بولتون: ایران مصلحت‌اندیشی آمریکا را با ضعف اشتباه نگیرد

دوشنبه, ۳ام تیر, ۱۳۹۸
اندازه قلم متن

جان بولتون به ایران هشدار داد که خودداری از حمله تلافی‌جویانه پس از سرنگونی پهپاد آمریکایی را به حساب ضعف نگذارد. او تهدید کرد که ارتش آمریکا در هر زمانی آماده عملیات است و تحریم‌ها به زودی تشدید می‌شوند.

    
جان بولتون، مشاور امنیت ملی کاخ سفید در سفر به اسرائیل، یک‌شنبه ۲۳ ژوئن ۲۰۱۹

جان بولتون، مشاور امنیت ملی کاخ سفید در سفر به اسرائیل، یک‌شنبه ۲۳ ژوئن ۲۰۱۹

مشاور امنیت ملی کاخ سفید با اشاره به هدف قرار دادن یک پهپاد آمریکایی توسط نیروهای هوافضای سپاه پاسداران تاکید کرد که مصلحت‌اندیشی آمریکا برای حمله تلافی‌جویانه به دلیل “ملاحظاتی” بوده که نباید با ضعف اشتباه گرفته شود.

به گزارش خبرگزاری آلمان، جان بولتون روز یک‌شنبه، دوم تیرماه در جریان سفر به اسرائیل هشدار داد که ارتش آمریکا با فاصله زیادی از دیگر کشورهای “بهترین” در جهان، و هر زمان لازم باشد آماده عملیات است.

دونالد ترامپ، رئیس جمهوری ایالات متحده به تازگی گفته پس از سقوط هواپیمای بدون سرنشین آمریکایی در نزدیکی تنگه هرمز فرمان حمله به سه هدف نظامی در ایران را صادر کرده اما در دقایق آخر و پس از این که باخبر شد در این حمله‌ها ۱۵۰ نفر کشته می‌شود دستور توقف آن را صادر کرد.

جان بولتون، پس از دیدار با نخست‌وزیر اسرائیل، بنیامین نتانیاهو در اورشلیم (بیت‌المقدس) گفته که ترامپ حمله نظامی به ایران را فقط “برای زمان حاضر” متوقف کرده است.

بولتون، “باز شکاری” کاخ سفید

مشاور امنیت ملی کاخ سفید از سیاستمداران تندرو ایالات متحده محسوب می‌شوند که “باز” هم خوانده می‌شوند. ترامپ روز گذشته بولتون را “باز شکاری” خوانده بود.

سپاه پاسداران جمهوری اسلامی روز پنج‌شنبه اعلام کرد که یک هواپیمای بدون سرنشین آمریکایی را که به حریم هوایی ایران “تجاوز” کرده بود هدف قرار داده است. واشنگتن این ادعا را رد می‌کند و می‌گوید این هواپیما بر فراز آب‌های بین‌المللی پرواز می‌کرده است.

برخی رسانه‌های آمریکایی در روزهای گذشته گزارش داده‌اند که بولتون از حمله تلافی‌جویانه به اهدافی در ایران به شدت حمایت می‌کرده اما شماری از ژنرال‌های ارتش با این کار مخالفت کرده‌اند.

دونالد ترامپ ظاهرا در واکنش به این گزارش‌ها گفته است که بولتون “قطعا” یک باز شکاری است اما تصمیم‌گیرنده در مورد مسائل راهبردی خود اوست. باز یا شاهین عنوانی است که معمولا برای سیاستمداران تندرو و طرفداران عملیات نظامی به کار برده می‌شود و کبوتر نمادی از سیاستمداران معتدل و اهل گفت‌وگو تلقی می‌شود.

هشدار به تهران

جان بولتون که قرار است با همتایان اسرائیلی و روسی خود، مئیر بن‌شبت و نیکولای پاتروشف دیدار و از جمله درباره مسائل منطقه مذاکره کنند، تصریح کرد که نه ایران و نه دیگر “بازیگران متخاصم” نباید مصلحت‌اندیشی و ملاحظات آمریکا در جریان سقوط پهپاد را به ضعف تعبیر کند. او با اشاره به سپاه پاسداران افزود هیچ کس برای آنها “مجوز شکار” در خاورمیانه صادر نکرده است.

نتانیاهو ادعا کرده که اقدامات تهاجمی جمهوری اسلامی در منطقه، بلافاصله پس از امضای توافق هسته‌ای میان ایران و شش قدرت جهانی در سال ۲۰۱۵ به شکل “جهشی” افزایش یافته است.

نخست‌وزیر اسرائیل می‌گوید پس از توافق هسته‌ای و تعلیق و برداشته شدن تحریم‌ها علیه ایران، “ترور و تهاجم” از سوی جمهوری اسلامی شدت گرفته است.

ترامپ اردیبهشت سال گذشته فرمان خروج آمریکا از توافق هسته‌ای را امضاء کرد و پس از آن تحریم‌های یک‌جانبه این کشور علیه ایران دوباره اعمال شدند.

واشنگتن در هفته‌های گذشته بر شدت تحریم‌های علیه ایران افزوده است و هدف از این کار را وارد کردن “فشار حداکثری” بر تهران برای کشانده جمهوری اسلامی به پای میز مذاکرات برای دست یافتن به یک توافق جامع عنوان می‌کند.

تحریم‌های جدید و “مهم” از دوشنبه

دونالد ترامپ روز شنبه اول تیرماه در یک پیام توئیتری از اعمال تحریم‌های جدید و “مهمی” علیه ایران از روز دوشنبه خبر داد. او در این پیام با انتقاد از دولت باراک اوباما به خاطر توافق هسته‌ای با ایران، نظارت‌های پیش‌بینی شده در این توافق را ناکافی خوانده و تاکید کرده: «ایران نمی‌تواند به سلاح اتمی دست پیدا کند.»

ترامپ معتقد است که توافق هسته‌ای خطر دست‌یابی جمهوری اسلامی به بمب اتمی را برای همیشه از میان برنمی‌دارد. او همچنین خواستار توافق جدیدی است که فعالیت‌های منطقه‌ای، برنامه موشکی و حمایت ایران از گروه‌هایی که آمریکا تروریستی می‌خواند را نیز شامل شود.

رئیس جمهوری ایالات متحده در عین حال برای چندمین بار آمادگی خود را برای مذاکرات مستقیم با جمهوری اسلامی اعلام کرد و گفت اگر ایران برای همیشه از سلاح اتمی صرف‌نظر کند این کشور از مزایای اقتصادی زیادی بهره‌مند و به “سرزمینی مرفه” تبدیل خواهد شد.

جمهوری اسلامی هدف فعالیت‌های هسته‌ای خود را استفاده صلح‌آمیز از انرژی اتمی عنوان می‌کند و با توجه به خروج آمریکا از توافق هسته‌ای، دونالد ترامپ را برای مذاکرات جدید غیرقابل اعتماد می‌خواند.

از: دویچه وله


به کانال تلگرام سایت ملیون ایران بپیوندید

هنوز نظری اضافه نشده است. شما اولین نظر را بدهید.