اینجا دخترها جیغ می‌کشند

چهارشنبه, ۵ام تیر, ۱۳۹۸
اندازه قلم متن

انتشار ویدیوی درگیری پلیس با دختری جوان در یکی از پارک‌های تهران واکنش‌های زیادی را به همراه داشت. کاربران هم از خشونت پلیس می‌نویسند هم از اقتداری که خدشه‌دار می‌شود.

    
Iran Sittenpolizei in Teheran (IRNA)

مدت‌هاست که زنان و دختران، پای ثابت خبرهایی هستند که واکنش‌های زیادی را در شبکه‌های اجتماعی و در جامعه به همراه دارند؛ از ماجرای دختری که با راننده اسنپ دچار مشکل می‌شود و پایان ماجرا با “عذرخواهی” دختر و خانواده‌اش از راننده پایان می‌گیرد تا فیلم دختر جوانی که مأموران می‌خواهند به زور و با خشونت او را سوار خودروی نیروی انتظامی کنند. نقطه‌ی مشترک تمامی این رویدادها، نوع پوشش دختران، حجاب، “رفتار غیرمتعارف” و آن چیزی است که به آن “جریحه‌دار کردن عفت عمومی” می‌گویند.

در فیلم تازه‌ای که گفته می‌شود در یکی از پارک‌های تهران گرفته شده، مأموران نیروی انتظامی تلاش می‌کنند به زور دختری را سوار خودرو پلیس کند. صدای جیغ و فریادهای دخترک و صدای دوستان/ رهگذرانی که تنها راه کمکشان به دخترک فریاد زدن است و تکرار عبارت “ولش کن” و البته دشنام‌هایی به مأمورانی که به خشونت متوسل شده‌اند، موزیک متن این فیلم است.

در بسیاری از سایت‌های ایرانی به “آب‌بازی” به عنوان جرم این دختر جوان و همراهانش اشاره شده است.

“فاقد حرکات طبیعی و پوشش مناسب بودند”

مرکز اطلاع‌رسانی پلیس تهران بزرگ اما در توضیح رفتار مأموران پلیس نوشته است: «عصر شنبه یکم تیرماه در پی تماس تلفنی تعدادی از شهروندان مبنی بر حضور چند دختر و پسر در پارک منطقه تهرانپارس و انجام حرکات نامتعارف و به دور از شئون اخلاقی از سوی آنان، واحد گشت کلانتری برای بررسی موضوع به محل اعزام شد که در بررسی اولیه مشخص شد، پنج دختر و پسر که فاقد حرکات طبیعی و نرمال و همچنین پوشش مناسب بودند، با انجام شوخی‌های سخیف، نامتعارف و به دور از شئون اخلاقی و عرف جامعه با یکدیگر، موجبات جریحه‌دار شدن احساس شهروندان و به دنبال آن نارضایتی و اعتراض دیگر افراد حاضر در پارک را فراهم کرده‌اند.»

پلیس در ادامه توضیحات آورده است که «ابتدا مأموران آنها را امر به معروف و نهی از منکر کرده‌اند و چون یکی از افراد ضمن ایجاد جوسازی شروع به فحاشی به مأموران کرده سه پسر و دو دختر دستگیر و به کلانتری منتقل شده‌اند».

در گزارش پلیس در مورد فیلم منتشرشده دستگیری دختر جوان همچنین آمده است: «در بررسی‌های اولیه مشخص می‌شود این افراد به دلیل مصرف مواد مخدر توهم‌زا فاقد حالت طبیعی بوده‌اند؛ لذا در این خصوص اقدامات قانونی صورت گرفت.»

انتشار این فیلم و این توضیحات، واکنش‌های زیادی را به همراه داشته است. بسیاری از کاربران سرعت عمل پلیس در برخورد با کسانی که طبق گفته پلیس “عفت عمومی” را جریحه‌دار کرده‌اند را با برخورد نیروهای امنیتی انتظامی در واکنش به معضلات دیگر از جمله فروش موادمخدر، سوء‌استفاده از کودکان کار، دزدی و جرائم دیگر که هر روزه در خیابان‌ها و پارک‌های تهران در جریان است، مقایسه کرده‌اند.

Embedded video
حسین رزاق@hoseinrazzagh
 

عفت عمومى را پنج نفر دختر و‌ پسر در گوشه‌ای از پارکى در جریحه دار نمیکند، را ساقی مواد مخدر و کیف قاپ و کف زن و اوباشی که شیتیل‌شان را میرسانند و در پارکها جولان میدهند، لگدمال کرده‌اند.

*توضیحات تکرارى پلیس

۱۲۸ people are talking about this
 
 
در کمال خونسردی@kamalekhunsardi
 

خیلی خوبه که تو شهری که مثل آب خوردن موبایلت رو می‌قاپن، ماشینت رو می‌دزدن، مواد می‌فروشن و خودت رو خفت می‌کنن انقدر پلیس وظیفه شناس داریم که وقت دارن برن تو پارک دختر بی‌حجاب بگیرن.

۶۱ people are talking about this
 
 

“هتک حرمت موجب مجازات است”

اصل سی و دو قانون اساسی ایران می‌گوید، «هیچ کس را نمی‌توان دستگیر کرد مگر به حکم و ترتیبی که قانون معین می‌کند.» و طبق اصل ۳۹ همین قانون اساسی «هتک حرمت و حیثیت کسی که به حکم قانون دستگیر، بازداشت، زندانی یا تبعید شده، به هر صورت که باشد ممنوع و موجب مجازات است.»

در فیلم‌های منتشر شده درباره درگیری مأموران پلیس با دختر جوان اما تنها چیزی که به چشم نمی‌آید توجه به این دو اصل است. از سوی دیگر دست کم در این فیلم‌ها نشانی از توجه به آنچه که پلیس در توضیحاتش “شئون اخلاقی” و “عرف جامعه” خوانده است، دیده نمی‌شود. کم نیستند کاربرانی که دست روی همین نکته گذاشته‌اند و نوع بغل کردن و “به زور کشان کشان بردن دختر” که هم موهایش و هم بدنش در فیلم دیده می‌شود را ارتکاب منکر برای نهی منکر خوانده‌اند.

نمایندگان مجلس چه می‌گویند؟

“خشونت پلیس” یکی از هشتگ‌هایی است که با آن می‌توان واکنش کاربران به انتشار فیلم درگیری پلیس با دختر پارک تهرانپارس را خواند. بازتاب پخش این فیلم در شبکه‌های مجازی به حدی بوده که نمایندگان مجلس را هم به واکنش واداشته است.

محمود صادقی، نماینده مجلس خواستار پاسخگویی نیروی انتظامی در این باره شده است.

محمود صادقی @mah_sadeghi
 

فیلم برخورد پلیس با یک دختر واقعا شرم آور است. برای نهی از منکر خود مرتکب منکَرات بین می شوند؛ نیروی انتطامی باید پاسخگو باشد.

۹۹۶ people are talking about this
 
 

پروانه سلحشوری نماینده دیگر مجلس هم در توییتر می‌نویسد که بالاترین مسئول مربوطه باید به مجلس پاسخگو باشد.

سلحشوری چندی پیش هم در اظهارنظر در مورد عملکرد گشت ارشاد و امر معروف و نهی از منکر، در مصاحبه با روزنامه شهروند، جامعه ایران را “جامعه‌ای ملتهب” نامیده بود و گفته بود “عده‌ای به عناوین مختلف کارهایی می‌کنند که این التهاب چند برابر شود.”

Parvaneh Salahshouri پروانه سلحشوری@P_Salahshouri
 

نیروی انتظامی و هیچ نهاد دیگری چه به لحاظ قانونی، چه شرعی و چه اخلاقی، حق و اجازه برخورد خشن با شهروندان ندارد. درباره برخورد بسیار زشت و زننده و آزاردهنده با یک دختر نوجوان، بالاترین مسئول مربوطه باید به مجلس پاسخگو باشد.

۱,۳۲۱ people are talking about this
 
 

اشاره سلحشوری به صحبت‌های سرپرست دادسرای ارشاد تهران بود که از شهروندان خواسته بود به محض مشاهده از جمله هرگونه کشف حجاب در خودرو یا سرو مشروبات یا برگزاری مراسم مختلط در کافه و … موارد را به شماره تماس اعلامی دادسرا خبر دهند. این خبر انتقادات بسیاری را در پی داشت؛ انتقاداتی که شاید نقطه مشترک آنها امکان سوءاستفاده و آسانی انگ زدن به دیگران و در یک کلام مردم را به جان یکدیگر انداختن بود.

اما اکنون در ماجرای درگیری این دختر جوان با پلیس، برخی از کاربران خواستار مقابله با “خشونت نیروهای امنیتی – انتظامی” و گزارش مواردی از این دست شده‌اند.

سید علی مجتهدزاده، وکیل دادگستری، در توییتر از “معاونت نظارت بر ضابطین” نوشته است و امکان “شکایت از نیروی انتظامی و ضابطین به دادستان” که “کمترین تأثیر آن را جمع شدن حواس آقایان” دانسته است.

 

کاربر دیگری در توییتر با اعلام یک شماره تلفن، کاربران را به انتقاد از رفتار غیرانسانی پلیس فراخوانده است.

م.بابایی 🇮🇷@MBabaei4
 

می‌توانید با شماره ۱۹۷ نظارت عمومی نیروی انتظامی تماس بگیرید و از رفتار غیرانسانی پلیس، در آن ویدئو انتقاد کنید.

۲۰ people are talking about this
 
 

“مقاومت در برابر نیروی پلیس جرم است”

اما شماری از کاربران هم به درگیری دخترجوان و نیروهای پلیس از بعد “مقاومت در برابر پلیس” و “خدشه‌دار کردن اقتدار نیروی انتظامی” نگاه کرده‌اند. یکی از کاربران با مقایسه این فیلم با شرایطی مشابه در آمریکا و اروپا می‌نویسد: «اگر این جوان با پلیس وارد زد و خرد می‌شد، پلیس استخوان‌هایش را خرد می‌کرد.»

Aliz علی علیزاده@Jedaaal
 

ویدئویی منتشر شده از دستگیری یک زن جوان توسط پلیس ایران. با یقین میگویم اگر این جوان در بریتانیا، آلمان یا فرانسه بجای بالا بردن بلافاصله دستها و تسلیم (چه بازداشت به حق چه ناحق) با پلیس وارد زد و خورد میشد، پلیس استخوانهایش را خرد میکرد. و در آمریکا پلیس احتمالا به او شلیک میکرد

۲,۲۶۰ people are talking about this
 
 

نگاهی که البته بدون واکنش نمانده است و در واکنش به این نگاه، دسته‌ای از کاربران دست روی تناقضی گذاشته‌اند که مقایسه با غرب را تنها در مواردی مفید می‌داند که به نفع حاکمیت است.

sana kvnd@sanakvn
 

به وحشى‌گری و کتک و بی‌احترامی که می‌رسه الگوشون از امام علی به “پلیس آمریکا” تغییر پیدا می‌کنه.

خسته نباشید.

۷۰۰ people are talking about this
 
 

راه مقابله با قانون بد چیست؟ خشونت؟

اما کاربرانی هم هستند که در بحث شکل گرفته معتقدند “راه مقابله با قانون بد، قانون‌شکنی نیست.” کاربری با اشاره به “مقدس بودن قانون” و “لازم‌الاجرا بودن” قانون و اینکه سرپیچی از دستور پلیس در همه کشورها جرم است، می‌نویسد: «دانشجو بودن، خبرنگار بودن، معلم بودن، آقازاده بودن، وزیر و وکیل بودن، و حتا حتا حتا دختر بودن(!)، توجیهی برای قانون‌شکنی نیست!»

توحید عزیزی 🇺🇸🇮🇷@TohidAzizi1357

۳/ سرپیچی از دستور پلیس، حتا اگر پلیس به اشتباه (و حتا اگر خلاف قانون) دستوری داده باشه، خودش جرمه و کافی است ببینید در همان کشورهای پیشرفته‌ای -که قبولشون دارید- سرپیچی از دستور پلیس یا حمله و فحاشی به افسر و مامور پلیس، چه عواقبی برای متخلف در پی دارد. ⬅️

توحید عزیزی 🇺🇸🇮🇷@TohidAzizi1357
 

۴/ تا قانون برای همه (از مردم کف خیابان گرفته تا آقازاده‌ها و وکیل و وزیر و رهبر) مقدس نباشه و لازم الاجرا شمرده نشه راه پیشرفت جامعه بسته است.
دانشجو بودن، خبرنگار بودن، معلم بودن، آقازاده بودن، وزیر و وکیل بودن، و حتا حتا حتا بودن(!)، توجیهی برای نیست! ⬅️

See توحید عزیزی 🇺🇸🇮🇷‘s other Tweets
 
 

اما راه مقابله با قانون بد، چیست؟ کاربری با اشاره به راه‌کارهای قانونی مطالبه و ایجاد تغییر در “قوانین بد” که در سال‌های گذشته در ایران، پیوسته با مانع روبرو بوده‌اند، به موضوع فرهاد میثمی اشاره می‌کند که به جرم داشتن چند نشان مخالفت با حجاب اجباری به اتهام توهین به یکی از مقدسات ضروری اسلام تحت محاکمه است.

Farshad@toomadj
 

راه مقابله با قانون بد چیست؟ تبلیغات اجتماعی/اقناع نمایندگان به لغو قانون/درنهایت تصویب در و تایید شورای‌‌نگهبان؟ لازمه اشاره کنم “فرهاد میثمی” بخاطر داشتن چند نشان “من با موافق نیستم” به اتهام “توهین به حجاب به عنوان یکی از مقدسات ضروری اسلام” تحت محاکمه است؟ https://twitter.com/TohidAzizi1357/status/1143369272502226944 

توحید عزیزی 🇺🇸🇮🇷@TohidAzizi1357
Replying to @TohidAzizi1357

۲/ راه مقابله با قانون بد، قانون شکنی نیست.
هر قانونی ممکنه به زعم عده‌ای بد باشه و اگر هر کسی بنا به دیدگاه خودش بخواهد یکی سری قوانین رو نادیده بگیره، جامعه تبدیل به جنگل میشه. ⬅️

See Farshad’s other Tweets
 
 

مجید توکلی، کنشگر و پژوهشگر اجتماعی و سیاسی در توییتر معتقد است باید مقابل قانون بد ایستاد.  او می‌نویسد، در جنبش‌های اجتماعی از خشونت استفاده نمی‌شود اما از هر ابزاری برای رسواکردن خشونت بهره گرفته می‌شود.

Majid Tavakoli@MajidTavakolii
 

در جنبش‌های اجتماعی از خشونت استفاده نمی‌شود، ولی از هر ابزاری برای “رسواکردن خشونت” بهره گرفته می‌شود
رسوا‌کردن خشونت ترویج بی‌نظمی و قراردادنِ مردم مقابل هم نیست؛
راهی برای نفیِ خشونت و حذفِ ناراستی و نادرستی است.
باید مقابل قانونِ بد ایستاد چنانکه مقابل هر شر دیگری باید ایستاد

۴۹۹ people are talking about this
 
 

جیغی که سلاح شده است

گشت ارشاد و مقابله با پوشش به ویژه زنان که با خوانش حاکمیت از پوشش همخوان نیست، مقابله با بدحجابی حتی در خودروی شخصی، حمایت از آمران به معروف و ناهیان از منکر که می‌توانند “آتش به اختیار” جلوی هر کسی را که به زعم‌شان مرتکب “منکری” شده است بگیرند و اعلام شماره تماس که هر کس می‌تواند با هر پیشینه و دشمنی‌ای به دیگری انگی بزند و شهروندی را دچار دردسر کند و حالا هم که خشونت نیروی انتظامی در برخورد با جوانانی که گفته می‌شود آب‌بازی می‌کرده‌اند و به گفته پلیس “پوشش و شوخی‌هایشان به دور از شئون اخلاقی و عرف جامعه” بوده است، ابزار مردم عادی برای مقابله با این خشونت و این فشارها چیست؟

طیبه سیاوشی، نماینده مجلس و عضو کمیسیون فرهنگی، خرداد ماه امسال نسبت به ورود غیر اصولی جمعیتی به مسئله حجاب هشدار داده بود و در اظهارنظری دیگر در مورد گشت ارشاد گفته بود که این گشت‌ها فقط باعث بلند شدن جیغ و داد مردم شده است.

صدای جیغ مردم بلند شده. صدای این جیغ را می‌توان در فیلم درگیری دختر جوان و پلیس در تهران شنید و در صدها ویدیوی دیگر. جیغی که هرچند برخی از کاربران معتقدند این جیغ” سلاح مجرم” شده است و برخی با جوسازی راه فرار از دست ضابطین قانون را می‌جویند، حتی اگر در مواردی این گفته درست باشد، خشونت در برخورد با شهروندان، بی‌توجهی به قانون در این برخوردها و ناروشن بودن این مسئله که بسیاری از برخوردکنندگان مورد اعتماد کدام دستگاه هستند باعث شده، گوش‌ها در فضای مجازی و جامعه برای شنیدن این جیغ‌ها تیزتر شود.

ایسنا از قول حسین رحیمی، رییس پلیس تهران، از دستگیری و عزل دو مامور متخلف، جانشین کلانتری و یکی از مأموران کلانتری در ماجرای درگیری با دختری در پارک تهرانپارس خبرداده است. رحیمی جرم سه مرد و دو زن جوان بازداشت شده را خودداری از عمل به دستور پلیس، هنجارشکنی و درگیری با مأمور و نیز کشف حجاب عنوان کرده است. 

شاید مسئولان و قانونگذاران هم باید این جیغ‌ها را بشنوند چرا که به گفته نماینده مجلس ایران، پروانه سلحشوری، “شدت خشونت هر روز در حال افزایش است و باید از این وضع ترسید.”

از: دویچه وله


به کانال تلگرام سایت ملیون ایران بپیوندید

هنوز نظری اضافه نشده است. شما اولین نظر را بدهید.