حمله به نفتکش‌ها: ایران سفیر بریتانیا را ‘احضار’ کرد

یکشنبه, 26ام خرداد, 1398
اندازه قلم متن

وزارت امورخارجه ایران اعلام کرده این کشور در اعتراض به اظهارات جرمی هانت، وزیر خارجه بریتانیا درباره نقش سپاه پاسداران در حمله به دو نفتکش در دریای عمان، سفیر این کشور در تهران را احضار و مراتب اعتراض شدید خود را اعلام کرده است.

روز شنبه (۱۵ ژوئن – ۲۵ خرداد) خبرگزاری دولتی ایران، ایرنا، علت این احضار را “اظهارات خلاف واقع وزیرخارجه انگلیس (بریتانیا) در تبعیت کورکورانه و عجولانه از آمریکا در متهم کردن ایران به دست داشتن در حوادث اخیر برای دو نفتکش در دریای عمان” گزارش کرد.

ایرنا نوشت محمود بریمانی، مدیرکل اداره اروپای وزارت امور خارجه ایران، در دیدار با راب مک‌ایر، سفیر بریتانیا در تهران گفته: “در جریان جلسه (بسته) پنجشنبه گذشته شورای امنیت سازمان ملل متحد نیز هیچ‌کس به جز انگلیس با این اتهام واهی آمریکا همراهی نکرد؛ حتی بسیاری از رسانه‌های بین‌المللی شناخته شده نیز ادعای آمریکا و انگلیس را به استناد اظهارات مقام‌های شرکت مالک کشتی و ملوانان آن رد کردند.”

بنابر گزارش این خبرگزاری سفیر بریتانیا وعده داده مراتب اعتراض ایران راه به لندن منعکس کند.

با وجود این یک مقام وزارت خارجه بریتانیا گفته سفیر این کشور احضار نشده بلکه برای ملاقات به وزارت خارجه ایران دعوت شده و در جریان این دیدار ایران ناخرسندی خود را از موضع بریتانیا درباره حمله به نفتکش‌ها اعلام کرده است.

جرمی هانت وزیر خارجه بریتانیا
جرمی هانت امیدوار است بتواند نخست‌وزیر بعدی بریتانیا شود

روز گذشته (جمعه) وزارت خارجه بریتانیا با انتشار بیانیه‌ای اعلام کرد بنا بر برآوردهای خود “تقریبا مطمئن” است سپاه پاسداران ایران در حمله روز پنجشنبه به دو نفتکش در دریای عمان نقش داشته است.

این بیانیه افزوده بود حمله به نفتکش‌ها از طرف ایران اقدامی است که اخیرا سابقه داشته است.

وزارت خارجه بریتانیا مسئولیت انفجار چهار نفتکش اماراتی را هم به ایران نسبت داده بود. اتهاماتی که ایران آنها را قویا رد کرده و می‌گوید کسانی به دنبال بر هم زدن رابطه ایران با جامعه جهانی‌اند.

در پی انتشار این بیانیه جرمی هانت، وزیر خارجه بریتانیا از ایران خواست تا فعالیت‌های به گفته او “بی‌ثبات‌کننده” را متوقف کند.

آقای هانت که یکی از نامزدهای جانشینی ترزا می، نخست‌وزیر مستعفی بریتانیا، است مدارکی برای دلالت بر ادعایش ارایه نکرده است. به همین دلیل هم امروز (شنبه ۱۵ ژوئن) جرمی کوربین، رهبر حزب کارگر بریتانیا با انتقاد از موضع‌گیری وزارت خارجه پرسیده آیا دولت بریتانیا “مدرک معتبری” دال بر دخالت ایران دارد یا نه؟

جرمی کوربین گفته است دولت بریتانیا باید برای کاستن از تنش‌ها تلاش کند و به تنش‌ها دامن نزند.

جرمی هانت، وزیر امور خارجه بریتانیا ساعاتی پس از حمله به دو نفتکش در دریای عمان و به دنبال طرح اتهامات آمریکا علیه ایران گفته بود “دلیلی وجود ندارد که در ارزیابی آمریکا در مورد دست داشتن جمهوری اسلامی ایران در این حملات تردید کنیم.”

از: بی بی سی


به کانال تلگرام سایت ملیون ایران بپیوندید

هنوز نظری اضافه نشده است. شما اولین نظر را بدهید.