احمد جنتی برای یک سال دیگر دبیر شورای نگهبان شد

چهارشنبه, 26ام تیر, 1398
اندازه قلم متن
احمد جنتی دبیر شورای نگهبان و رئیس مجلس خبرگان رهبری استاحمد جنتی دبیر شورای نگهبان و رئیس مجلس خبرگان رهبری است

احمد جنتی، سیاستمدار ۹۳ ساله جمهوری اسلامی ایران برای دوره یک ساله دیگر به عنوان دبیر شورای نگهبان انتخاب شده است.

آقای جنتی از دوره اول شورای نگهبان که در سال ۱۳۵۹ تشکیل شد عضو این شورا بوده و از سال ۱۳۷۱ هم به طور مداوم به عنوان دبیر این شورا انتخاب شده است.

انتخاب مجدد آقای جنتی به عنوان دبیر شورای نگهبان یک روز پس از انتخاب سه حقوقدان جدید این شورا توسط مجلس شورای اسلامی صورت می‌گیرد. محمد دهقان، محمدحسین صادقی مقدم و هادی طحان نظیف سه عضو جدید این شورا هستند که به مدت شش سال برای این سمت انتخاب شده‌اند.

یکی از حقوقدانان پیشین شورای نگهبان که به مجلس معرفی نشده گفته است که احمد جنتی دیدگاه او و دو عضو پیشین را در شورا “نمی‌پسندیده” است. مطابق قانون، رئیس قوه قضائیه باید بدون دخالت دیگر نهادها، حقوقدان نامزدی عضویت در شورای نگهبان را به مجلس معرفی کند.

به جز انتخاب سه حقوقدان جدید، آیت‌الله علی خامنه‌ای رهبر جمهوری اسلامی ایران هم در هفته جاری در سه حکم جداگانه، محمد یزدی و صادق لاریجانی را به عنوان فقهای شورای نگهبان ابقا کرد و علیرضا اعرافی را به عضویت این شورا درآورد.

در جریان رای‌گیری امروز در شورای نگهبان برای تعیین هیات رئیسه این شورا، عباسعلی کدخدایی به مدت یک سال دیگر به عنوان قائم مقام دبیر و سخنگوی شورای نگهبان انتخاب شد.

آقای کدخدایی چهره سیاسی بسیار نزدیکی به احمد جنتی است و با حکم او رئیس حوزه ریاست مجلس خبرگان رهبری است که ریاست آن را آقای جنتی در اختیار دارد.

شورای نگهبان به جز قدرت تایید یا رد مصوبه‌های مجلس، صلاحیت داوطلبان نامزدی در انتخابات ریاست جمهوری، خبرگان رهبری و مجلس شورای اسلامی را بررسی و نامزدهای مجاز برای این انتخابات را تعیین می‌کند. چهره‌های طرفدار دمکراسی این شورا را مانعی برای انتخابات آزاد و سدی در راه قانونگذاری بدون دخالت اغراض سیاسی می‌دانند.

بیشترین انتقادها به شورای نگهبان دخالت دیدگاه‌های سیاسی اعضای این شورا خصوصا فقهای آن در تایید صلاحیت داوطلبان نامزدی در انتخابات ریاست جمهوری و مجلس شورای اسلامی است.

نبود مرجعی برای رسیدگی به شکایت از شورای نگهبان، پاسخگو نبودن این شورا و حمایت رهبر ایران، شورای نگهبان را که قرار بوده نقشی نظارتی داشته باشد به یکی از نهاد های تعیین کننده قدرت در ایران تبدیل کرده است.

از: بی بی سی


به کانال تلگرام سایت ملیون ایران بپیوندید

هنوز نظری اضافه نشده است. شما اولین نظر را بدهید.