خودکشی، اعتصاب، ضرب و شتم؛ گزارشی از وضعیت عباس طاهری در زندان

شنبه, 1ام تیر, 1398
اندازه قلم متن

خبرگزاری هرانا – عباس طاهری، زندانی ۲۴ ساله محکوم به اعدام محبوس در زندان رجایی شهر کرج در پی اقدام به خودکشی و انتقال به انفرادی بدون رسیدگی پزشکی کماکان در وضعیت نامناسبی به سر می برد. وی در این مدت توسط مامورین اندرزگاه مورد بدرفتاری و ضرب و شتم قرار گرفته و توسط رئیس زندان تهدید به اجرای حکم شده است. طاهری از ۱۴ روز قبل به صورت دست و پا بسته در محلی که در آن دوربین نیز وجود ندارد نگهداری می شود.

به گزارش خبرگزاری هرانا، ارگان خبری مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران، عباس طاهری زندانی محکوم به اعدام محبوس در زندان رجایی شهر کرج پس از ۲۴ روز کماکان در سلول انفرادی این زندان و در وضعیت نامناسبی به سر می برد.

یک منبع مطلع از وضعیت این زندانی به گزارشگر هرانا گفت: “آقای طاهری علیرغم وضعیت نامناسب جسمی و روحی بدون رسیدگی پزشکی رها شده است. وی طی این مدت به دستور رئیس زندان مورد ضرب و شتم و بدرفتاری قرار گرفته و طی چهارده روز گذشته در محلی زیر سوئیت ۸ به صورت دست و پا بسته و در قسمتی که در آن هیچ دوربینی وجود ندارد نگهداری می شود”.

به گفته این منبع مطلع، به دستور ضیایی، رئیس زندان از انتقال وی به بهداری و رسیدگی پزشکی وی جلوگیری شده و از طرف این مقام مسئول تهدید شده است که در صورت هرگونه اعتراضی، درخواست اجرای حکم اعدام وی را به اجرای احکام ارسال خواهد کرد.

این منبع مطلع به دلایل امنیتی نخواست نامش افشا شود افزود: “ضیایی عباس طاهری را تهدید کرده است که وی را به محل جدیدی به نام اندرزگاه ۹ سالن ۳۶ منتقل می کند. این محل فاقد هر گونه امکانات رفاهی، بدون حمام، بدون هواخوری و بدون ملاقات و کاملا امنیتی است”.

به گفته این منبع مطلع از زمان ورود ضیایی به زندان چندین مورد درگیری منجر به فوت در بین زندانیان و به دلیل انتقال زندانیان به بندهای مختلف صورت گرفته است و تعدادی نیز به دلیل فحاشی و رفتار وی دست به خودکشی زده اند.

یک منبع دیگر که از وضعیت زندان اطلاع داشت در خصوص اقدامات سلیقه ای ضیایی، رئیس زندان رجایی شهر کرج گفت: “ضیایی قرنطینه زندان را به طور خودسرانه به بازداشتگاه شخصی خود بدل کرده و زندانیان را با هر اتهامی هرقدر که بخواهد در این محل به صورت انفرادی نگهداری می‌کند. هم اکنون نیز زندانیانی مانند علی اصغر خاوه، ابوذر تاجیک و دو زندانی دیگر با نام خانوادگی ملکی و مدنی مدتهاست به دستور ضیایی در این قرنطینه نگهداری می شوند”.

به گفته وی یکی از دو سلول انتهایی بند قرنطینه که هیچ امکاناتی در خود نداشته و فقط دو دوربین بالای سر زندانی دارد به زندانیانی اختصاص پیدا کرده که ضیایی با آنها خصومت شخصی دارد.

عباس طاهری در تاریخ ۷ خردادماه، به دلیل رفتار نامناسب رئیس اندرزگاه و نداشتن امنیت جانی در اندرزگاه ۳ و همچنین بی توجهی مسئولین زندان نسبت به خواسته وی مبنی بر انتقالش به اندرزگاهی دیگر از طریق حلق آویز کردن دست بهخودکشی زده و مسئولین اندرزگاه بدون رسیدگی پزشکی، وی را با وضعیت نامناسب به سلول انفرادی زندان منتقل کردند.

وی پیشتر نیز در همین رابطه در تاریخ ۲۸ اردیبهشت ماه با دوختن لب ها دست به اعتصاب غذا زده بود.

پیشتر یک منبع مطلع از وضعیت این زندانی به گزارشگر هرانا گفت: “آقای طاهری به دلیل رفتار بد رئیس اندرزگاه از مدتها قبل و مکررا از مسئولین زندان خواسته بود با انتقال وی به اندرزگاه دیگر موافقت کنند؛ با این حال همواره با بی توجهی مسئولین مواجه شده است. در حالی که آقای طاهری لبهایش را دوخته و دست به اعتصاب غذا زده کماکان توجهی به وضعیت او نمی‌شود و سعید احمدی، رئیس اندرزگاه به او گفته فقط در صورتی منتقل خواهی شد که خودکشی کنی”.

“عباس طاهری” فرزند غلامرضا، متولد ۱۳۷۴، اهل اسلامشهر که به اتهام “قتل” به اعدام محکوم شده از حدود ۶ سال قبل در حال تحمل حبس است. حکم اعدام این زندانی پیشتر توسط شعبه ۷۱ دیوان عالی کشور قطعی شده است.

آقای طاهری پیشتر نیز بارها بعنوان زندانی معترض به شرایط، مورد ضرب و شتم مسئولین یا زندانیان تحریک شده قرار گرفته و چندین بار درخواست انتقال به بندی دیگر داده که با بی توجهی مسئولین زندان مواجه شده است.

وی پیشتر نیز در آبان ماه ۹۶ به دلیل اینکه مدعی بود رییس این زندان برای تسریع در اعدام او تلاش می کند و از این جهت تاکنون چندین بار مکاتبه و تماس با اولیای دم داشته است، دست به اعتصاب غذا زده بود.


به کانال تلگرام سایت ملیون ایران بپیوندید

هنوز نظری اضافه نشده است. شما اولین نظر را بدهید.