توقیف نفتکش انگلیسی «پاسیفیک وویجر» در خلیج فارس توسط جمهوری اسلامی

شنبه, 15ام تیر, 1398
اندازه قلم متن

– منابع انگلیسی می‎گویند حال خدمه خوب است و با آنها در تماس مستقیم هستیم.
– مقصد کشتی انگلیسی بندری در عربستان است.
– توقف این کشتی یک روز پس از توقیف نفتکش ایرانی «گریس ۱» در تنگه جبل‎الطارق توسط نیروی دریایی انگلیس اتفاق افتاد.
– کیهان تهران در واکنش به توقیف کشتی ایرانی نوشته گذر پوست به دباغ‌خانه می‌افتد و دست انگلیسی‌ها زیر ساطور ما در خلیج ‌فارس است!

شنبه ۱۵ تیر ۱۳۹۸ برابر با ۰۶ ژوئیه ۲۰۱۹


بر اساس گزارش وبسایت رصد حرکت کشتی‎ها «مارینا ترافیک»، شنبه ششم ژوئیه، یک نفتکش با پرچم بریتانیا به نام «پاسیفیک وویجر» در آب‌های خلیج فارس متوقف شده اما دلیل توقف این نفتکش اعلام نشده است.

از وبسایت مارینا ترافیک

این نفتکش بعد از عبور از دریای عمان و تنگه هرمز وارد خلیج فارس شد و مقصد آن بندری در عربستان بوده‌ است.

یک مقام انگلیسی به رویترز گفته با خدمه کشتی که جمهوری اسلامی آن را متوقف کرده در تماس مستقیم هستیم، حال همه آنها خوب است.

توقف این کشتی یک روز پس از توقیف نفتکش ایرانی «گریس۱» در تنگه جبل‎الطارق توسط نیروی دریایی انگلیس اتفاق افتاده است.

گروهی از مقام‎های جمهوری اسلامی از جمله محسن رضایی دبیر تشخیص مصلحت نظام تهدید کرده بود که اگر این نفتکش آزاد نشود جمهوری اسلامی باید دست به اقدام متقابل بزند.

محسن رضایی@ir_rezaee
 

انقلاب اسلامی در طول تاریخ چهل ساله خود، در هیچ معرکه‌ای آغازگر تنش نبوده، اما در پاسخ به زورگویان و گردنکشان، تعلل نکرده و تردید به دل راه نداده است. انگلیس اگر را رفع توقیف نکند، وظیفه دستگاه‌های مسئول، اقدام متقابل و توقیف یک نفتکش انگلیسی است.

۱٬۴۶۸ نفر دارند درباره این صحبت می‌کنند
 
 

در تهران روز شنبه چند روزنامه وابسته به هر دو جناح نظام از جمله کیهان تهران، جوان نزدیک به سپاه پاسداران انقلاب اسلامی، خراسان و اعتماد توقیف نفتکش ایرانی را «دزدی دریایی» خوانده بودند. این کشتی با دور زدن قاره آفریقا قصد داشت دو میلیون بشکه نفت به نفع رژیم بشار اسد را به بندر «بانیاس» منتقل کند در حالی که رژیم سوریه تحت تحریم‎های اروپا قرار دارد.

گراف سرعت نفتکش انگلیسی با IMO: 9362889 نشان می‎دهد حرکت آن متوقف شده

گذر پوست به دباغ‌خانه می‌افتد!

کیهان در تیتری با عنوان «توقیف نفتکش‌های انگلیس تنها راه مقابله با دزدان دریایی ملکه» نوشته است اگر انگلیسی‌ها دیگر با خلیج ‌فارس و تنگه هرمز و تجارت نفت آن کاری نداشتند، می‌توانستند در تنگه جبل‌الطارق (که بر سر آن هم با اسپانیا اختلاف دارند) گردنه‌گیری کنند. اما طبیعتا گذر پوست به دباغ‌خانه می‌افتد و دست انگلیسی‌ها زیر ساطور ما در خلیج ‌فارس است!

این روزنامه در سرمقاله خود نیز با عنوان «شلیک آمریکا و انگلیس به پای خود» تهدید کرد «جمهوری اسلامی در برابر بدعهدی‌های برجام راه اقدام متقابل را در پیش گرفته و در ماجرای نفتکش توقیف شده نیز به نظر می‌رسد بهترین راه همین است. در جنگلی که نام آن را نظم لیبرال آمریکایی گذاشته‌اند، مدارا با هیچ روباه و کفتاری، با عقل و تدبیر سازگار نیست.»

‌علاءالدین بروجردی عضو کمیسیون امنیت ملی مجلس شورای اسلامی به وبسایت «خانه ملت» گفته بود «به شدت این اقدام انگلیس را محکوم می‌کنم و معتقدم اگر انگلیس هر چه سریعتر به این اقدامات پایان ندهد، باید منتظر عواقب آن نیز باشد، مسئولیت‌های این اقدامی که با دستور و هماهنگی آمریکا صورت گرفته است را انگلیس باید برعهده گیرد.»

از: کیهان لندن


به کانال تلگرام سایت ملیون ایران بپیوندید

هنوز نظری اضافه نشده است. شما اولین نظر را بدهید.