موافقت با تودیع قرار وثیقه؛ سیامک میرزایی به اعتصاب غذای خود خاتمه داد

پنجشنبه, 27ام تیر, 1398
اندازه قلم متن

خبرگزاری هرانا – سیامک میرزایی، فعال ترک (آذربایجانی) در زندان اوین عصر روز گذشته پس از موافقت بازپرس با تودیع قرار وثیقه به اعتصاب غذای خود پایان داد و به بند ۸ زندان اوین منتقل شد. وی از تاریخ ۱۰ تیرماه در پی گشایش پرونده جدید و انتقال به بازداشتگاه وزارت اطلاعات موسوم به بند ۲۰۹ زندان اوین دست به اعتصاب غذا زده بود.

به گزارش خبرگزاری هرانا، ارگان خبری مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران، عصر روز چهارشنبه ۲۶ تیرماه ۹۸، سیامک میرزایی، فعال ترک (آذربایجانی) محبوس در زندان اوین، پس از ۱۷ روز به اعتصاب غذای خود خاتمه داد.

پایان این اقدام اعتراضی آقای میرزایی، در پی موافقت بازپرس شعبه ۶ دادسرای اوین با تودیع قرار وثیقه از بابت پرونده جدید وی صورت گرفته و پس از پایان اعتصاب غذا از بازداشتگاه وزارت اطلاعات موسوم به بند ۲۰۹ زندان اوین به بند ۸ این زندان منتقل شده است.

گفته می شود طی تماسی از خانواده این زندانی خواسته شده که صبح روز شنبه ۲۹ تیرماه جهت تودیع قرار وثیقه در محل شعبه بازپرسی حاضر شوند.

روز دوشنبه ۱۰ تیرماه ۹۸، سیامک میرزایی، در اعتراض به ممانعت از آزادی وی و انتقال او به بند ۲۰۹ زندان اوین در ارتباط با پرونده جدید دست به اعتصاب غذا زده بود.

یک روز پیش از آن خانواده سیامک میرزایی به شعبه ۶ دادسرای اوین مراجعه کرده و قرار صادره جهت آزادی موقت وی را ارائه کردند، اما مسئولین دادسرا با آزادی وی مخالفت کردند.

ممانعت از آزادی سیامک میرزایی در حالی صورت گرفته بود که وی روز چهارشنبه ۵ تیرماه ۱۳۹۸،با نزدیک شدن به پایان دوران محکومیت خود بر اساس ابلاغیه‌ای که پیشتر دریافت کرده بود، از زندان به دادسرای اوین منتقل و طی جلسه بازپرسی، اتهام “تبلیغ علیه نظام” علیه وی مطرح شد. بازپرس پرونده نهایتاً قرار ۳۰ میلیون تومانی برای آزادی موقت این شهروند صادر کرده بود. همچنین مدت محکومیت ۳ ساله ایشان نیز روز جمعه ۷ تیرماه به پایان رسیده است.

لازم به یادآوری است سیامک میرزایی در تاریخ ۲۳ تیرماه ۹۵، در پارس‌آباد مغان بدون ارائه حکم قضایی بازداشت و به زندان اوین تهران منتقل شد.

این شهروند سپس به استناد ماده ۴۹۹ قانون مجازات اسلامی مبنی بر “عضویت در گروه و دستجات علیه امنیت داخلی” به تحمل  ۳ سال حبس تعزیری و ۱ سال اقامت اجباری در شهرستان طبس محکوم شد. این حکم در اسفندماه ۹۶ توسط دیوان عالی کشورتایید شد.

آقای میرزایی در سال ۹۶ در اعتراض به کارشکنی‌های مکرر صورت گرفته در روند رسیدگی به پرونده خود دست به اعتصاب غذا زده بود و پس از ۱۸ روز در تاریخ ۱۳ تیرماه ۱۳۹۶، با تحقق خواسته‌هایش به اعتصاب غذای خود پایان داده بود. وی همچنین در بهمن ماه سال گذشته نیز به مناسبت روز جهانی زبان مادری به همراه چهار زندانی دیگر دست به اعتصاب غذای ۵ روزه زده بود.

سیامک میرزایی دانشجوی محروم از تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد است که پیشتر در سال ۱۳۹۰ در خصوص پرونده دیگری به پنج سال حبس تعزیری محکوم شده بود.


به کانال تلگرام سایت ملیون ایران بپیوندید

هنوز نظری اضافه نشده است. شما اولین نظر را بدهید.