معاون وزیر آموزش و پرورش: در ایران ۹ و نیم میلیون نفر بی‌سوادند

پنجشنبه, 2ام خرداد, 1392
اندازه قلم متن

معاون وزیر آموزش و پرورش و رییس سازمان نهضت سواد آموزی گفت: ۹ میلیون و ۷۱۹ هزار بی‌سواد در گروه سنی بالای شش سال، در کشور وجود دارد.

به گزارش ایران امروز از ایلنا، علی باقرزاده صبح امروز در سفر به یزد در گفتگو با خبرنگاران اظهار داشت: جمع کل باسوادان غیر محصل بالای شش سال بر اساس سرشماری ۹۰، ۴۰ میلیون و ۱۲۲ هزار و ۲۳۶ نفر است.

وی تعداد افراد بی‌سواد در گروه سنی ۱۰ تا ۴۹ ساله را ۳ میلیون و ۴۵۶ هزار نفر بیان کرد و اظهار داشت: از این تعداد یک میلیون و ۶۰۱ هزار نفر مربوط به جمعیت شهری و مابقی روستایی است.

باقر زاده اضافه کرد: از مجموع این افراد در این گروه سنی، ۲ میلیون و ۲۲۵ هزار نفر زن و مابقی مرد هستند که بیشترین گروه بی‌سوادی در کشور مربوط به زنان روستایی است.

وی همچنین تعداد افراد باسواد در گروه سنی یاد شده را ۴۷ میلیون و ۸ هزار و ۱۹۲ نفر بیان کرد و گفت: از این تعداد ۲۴ میلیون و ۱۸۱ هزار نفر مرد و مابقی زن هستند.

رییس سازمان نهضت سواد آموزی کشور در ادامه از تهیه بانک اطلاعاتی افراد بی سواد کشور خبر داد و افزود: در این بانک اطلاعاتی، مشخصات افراد بی‌سواد به همراه آدرس محل سکونت آن‌ها ذخیره می‌شود تا برای آموزش سواد به آن‌ها اقدام شود.

وی با اشاره به اینکه اطلاعات اسمی یک میلیون و ۶۰۰ هزار نفر در این بانک ثبت شده، گفت: از این تعداد یک میلیون و ۳۵۰ هزار نفر پالایش شده است.

باقرزاده به برون سپاری فعالیت‌های سوادآموزی در کشور اشاره کرد و گفت: ۵۹ درصد برنامه سال گذشته این سازمان با مشارکت بخش غیردولتی انجام شده است.

معاون وزیر آموزش و پرورش درخصوص روند فعالیت ها در استان یزد، گفت: استان یزد رتبه ششم را به لحاظ باسوادی در کشور داراست.

وی با تاکید بر اینکه نباید به امر سوادآموزی به عنوان یک کار ساده و معمولی نگاه کرد، گفت: تجربه نشان می‌دهد این کار، کاری بسیار سخت، حرفه‌ای و پرهزینه است.

 


به کانال تلگرام سایت ملیون ایران بپیوندید

هنوز نظری اضافه نشده است. شما اولین نظر را بدهید.