شمخانی در دیدار با مشاور مکرون: کاهش مرحله‌ای تعهدات هسته‌ای سیاست راهبردی ایران است

پنجشنبه, ۲۰ام تیر, ۱۳۹۸
اندازه قلم متن

امانوئل بن، مشاور دیپلماتیک رئیس‌جمهوری فرانسه، با وزیر امور خارجه ایران و دبیر شورای عالی امنیت ملی ملاقات کرد. شمخانی در دیدار با بون گفت کاهش مرحله به مرحله تعهدات هسته‌ای راهبرد غیر قابل تغییر ایران است.     

default

روز چهارشنبه ۱۹ تیر (۱۰ ژوئیه) امانوئل بون، مشاور دیپلماتیک رئیس‌جمهوری فرانسه، با علی شمخانی دبیر شورای عالی امنیت ملی و محمد جواد ظریف وزیر خارجه امور ایران ملاقات کرد.

محور اصلی گفت‌وگوی فرانسه و ایران موضوع تصمیم ایران مبنی بر کاهش تعهدات خود در قبال این توافق اتمی و همچنین ساز و کارهای کشورهای اروپایی برای مقابله با تحریم‌های آمریکا علیه ایران است.

دبیر شورای عالی امنیت ملی در دیدار با بون تاکید کرد “اجرای برنامه کاهش مرحله به مرحله تعهدات هسته‌ای راهبرد غیر قابل تغییر ایران” است. به گفته شمخانی این اقدام ایران در چارچوب بندهای ۲۶ و ۳۶ برجام بوده و تا زمان تحقق کامل حقوق ایران ادامه خواهد یافت.

شمخانی از کشورهای اروپایی هم انتقاد کرد که اراده کافی برای مقابله با اقدامات تخریبی آمریکا در توافق‌نامه برجام ندارند. او گفت اروپا از فرصت یک‌ساله اجرای تعهدات یک طرف برجام استفاده نکرده است.

شمخانی “سیاست فشار حداکثری آمریکا را راهبردی شکست خورده” توصیف کرد و گفت که با ایران نمی‌توان با زبان زور صحبت کرد.

دبیر شورای عالی امنیت ملی در ادامه به تحریم‌های آمریکا علیه ایران هم اشاره کرد و گفت که “آمریکا استقلال اروپا را هم به گروگان گرفته” و کشورهای اتحادیه اروپا باید برای دفاع از هویت و استقلال خود در برابر یک جانبه‌گرایی آمریکا بایستند.

فرانسه: حامل پیامی از سوی آمریکا نیستم

امانوئل بن مشاور دیپلماتیک رئیس‌جمهوری فرانسه چهره‌ای آشنا در تهران است. بون بین سال‌های ۲۰۰۳ تا ۲۰۰۶ دبیر دوم سفارت فرانسه در تهران بوده و سه سال هم در سفارت عربستان در ریاض، به عنوان دبیر اول کار کرده است. این سیاستمدار فرانسوی با اوضاع ایران و خاورمیانه به خوبی آشناست.

بن به خاطر کاهش دادن تنش بین ایران و آمریکا در ظرف چند هفته اخیر برای دومین بار به تهران سفر کرده است.

مشاور دیپلماتیک رئیس‌جمهوری فرانسه در دیدار با شمخانی صریحا گفت که به عنوان میانجی به ایران نیامده‌ و حامل هیچ گونه پیامی هم از سوی آمریکا برای تهران نیست.

خبرگزاری ایرنا به نقل از مشاور رئیس جمهوری فرانسه آورده است: «با توجه به نقش و اثرگذاری غیر قابل انکار ایران در منطقه، پاریس علاقمند به تداوم گفت‌وگو و همکاری با ایران برای مدیریت بحران‌های جاری در سوریه، یمن، عراق و لبنان است.»

از: دویچه وله


به کانال تلگرام سایت ملیون ایران بپیوندید

هنوز نظری اضافه نشده است. شما اولین نظر را بدهید.