پس از ۶ روز؛ تداوم اعتصاب غذای عباس لسانی در زندان اردبیل

شنبه, ۱۱ام خرداد, ۱۳۹۸
اندازه قلم متن

خبرگزاری هرانا – عباس لسانی، فعال ترک (آذربایجانی) و زندانی محبوس در زندان اردبیل، امروز وارد ششمین روز اعتصاب غذای خود شد. وی روز دوشنبه هفته گذشته در اعتراض به ممانعت مسئولین زندان از دسترسی او به خلاصه پرونده که توسط وکیل او تهیه و به مقصد آقای لسانی، به زندان ارایه شده بود، اعتصاب غذای خود را آغاز کرد. گفته می شود ممانعت از دسترسی به این خلاصه پرونده به دستور رییس حفاظت اطلاعات این زندان صورت گرفته است.

به گزارش خبرگزاری هرانا، ارگان خبری مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران، امروز شنبه ۱۱ خردادماه ۱۳۹۸، اعتصاب غذای عباس لسانی، زندانی محبوس در زندان اردبیل که در اعتراض به عدم دسترسی به خلاصه پرونده خود دست به این اقدام زده بود، وارد ششمین روز شد.

گزارش شده است که آقای لسانی این اعتصاب را در اعتراض به کارشکنی رئیس حفاظت اطلاعات زندان آغاز کرده است، به گفته نزدیکان آقای لسانی، وکیل ایشان خلاصه‌ای از پرونده وی را جهت مطالعه آقای لسانی پیش از برگزاری دادگاه تحویل دفترخانه زندان داده است. با این حال مسئولین زندان به دستور سورآذر، رییس حفاظت اطلاعات زندان اردبیل از تحویل اوراق خودداری کرده‌اند.

پس از گذشت شش روز از آغاز اعتصاب آقای لسانی کماکان مسئولین زندان سیاست بی توجهی نسبت به وضعیت این زندانی پیشه کرده اند.

بسیاری از زندانیان در ایران مانند آقای لسانی، به عنوان آخرین راه برای رسیدن به خواسته‌هایشان دست به اعتصاب غذای اعتراضی می زنند. بسیاری از این اعتصاب‌ها در اعتراض به عدم رسیدگی به مشکلات پرونده، مراعات نشدن حقوق زندانی و یا بازداشتی و بلاتکلیفی های بلندمدت بوده است.

لازم به یادآوری است، عباس لسانی، در تاریخ ۲۵ دی‌ماه ۹۷ در پی حضور در شعبه ۲ دادگاه انقلاب تبریز که پس از اعتراض وی به نحوه دادرسی و درخواست واخواهی مجدد وی تشکیل شده بود توسط نیروهای امنیتی بازداشت و به زندان اردبیل منتقل شد.

در تاریخ ۲۴ فروردین ماه سال جاری جلسه دادگاه تجدید نظر این شهروند اردبیلی بدون حضور وی در شعبه ۲۶ دادگاه تجدید نظر استان آذربایجان شرقی، به ریاست قاضی خوبیارپور برگزار و محکومیت این زندانی به ۱۰ ماه حبس تعزیری عینا به تائید این دادگاه رسید.

جلسه دادگاه در حالی بدون حضور آقای لسانی پیشتر برگزار شده بود که بر اساس ماده ۷۷ قانون آیین دادرسی مدنی، “در صورتی که خوانده در بازداشتگاه یا زندان باشد،‌ دادخواست و اوراق دعوا به وسیله اداره زندان به نامبرده ابلاغ خواهد شد”.

لازم به اشاره است که عباس لسانی سوابق متعدد بازداشت و محکومیت به دلایل عقیدتی را در کارنامه خود دارد، در یکی از آخرین موارد در تاریخ ۱۱ تیرماه چند روز پیش از گردهمایی سالانه “قلعه بابک” عباس لسانی همراه با سه شهروند دیگر ساکن اردبیل توسط مأموران اداره اطلاعات این شهرستان بازداشت و سپس در روز چهارشنبه ۲۰ تیرماه با تودیع وثیقه ۵۰ میلیون تومانی از زندان آزاد شد. آقای لسانی ویدیویی از خود مبنی بر تشویق افراد برای حضور در این مراسم منتشر کرده بود.


به کانال تلگرام سایت ملیون ایران بپیوندید

هنوز نظری اضافه نشده است. شما اولین نظر را بدهید.