دویچه وله: ویدیوی سنتکام ثابت‌کننده “نقش ایران” در حمله به نفتکش‌هاست

جمعه, ۲۴ام خرداد, ۱۳۹۸
اندازه قلم متن

ستاد فرماندهی مرکزی آمریکا از ویدیویی سخن گفته که نقش ایران در حمله به نفتکش‌ها را ثابت می‌کند. پیش از آن وزیر امور خارجه آمریکا نیز ایران را مسئول حلمه به نفتکش‌ها معرفی کرده بود. ایران این اتهامات را بی اساس می‌خواند.

    
Golf von Oman Öltanker Front Altair (picture-alliance/AP Photo/Tasnim News Agency)

حمله به دو نفتکش در دریای عمان در روز پنجشنبه ۲۳ خرداد منجر به تشدید تنش بین ایران و آمریکا شده است. آمریکا انگشت اتهام را به سوی ایران نشانه می‌رود و ایران نیز اتهامات را رد کرده و تلویحا حمله به نفتکش‌ها را به کشورهای متحد آمریکا در منطقه نسبت می‌دهد.

خبرگزاری آلمان (dpa) در گزارشی که روز جمعه ۲۴ خرداد (۱۴ ژوئن) از واشنگتن منتشر کرده خبر از تشدید تنش بین دو کشور ایران و آمریکا داده است.

در این خبر به ویدیویی اشاره شده است که از سوی سنتکام، ستاد فرماندهی مرکزی آمریکا در منطقه منتشر شده است. سنتکام اعلام کرده است که انفجار در نفتکش‌ها در اثر مین‌های مغناطیسی بوده است. همین مرکز اعلام کرده است که یکی از مین‌ها کارگذاری شده در نفتکش “کوکوکا” منفجر نشده است. 

Embedded video
Disclosure Tv@DisclosureTv_
 

BREAKING NEWS- U.S CENTCOM RELEASES WHATEVER THIS IS.. OF WHO THEY SAY IS REMOVING A MINE OFF AN OIL TANKER, FROM A STATE OF THE ART DRONE WITH 8K RESOLUTION, AND YOU WANT TO PUT A BASE ON THE MOON YA SAY? BASED ON WHAT POMPEO REPORTED WE ARE HEADED FOR WAR

See Disclosure Tv’s other Tweets
 
 

ستاد فرماندهی مرکزی آمریکا گفته است که خدمه نفتکش پس از مشاهده نزدیک شدن قایق تندروی سپاه به کشتی، از عملیات آن‌ها فیلم تهیه کرده‌اند. 

به کانال دویچه وله فارسی در تلگرام بپیوندید

همین منبع نظامی گفته است که قایق تندروی که به نفتکش‌نزدیک شده از نوع قایق‌های گشتی سپاه پاسداران بوده است.

خبرگزاری آلمان در ادامه گزارش خود نوشته است که در این ویدیو دیده می‌شود که سرنشینان قایق تندرو خود را به بدنه نفتکش نزدیک کرده و تلاش می‌کنند چیزی را از بدنه آن جدا کنند. پس از آن قایق از نفتکش‌فاصله می‌گیرد.

این نفتکش حامل محموله‌ای برای ژاپن بوده است. 

“اتهامات بی اساس”

جمهوری اسلامی ایران این اتهامات را بی اساس خوانده و هرگونه دخالتی در انفجار نفتکش‌ها را تکذیب می‌کند. 

مجید تخت روانچی سفیر ایران در سازمان ملل متحد اعلام کرده است: «جنگ اقتصادی و تروریسمی که آمریکا علیه مردم ایران به راه انداخته است و همچنین حضور نظامی گسترده این کشور در منطقه دلایل اصلی نا‌امنی و بی‌ثباتی در حوزه خلیج فارس است.»

ایران از آمریکا و متحدان آن کشور در منطقه خواسته است دست از “توطئه‌های زیان‌بار” بردارند. خبرگزاری آلمان این اظهارات را تلویحا به معنای آن می‌داند که جمهوری اسلامی حمله به نفتکش‌ها را صحنه‌سازی آمریکا و کشورهای متحد آن می‌داند. 

جاناتان کوهن، سفیر آمریکا در سازمان ملل پس از نشست شورای امنیت بار دیگر ایران را مسئول حمله به نفتکش‌ها معرفی کرد. 

سفیر آمریکا در سازمان ملل گفته است: «هیچ گروه دیگری در منطقه از منابع و توانایی‌های لازمه برای اجرای حملاتی چنین دقیق برخوردار نیست. حال آنکه ایران هم جنگ‌افزارهای لازمه را در اختیار دارد و هم صاحب دانش و اطلاعات امنیتی برای انجام چنین حملاتی است.»

گفته می‌شود که شورای امنیت درباره اتهاماتی که از سوی آمریکا متوجه ایران است گفت‌وگو نکرده و تصمیمی درباره مقابله با تشدید تنش در منطقه اتخاذ نکرده است. شورای امنیت تصمیم‌گیری در این رابطه را موکول به تحقیق و بررسی مستقل کرده است. 

از: دویچه وله


به کانال تلگرام سایت ملیون ایران بپیوندید

هنوز نظری اضافه نشده است. شما اولین نظر را بدهید.