زندگی زیر حکم اعدام؛ گزارشی از آخرین وضعیت پرونده ارسلان خودکام

جمعه, ۱۷ام خرداد, ۱۳۹۸
اندازه قلم متن

خبرگزاری هرانا – ارسلان خودکام، عضو سابق سپاه پاسداران و زندانی محبوس در زندان ارومیه، علیرغم درخواست اعاده دادرسی در دیوان عالی کشور و کمسیون تخفیف مجازات، کماکان تحت حکم اعدام به سر میبرد. کمیسیون عفو، تخفیف و تبدیل مجازات در فروردین ماه سال جاری، درخواست این زندانی را رد و پابرجایی حکم اعدام را به وی ابلاغ کرده است. وی پیشتر توسط شعبه ۱ دادسرای نظامی ارومیه به اتهام “اقدام علیه امنیت ملی از طریق جاسوسی برای یکی از احزاب اپوزیسیون کرد” به اعدام محکوم شده بود.

به گزارش خبرگزاری هرانا، ارگان خبری مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران، ارسلان خودکام، زندانی محبوس در زندان ارومیه کماکان با حکم اعدام روبرو است.

یک منبع نزدیک به خانواده آقای خودکام به گزارشگر هرانا گفت: “در بهمن ماه سال گذشته پس از درخواست اعاده دادرسی در مراجعه پدر آقای خودکام به دادسرای نظامی تهران به وی گفته شده بود که حکم اعدام فرزندش شکسته شده و بزودی به زندان ابلاغ می شود. با این حال با گذشت زمان مشخص شد که این ادعا نادرست بوده و درخواست اعاده دادرسی وی طی همان ماه رد و پابرجایی حکم اعدام به وی ابلاغ شد”.

این منبع مطلع در ادامه افزود: “پس از رد درخواست اعاده دادرسی در دیوان عالی کشور و ارائه درخواست در کمیسیون ۵ نفره عفو، تخفیف و تبدیل مجازات، در تاریخ ۱۱ فروردین ماه سال جاری این درخواست نیز رد شد. در مراجعه مجدد هفته گذشته پدر این زندانی به دادسرای نظامی تهران نیز به وی گفته شده است که حکم اعدام ارسلان خودکام کماکان پابرجا بوده است و اظهارات شفاهی که به ایشان قبلا گفته شده بود درست نیست”.

لازم به ذکر است در تاریخ ۲۹ بهمن‌ماه ۹۷، خانواده ارسلان خودکام با مراجعه به دادسرای نظامی تهران جهت پیگیری پرونده وی، از پیوست نامه اطلاعات سپاه بر روی پرونده این زندانی جهت رد درخواست اعاده دادرسی وی مطلع شده‌ بودند.

ارسلان خودکام، ساکن شهر مهاباد، متأهل، ۵۰ ساله و از نیروهای تسلیمی حزب دمکرات کردستان است که در دهه ۷۰ شمسی به عضویت سپاه درآمد. و پس از ۱۶ سال عضویت در سپاه به دلیل ارتباط با حزب دمکرات کردستان در فروردین ماه سال ۹۷ بازداشت شد.

این عضو سابق سپاه پاسداران توسط اطلاعات سپاه بازداشت و در اواخر فروردین ماه ۹۷ پس از ۲۶ روز تحمل سلول‌های انفرادی این نهاد امنیتی، به بند عمومی زندان ارومیه منتقل شد. ارسلان خودکام مدعی است در دوران بازداشت تحت شکنجه و بدرفتاری نیروهای سپاه بوده است.

آقای خودکام به اتهام اقدام علیه امنیت ملی از طریق جاسوسی برای یکی از احزاب اپوزیسیون کرد، توسط شعبه ۱ دادسرای نظامی ارومیه به اعدام محکوم و این حکم در مهرماه سال گذشته، به تائید شعبه ۳۲ دیوان عالی کشور رسیده و به وکیل تسخیری این زندانی نیز ابلاغ شده بود.

این زندانی از تاریخ ۱ مهرماه ۹۷ از بند عمومی به بند ۱۲ زندانیان سیاسی زندان ارومیه منتقل شده است.


به کانال تلگرام سایت ملیون ایران بپیوندید

هنوز نظری اضافه نشده است. شما اولین نظر را بدهید.