رویترز: آمریکا فعلا وزیر خارجه ایران را تحریم نمی‌کند

جمعه, ۲۱ام تیر, ۱۳۹۸
اندازه قلم متن

محمد جواد ظریف گفته که نگرانی شخصی بابت تحریم‌های ایالات متحده علیه خود ندارد.

محمد جواد ظریف گفته که نگرانی شخصی بابت تحریم‌های ایالات متحده علیه خود ندارد.

خبرگزاری رویترز پنجشنبه ۲۰ تیرماه به نقل از دو منبع مطلع گزارش داده است که آمریکا «فعلا» محمد جواد ظریف، وزیر خارجه ایران را تحریم نخواهد کرد.

این گزارش می گوید، احتمالا چنین تصمیمی می‌تواند راه را برای دیپلماسی در قبال ایران باز نگهدارد.

استیو منوچین، وزیر خزانه‌داری آمریکا، سوم تیرماه در یک نشست خبری اعلام کرد که واشینگتن محمدجواد ظریف را در فهرست تحریم‌های اقتصادی ایالات متحده قرار خواهد داد. تحریم وزیر امورخارجه ایران یک اقدام کم‌سابقه دیپلماتیک ارزیابی می‌شود.

رویترز می‌گوید، تحریم وزیر امور خارجه ایران می‌توانست اقدامی غیر معمول باشد چرا که عملا راه را برای اقدامات دیپلماتیک آمریکا برای کاهش تنش با ایران بر سر برنامه هسته‌ای و موشکی و همچنین فعالیت‌های منطقه‌ای این کشور می‌بست.

این دو منبع مطلع توضیح بیشتری در خصوص دلایل انصراف آمریکا از تحریم محمد جواد ظریف ارائه نکرده اند.

این در حالی است که طی دو ماه اخیر تنش بین ایران و آمریکا به طور کم سابقه تشدید شده است. به دنبال حمله به شش نفتکش در خلیج فارس و دریای عمان، یک پهپاد آمریکایی نیز در ۳۰ خرداد توسط ایران سرنگون شد.

دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا، گفته که پس از هدف قرار گرفتن این پهپاد تصمیم گرفته دستور حمله محدود به ایران را صادر کند، اما به دلیل نگرانی درباره‌ تلفات انسانی احتمالی این حمله، فعلاً از انجام آن منصرف شده است.

در همین حال جان بولتون، مشاور امنیت ملی ایالات متحده نیز روز دوم تیر هشدار داده بود که تهران نباید «ملاحظه‌ای» که رئیس‌جمهوری آمریکا در لغو حمله تلافی‌جویانه علیه ایران به‌خرج داده را «با ضعف اشتباه بگیرد.»

«مخالفت پومپئو»

یکی از منابع مطلع که خواست نامش فاش نشود به رویترز گفت، ما این اقدام را لزوماً مفید نمی‌دیدیم. و وزیر امور خارجه ایالات متحده مایک پومپئو در حال حاضر مخالف قرار دادن نام ظریف در (فهرست تحریمی) است.

رویترز می‌گوید، موضوع تحریم محمد جواد ظریف تا آنجا پیش رفته بود که حتی وزارت خزانه‌داری آمریکا پیش نویس بیانیه مطبوعاتی آن را توزیع کرده بود.

این گزارش می‌افزاید، انتظار می‌رود وزیر امور خارجه ایران هفته آینده در نشست سازمان ملل در خصوص توسعه پایدار با هدف آن مبارزه با گرسنگی، برابری جنسیتی و تغییرات اقلیمی تا سال ۲۰۳۰ شرکت کند.

طبق این گزارش، ایالات متحده احتمالا برای محمد جواد ظریف ویزا صادر خواهد کرد و این نشانه دیگری است که واشنگتن فعلا به دنبال تحریم وی نیست.

وزیر خارجه ایران هفته گذشته گفته بود که نگرانی شخصی بابت تحریم‌های ایالات متحده علیه خود ندارد و تنها تاثیر این اقدام واشینگتن محدود ساختن امکان ارتباطاتی و دیپلماسی اوست که نمی‌تواند به درد هیچ کسی بخورد.

محمد جواد ظریف در ایمیلی به پرسش‌های گزارشگران نیویورک‌تایمز در این باره پاسخ داده و نوشته بود: «هر کسی که مرا می‌شناسد می‌داند من یا خانواده‌ام هیچ ملک و املاکی خارج از ایران نداریم.»

وزیر خارجه ایران می گوید که «شخصا حتی یک حساب بانکی هم خارج از ایران» ندارد.

با استفاده از رویترز و رادیو فردا؛ خ

از: رادیو فردا


به کانال تلگرام سایت ملیون ایران بپیوندید

هنوز نظری اضافه نشده است. شما اولین نظر را بدهید.