فرمان انحلال حشدالشعبی صادر شد؛ پایان نفوذ قاسم سلیمانی در عراق؟

چهارشنبه, ۱۲ام تیر, ۱۳۹۸
اندازه قلم متن

media

حشدالشعبی

عادل عبدالمهدی، نخست وزیر عراق، فرمان انحلال حشدالشعبی، شبه‌نظامیان شیعه حامی ایران و ادغام نیروهای آن در ارتش عراق را صادر کرد.

بر اساس این فرمان نخست وزیر عراق که روز دوشنبه اول ژوئیه صادر شد، شبه‌نظامیان شیعی این کشور دو راه بیشتر ندارند: یا به فعالیت سیاسی روی بیاورند، یا تا روز ۳۱ ژوئیه، یعنی کمتر از یک ماه دیگر، به نیروهای ارتش بپیوندند.

در این فرمان آمده است: «تمام گروه‌های مسلح که جزو ارتش نیستند، می‌توانند به سازمانی سیاسی تبدیل شوند. اما آنان باید به قوانین مربوط به احزاب تن دهند.»

همچنین بر اساس فرمان عادل عبدالمهدی، هیچ فرد یا گروهی حق ندارد اسلحه بدون مجوز حمل کند.

در این فرمان تأکید شده که هرگونه حمل سلاح بدون مجوز، غیرقانونی است و تعقیب قضائی را به دنبال خواهد داشت.

این شبه‌نظامیان اواخر سال ۲۰۱۴ به فرمان آیت الله سیستانی، مرجع شیعه در نجف، زیر پرچم نیروهای بسیج مردمی (حشد الشعبی) و با کمک به ارتش عراق و همچنین ائتلاف بین‌المللی به رهبری آمریکا در از بین بردن قدرت نظامی نیروهای گروه دولت اسلامی (داعش) در عراق، کار خود را آغاز کردند.

اما این شبه نظامیان اکنون نفوذ شدیدی در عرصه سیاسی این کشور پیدا کرده‌اند؛ به گونه‌ای که در انتخابات گذشته پارلمانی عراق، ائتلافی از این نیروها، به دومین نیروی سیاسی در پارلمان عراق تبدیل شد.

همچنین این نیروها متهم‌اند که وابسته به ایران هستند و تحت نفوذ شدید بخش برون‌مرزی سپاه پاسداران قرار دارند.

اوج نمایش پیوند این دو گروه زمانی بود که حشد الشعبی به فرمان قاسم سلیمانی، فرمانده نیروی قدس سپاه پاسداران به بهانه کمک به مردم سیل زده جنوب ایران، بدون هماهنگی با دولت ایران وارد این کشور شد.

صدور فرمان ادغام حشدالشعبی در ارتش عراق در حالی است که بر اساس قانون اساسی عراق، نخست وزیر این کشور فرماندهی کل قوا را نیز برعهده دارد.

نخست وزیر عراق همچنین از حشدالشعبی خواسته که تمام روابط سیاسی و اداری و اقتصادی خود با دیگر سازمان‌‌ها را قطع کند.

از: ار اف ای


به کانال تلگرام سایت ملیون ایران بپیوندید

هنوز نظری اضافه نشده است. شما اولین نظر را بدهید.