزام یک ناوگروه جنگی به خاورمیانه به این تنش دامن زده و موجب نگرانی جامعه جهانی از بروز جنگی دیگر در خاورمیانه شده است.

عربستان و ایران در بحران‌های منطقه‌ای مانند جنگ داخلی سوریه یا یمن در برابر یکدیگر ایستاده‌اند و هر کدام از یک طرف نبرد حمایت می‌کند.

عربستان سعودی که این‌ هفته میزبان سه نشست است (کنفرانس سازمان همکاری‌های اسلامی، نشست اتحادیه عرب و نشست کشورهای عضو شورای همکاری‌خلیج فارس) از رهبران کشورهای عرب دعوت کرده پنج‌شنبه نهم خرداد پس از افطار در یک نشست اضطراری در مکه با موضوع “‌مداخلات ایران در منطقه” شرکت کنند.

خبرگزاری فرانسه نوشته است عربستان سعودی در تلاش است تا شرکت‌کنندگان در این نشست‌‌ را به سوی انزوای بیشتر ایران سوق دهد و هدف از برگزاری نشست‌های مکه از سوی عربستان، نمایش اتحاد کشورهای عربی و اسلامی علیه ایران است.

ابراهیم العساف، وزیر خارجه عربستان نیز شامگاه چهارشنبه در جده و در جمع وزیران خارجه سازمان همکاری اسلامی گفته بود: «حمایت تهران از شورشیان حوثی یمن دلیلی است بر مداخلات ایران در امور دیگر کشورها… کشورهای اسلامی باید چنین چیزی را محکوم کنند.»

از: دویچه وله


به کانال تلگرام سایت ملیون ایران بپیوندید

هنوز نظری اضافه نشده است. شما اولین نظر را بدهید.