ظریف: آمریکا مداخله می‌کند تا آب‌ها را برای ایران ناامن سازد

پنجشنبه, ۲۷ام تیر, ۱۳۹۸
اندازه قلم متن

وزیر خارجه ایران در گفت‌وگو با فرستنده سی‌‌ان‌ان گفت که ایران آغازگر جنگ نیست اما اگر کسی جنگ با این کشور را آغاز کند، پایان دهنده آن نخواهد بود. ظریف در این مصاحبه یک بار دیگر بر کنترل ایران بر تنگه هرمز تاکید کرد.

    
default

محمدجواد ظریف، وزیر خارجه ایران در سفر خود به آمریکا با شبکه‌های خبری مختلف گفت‌وگو کرده و در هرکدام از این مصاحبه‌ها بخش‌‌هایی از سیاست جمهوری اسلامی در منطقه و برنامه موشکی و هسته‌ای خود توضیح داده است.

او روز چهارشنبه ۲۶ تیر (۱۷ ژوئیه) در مصاحبه‌ای با فرستنده سی‌ان‌ان به وضع پرتنش در تنگه هرمز پرداخت و در پاسخ به این سوال که آیا جنگی میان آمریکا و ایران درخواهد گرفت، گفت: «ما آغازگر جنگ نبوده و نخواهیم بود اما اگر کسی جنگ با ایران را آغاز کند، پایان‌دهنده آن نخواهد بود.»

او از تنگه هرمز به عنوان “خط زندگی” ایران یاد کرد و گفت: «آمریکا مداخله می‌کند تا این آب‌ها را برای ایران ناامن سازد. شما نمی‌توانید این آب‌ها را برای یک کشور ناامن و برای دیگران ایمن سازید.» این تهدیدها را پیشتر حسن روحانی نیز تکرار کرده است. 

چند روز پیش یک کشتی که ابتدا گفته شده بود متعلق به امارات متحده عربی است در در نزدیکی جزیره قشم ناپدید شد. آمریکا بلافاصله گفت که مفقود شدن این کشتی می‌تواند کار ایران باشد. ظریف در پاسخ به سوالی درباره این کشتی  در آب‌های جنوب ایران گفت که کشتی به کمک نیاز داشته و «به آن کمک شده است».

ظریف در مورد سرنگونی پهپاد آمریکایی که وضعیت را در خلیج فارس به شدت بحرانی کرد گفت که این پهپاد «به قلمرو و حریم هوایی ایران وارد شد و مورد هدف قرار گرفت».

جنگ اقتصادی با ایران

وزیر خارجه ایران با اشاره به فشار تحریم‌های آمریکا به سی‌ان‌ان گفت: «در حال حاضر یک جنگ جریان دارد و آن هم جنگ اقتصادی است» که «شهروندان عادی را هدف گرفته است».

با خروج آمریکا از برجام و اعمال تحریم‌های گسترده در عرصه‌های مختلف وضع معیشت مردم به شدت وخیم شده است. برخی از دست‌اندرکاران دولت و مجلس اذعان دارند که این وخامت تنها حاصل تحریم‌ها نیست و فساد گسترده و غارت اموال عمومی توسط مسئولان در رده‌های مختلف و جناح‌های مختلف حکومت ایران نیز نقشی به سزا در آن دارد.

نقطه شروع تحریم‌ها را بسیاری از خود مسئولان جمهوری اسلامی سیاست منطقه‌ای ایران و سنگ‌اندازی جناح تندرو حکومت در برابر برجام می‌دانند. گروهی نیز علنا از رهبری ایران خواسته‌اند وارد مذاکره با آمریکا شود. اما آیت‌الله خامنه‌ای، رهبر ایران هرگونه مذاکره و یا تغییر جهت سیاسی را رد کرده است. 

از: دویچه وله


به کانال تلگرام سایت ملیون ایران بپیوندید

هنوز نظری اضافه نشده است. شما اولین نظر را بدهید.