محکومیت زندان تا ۱۳ سال برای کاظم صفابخش، جواد لاری، مجتبی پروین

سه شنبه, 4ام تیر, 1398
اندازه قلم متن

کاظم صفابخش، به ۱۳ سال حبس محکوم شد

خبرگزاری هرانا – کاظم صفابخش، فعال ترک (آذربایجانی) محبوس در زندان اوین به ۱۳ سال حبس تعزیری محکوم شد. جلسه رسیدگی به اتهامات این شهروند در اسفندماه سال گذشته در شعبه ۲۸ دادگاه انقلاب تهران برگزار شده بود.

به گزارش خبرگزاری هرانا، ارگان خبری مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران، امروز دوشنبه ۳ تیرماه ۱۳۹۸، حکم ۱۳ سال حبس تعزیری کاظم صفابخش، در شعبه ۲۸ دادگاه انقلاب تهران به صورت شفاهی به وی ابلاغ شد.

بر اساس دادنامه صادره، کاظم صفابخش از بابت اتهام “تشکیل و اداره گروه تجزیه طلب (کانال تلگرامی) و دعوت افراد به اغتشاشات و جنگ و نبرد خیابانی” و به استناد ماده ۴۹۸ به تحمل ۱۰ سال حبس تعزیری، از بابت اتهام “تشویش اذهان عمومی” به استناد ماده ۶۹۸ به تحمل ۲ سال حبس تعزیری و از بابت اتهام”فعالیت تبلیغی علیه نظام” به استناد ماده ۵۰۰ قانون مجازات اسلامی به تحمل ۱ سال حبس و مجموعاً به ۱۳ سال حبس محکوم شده است.

این شهروند اهل مشگین شهر در تاریخ ۴ آذرماه سال ۹۷ توسط نیروهای امنیتی در تهران بازداشت و به مکان نامعلومی منتقل شده بود. وی هم اکنون در اندرزگاه ۴ زندان اوین بسر می‌برد.

جلسه دادگاه رسیدگی به اتهامات کاظم صفابخش مورخ ۵ اسفندماه سال گذشته در شعبه ۲۸ دادگاه انقلاب تهران به ریاست قاضی مقیسه برگزار شده بود.

******

جواد لاری به ۶ سال حبس تعزیری محکوم شد

خبرگزاری هرانا – جواد لاری، زندانی سیاسی سابق توسط دادگاه انقلاب تهران به ۶ سال حبس تعزیری محکوم شد. وی تیرماه سال ۹۶ توسط نیروهای امنیتی بازداشت و پس از دو ماه با تودیع قرار وثیقه از زندان اوین آزاد شده بود.

به گزارش خبرگزاری هرانا، ارگان خبری مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران، جواد لاری، زندانی سیاسی سابق توسط شعبه ۲۸ دادگاه انقلاب تهران به ۶ سال حبس تعزیری محکوم شد.

طی حکمی که هفته گذشته توسط شعبه ۲۸ دادگاه انقلاب تهران به ریاست قاضی مقیسه صادر شده است، جواد لاری از بابت اتهام “اجتماع و تبانی علیه امنیت ملی” به ۵ سال حبس تعزیری و از بابت اتهام “تبلیغ علیه نظام” به یک سال حبس تعزیری محکوم شده است. در صورت تائید این حکم به استناد ماده ۱۳۴ قانون مجازات اسلامی مجازات اشد یعنی ۵ سال حبس تعزیری قابل اجرا خواهد بود.

جواد لاری در تاریخ ۱۵ تیرماه سال ۹۶ توسط نیروهای امنیتی بازداشت و حدود دو ماه بعد با تودیع قرار وثیقه و تا پایان مراحل دادرسی از زندان اوین آزاد شده بود.

دادگاه رسیدگی به اتهامات وی در تاریخ ۲۳ بهمن ماه سال گذشته در شعبه ۲۸ دادگاه انقلاب تهران به ریاست قاضی مقیسه برگزار شده بود.

لازم به ذکر است جواد پیشتر نیز در شهریور ۸۸ بازداشت و توسط قاضی صلواتی رئیس شعبه ۱۵ دادگاه انقلاب محارب شناخته شده و به «اعدام» محکوم شد. این رای پس از ارجاع به دیوان عالی کشور، جهت رسیدگی مجدد به شعبه ۲۶ دادگاه انقلاب اسلامی تهران فرستاده شد که این دادگاه به ریاست قاضی پیرعباسی حکم اعدام را به دو سال حبس تعزیری تقلیل داد که با احتساب ایام بازداشت در سال ۹۰ با پایان دوران محکومیت خود آزاد شد. وی در دهه ۶۰ مدت ۱۰ سال زندانی بوده است.

*****

مجتبی پروین به حبس محکوم شد

خبرگزاری هرانا – مجتبی پروین، فعال ترک (آذربایجانی) ساکن اردبیل توسط دادگاه کیفری دو این شهر به ۹۱ روز حبس تعزیری محکوم شد. جلسه دادگاه رسیدگی به اتهامات وی در تاریخ ۲۶ خردادماه و در شعبه ۱۰۱ دادگاه کیفری دو اردبیل برگزار شده بود.

به گزارش خبرگزاری هرانا، ارگان خبری مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران، مجتبی پروین، فعال ترک (آذربایجانی) به ۳ ماه حبس تعزیری محکوم شد.

در دادنامه صادره توسط شعبه ۱۰۱ دادگاه کیفری ۲ شهرستان اردبیل، اتهام مطروحه علیه وی “تخریب عمدی خودروی نیروی انتظامی” عنوان شده است. در دادنامه صادره آمده است که این حکم با شکایت نیروی انتظامی و بر اساس گزارش مدیر کل اطلاعات استان اردبیل و اداره اطلاعات پلیس اطلاعات و امنیت عمومی فرماندهی استان اردبیل صادر شده است.

جلسه دادگاه رسیدگی به اتهامات مجتبی پروین در تاریخ ۲۶ خردادماه ۹۸ برگزار شده بود.

مجتبی پروین پیشتر طی ابلاغیه‌ای الکترونیکی جهت ارائه دفاعیات خود برای ۲۶ خردادماه به شعبه ۱۰۱ دادگاه کیفری دو شهر اردبیل (۱۰۱ جزائی سابق) احضار شده بود. دلیل احضار این شهروند در ابلاغیه مذکور، رسیدگی به شکایت مطروحه علیه وی مبنی بر “شرکت در تجمع غیرقانونی” عنوان شده بود.

با این حال اتهام مطروحه علیه مجتبی پروین طی کیفرخواست ارائه‌شده، “تخریب خودرو دولتی” بر اساس “گزارش اداره اطلاعات اردبیل” عنوان شده است.

لازم به یادآوری است که این فعال ترک مورخ ۱۷ مهرماه ۹۷ توسط نیروهای امنیتی شهر اردبیل در منزل شخصی خود بازداشت و همان روز پس از تفهیم اتهام با قرار کفالت و تا پایان مراحل دادرسی آزاد شده بود.

مجتبی پروین پیشتر نیز در تاریخ ۱۹ مردادماه ۹۷ به همراه تعدادی دیگر از فعالان ترک (آذربایجانی) در پی برگزاری مراسمی در پناهگاه کوه سبلان توسط نیروهای امنیتی مشکین‌شهر بازداشت و پس از گذشت ساعاتی در شامگاه همان روز از بازداشتگاه شهر لاهرود آزاد شدند.

مجتبی پروین در ارتباط با این پرونده ۱۷ مهر ۱۳۹۷ در منزل پدری بازداشت و در شعبه ۱۲ دادیاری اردبیل پس از تفهیم اتهامِ شرکت در تجمع غیرقانونی، همان روز با قرار وثیقه ۱۵ میلیون تومانی تا زمان صدور حکم نهایی آزاد شده است.


به کانال تلگرام سایت ملیون ایران بپیوندید

هنوز نظری اضافه نشده است. شما اولین نظر را بدهید.