بلاتکلیفی و ممنوع‌الخروجی فعال سیاسی مقیم آمریکا در ایران

دوشنبه, 3ام تیر, 1398
اندازه قلم متن

فشین شیخ‌الاسلامی وطنی در سال ۲۰۱۵ میلادی به امریکا مهاجرت کرد اما طی سال‌های گذشته چندین بار برای دیدن مادر و پدرش  به ایران آمده است

نیلوفر رستمی

«افشین شیخ‌الاسلامی وطنی»، فعال سیاسی اهل کردستان ایران و مقیم امریکا که پس از بازگشت به ایران، در بهمن ۱۳۹۷ برای مدتی بازداشت شد، در حال حاضر ممنوع‎الخروج شده و وضعیت پرونده‌اش نیز در ابهام است. «اغتشاش در نظم عمومی» و «عضویت در یکی از احزاب اپوزیسیون کرد (پژاک)» دو اتهام او عنوان شده است.

یک منبع مطلع از وضعیت این فعال کُرد به «ایران‌وایر» گفت در حالی که طبق روال عادی، این فعال کُرد منتظر ارسال پرونده‌اش به دادسرا برای تعیین وقت دادگاه بوده، مسوولی در دفتر دادستانی سنندج در پی‌گیری‌‌های هفته گذشته‌اش به او گفته است: «از نظر دادستان، هنوز پرونده ناقص است و باید کامل شود.»

این منبع آگاه افزوده است: «مشخص نیست منظور این مسوول از این که هنوز پرونده ناقص است، چیست؛ یعنی افشین دوباره باید احضار و بازجویی شود. او از اسفند ماه ۱۳۹۷ که از زندان آزاد شد تاکنون، منتظر برگزاری دادگاه و روشن شدن تکلیف خود است. پاسپورت او را هم ضبط کرده و ممنوع‎الخروجش کرده‎اند و در مقابل درخواست‌هایش که باید زودتر به امریکا برگردد چون زندگی‌اش در آن جا معلق مانده است، با تمسخر به او گفته‌اند کجا برگردی، همین جا می‌مانی دیگر! افشین نه تنها ممنوع‌الخروج شده بلکه پرونده‌اش نیز در وضعیت نامشخصی است.»

افشین شیخ‌الاسلامی وطنی، فعال سیاسی کُرد، مهندس عمران و عضو حزب «وحدت ملی کردستان» است. او در سال ۲۰۱۵ میلادی به امریکا مهاجرت کرد اما طی سال‌های گذشته چندین بار برای دیدن مادر و پدرش  به ایران آمده است. به گفته این منبع، در هیچ‌کدام از دیدارهای قبلی، مشکلی برایش پیش نیامده بود. البته این فعال کُرد پیش از این یک بار در سال ۱۳۸۹ تجربه بازداشت داشته است.

او یک ماه پس از آخرین بازگشتش به ایران در تاریخ ۲۸ بهمن ۱۳۹۷، از سوی ماموران حفاظت اطلاعات سپاه پاسداران سنندج در خانه پدریش بازداشت شد: «آن شب که ماموران ناگهان وارد خانه شدند، علاوه بر مادر و پدرش، عمویش هم میهمان آن‌ها بود. ماموران در زمان ورود برگه‌ای را فقط به افشین نشان داده بودند که ظاهرا حکم تفتیش خانه و بازداشت او بوده است. اول خانه را تفتیش کرده و بعد هم او را با خود برده بودند. افشین پنج شش روز پس از بازداشت، یک تماس تلفنی کوتاه با مادرش گرفته و گفته بود خوب است. او را تقریبا یک ماه بعد با قرار وثیقه آزاد کردند.»

افشین شیخ‌الاسلامی وطنی اواخر اسفند ۱۳۹۷ با قرار وثیقه ۵۰۰ میلیون تومانی تا زمان صدور رای نهایی دادگاه آزاد شد. او در بازجویی‌ها به دو اتهام اغتشاش در نظم عمومی و عضویت در یکی از احزاب اپوزیسیون کرد(پژاک) متهم شده است.

این منبع مطلع با بیان این که این فعال کُرد در بازجویی‌ها اتهاماتش را نپذیرفته، درباره مستندات این اتهامات توضیح داده است: «افشین عضو حزب وحدت ملی کردستان است که حزبی قانونی و با مجوز است اما ظاهرا سپاه پاسداران از فعالیت‌های این گروه خوشحال نیست. اعضای این گروه بیش‎تر فعالیت‌های اجتماعی، فرهنگی و محیط زیستی دارند. افشین هم در حوزه دفاع از محیط زیست کردستان و جلوگیری از تخریب جنگل‌ها و طبیعت کردستان فعال بود. مساله این است که بخشی از جنگل‌های کردستان در اثر عوامل طبیعی تخریب می‌شود اما بخشی از این تخریب از سوی سپاه پاسداران تعمدا برای کنترل محیط رخ می‌دهد. گروه‌های کُرد مخالف دولت مانند پژاک به خوبی جنگل‌های کردستان را می‌شناسند اما ماموران سپاه به طبیعت کردستان مسلط نیستند. پس برای کنترل محیط، جنگل‌ها را قلع و قمع می‌کنند؛ اقدامی که به طبیعت و زیبایی کردستان لطمه می‌زند.»

افشین شیخ‌الاسلامی وطنی پیش از این یک بار در دی ماه ۱۳۸۹ پس از شرکت در اعتراضات مردمی به حکم اعدام «حبیب‌الله لطیفی»، در مقابل در زندان مرکزی سنندج همراه با تعداد دیگری بازداشت شد. او به اتهام «تلاش برای اغتشاش عمومی از طریق شرکت در اعتراضات» به مدت سه هفته در بازداشتگاه اداره اطلاعات سنندج به سر برد و پس از آن با قرار وثیقه آزادش کردند.

حبیب‎الله لطیفی، فعال کُرد و دانشجوی رشته مهندسی صنایع در دانشگاه ایلام است که آبان ۱۳۸۶ بازداشت و به اتهام «محاربه از طریق ارتباط با گروه پژاک» در سنندج به اعدام محکوم شد. اما با فشارهای گسترده مردمی و سازمان‌های حقوق بشری، حکم اعدام او در دیوان عالی کشور به حبس ابد تغییر کرد.

افشین شیخ‌الاسلامی وطنی در حال حاضر در وضعیت بلاتکلیف به سر می‌برد. دادستانی سنندج تاکنون نه با حل ممنوع الخروجی او موافقت کرده و نه پرونده‌اش را برای تعیین وقت دادگاه به دادسرا منتقل کرده است.

از: ایران وایر 

 


به کانال تلگرام سایت ملیون ایران بپیوندید

هنوز نظری اضافه نشده است. شما اولین نظر را بدهید.