اعتراض عفو بین‌الملل به ادامه بازداشت چهار زن از روز کارگر

پنجشنبه, ۲۰ام تیر, ۱۳۹۸
اندازه قلم متن

در روز کارگر امسال، نیروهای امنیتی در تجمعی که به دعوت تشکل‌های مستقل کارگری در مقابل مجلس بر پا شده بود، نزدیک به ۴۰ تن را بازداشت کردند

در روز کارگر امسال، نیروهای امنیتی در تجمعی که به دعوت “تشکل‌های مستقل کارگری” در مقابل مجلس بر پا شده بود، نزدیک به ۴۰ تن را بازداشت کردند

عفو بین‌الملل با انتشار بیانیه‌ای به ادامه بازداشت چهار زن در ارتباط با تجمع روز کارگر در ایران اعتراض کرده است. عاطفه رنگریز، ندا ناجی، آنیشا اسداللهی از فعالان حقوق زنان و مرضیه امیری روزنامه‌نگار از ۱۱ اردیبهشت ۱۳۹۸ در بازداشت به سر می‌برند.

عفو بین‌الملل در بیانیه خود نوشته: “سه فعال حقوق کارگران و یک روزنامه‌نگار هفته‌هاست که به دلیل حضور در تجمع صلح‌آمیز روز جهانی کارگر در ۱۱ اردیبهشت ۱۳۹۸ در بازداشت به سر می‌برند و ‌ به اتهامات ساختگی مبنی بر اقدام علیه امنیت ملی متهم شده‌اند”.

بنابر گزارش عفو بین‌الملل عاطفه رنگریز و ندا ناجی به دنبال دستگیری‌شان در روز ۱۱ اردیبهشت به مدت چند هفته بدون ارتباط با خانواده‌هایشان در سلول‌های انفرادی در بند ۲۰۹ زندان اوین نگه‌داری شده‌اند که “مصداق شکنجه یا سایر برخوردهای بیرحمانه، غیرانسانی و ترذیلی محسوب می‌شود”.

عفو بین‌الملل در این گزارش نوشته این دو زندانی که در زندان شهر ری نگهداری می‌شوند، در روز ۱۵ تیر، بعد از مشاجره‌ای به دلیل امتناع از سر کردن چادر در راه انتقال به بهداری زندان، مورد ضرب و شتم مامور زندان قرار گرفته اند و در نتیجه‌ این برخورد، ندا ناجی به اختلال بینایی موقت دچار شده و بازو و شانه‌ عاطفه رنگریز آسیب دیده است.

عاطفه رنگریز و ندا ناجی روز ۱۵ تیر در زندان شهرری، بعد از مشاجره‌ای که به دلیل امتناع از سر کردن چادر رخ داد، مورد ضرب و شتم مامور زندان قرار گرفته‌اندعاطفه رنگریز و ندا ناجی روز ۱۵ تیر در زندان شهرری، بعد از مشاجره‌ای که به دلیل امتناع از سر کردن چادر رخ داد، مورد ضرب و شتم مامور زندان قرار گرفته‌اند

عفو بین‌الملل همچنین درباره وضعیت آنیشا اسداللهی نوشته او از ۲۸ خرداد، بدون ارتباط با خانواده و دسترسی به وکیل، در بند ۲۰۹ زندان اوین به سر می‌برد.

خانم اسداللهی که در تجمع روز جهانی کارگر بازداشت شده بود، چهار روز بعد آزاد شد. اما او دوباره، در ۲۷ خرداد بازداشت شد و به زندان انتقال یافت.

گزارش تاکید دارد که بازداشتی دیگر، مرضیه امیری، که ۱۱ اردیبهشت در پی تلاش برای کسب خبر در مورد دستگیرشدگان تجمع روز کارگر، بازداشت شده، از روز دستگیری تا ۱۸ اردیبهشت در یک بازداشتگاه سری سپاه پاسداران به سر می‌برد.

پیش از این انجمن صنفی روزنامه‌نگاران آزاد تهران خواهان آزادی مرضیه امیری شده بود.

عفو بین‌الملل خواستار آزادی “بی‌درنگ و بدون قیدوشرط” این چهار زندانی شده و از مقامات ایرانی خواسته تا تمام اتهامات وارد شده به آنها را “لغو کنند”.

در روز کارگر امسال، نیروهای امنیتی ایران در تجمعی که به دعوت تشکل‌های مستقل کارگری در مقابل مجلس بر پا شده بود، نزدیک به ۴۰ تن را بازداشت کردند.

از: بی بی سی


به کانال تلگرام سایت ملیون ایران بپیوندید

هنوز نظری اضافه نشده است. شما اولین نظر را بدهید.