حزب ملت ایران: سی تیر نماد همبستگی و ایستادگی ملت ایران

شنبه, 29ام تیر, 1398
اندازه قلم متن

هم میهن؛ به جرات می‏توان گفت که میهن‏مان ایران، یکی از حساس‏ترین و پرمخاطره ‏ترین برهه‏ های تاریخی را می‏گذراند. فردای هر ملت در گرو شناخت همه جانبه گذشته و حال آن است. در برخورد هنگامی با سالگرد قیام ملی سی تیر، باید در نظر داشته باشیم که رهبر اندیشمند نهضت ملی ایران، «دکتر محمد مصدق» تنها با پشتیبانی مردم توانست راه پر سنگلاخ ملی شدن صنعت نفت را پشت سر بگذراند.

دکتر مصدق به اتفاق تیم همراه، پس از دفاع جانانه در دیوان داوری بین‏المللی با امید به این که رای به نفع مردم خواهد بود، در چهارم تیر ماه ۱۳۳۱ در میان پر شورترین استقبال مردمی، وارد تهران شد. سفارت خانه ‏های انگلیس و آمریکا و عوامل وابسته داخلی آن‏ها در هنگام دور بودن دکتر مصدق از کشور، سرگرم توطئه چینی برای شکست نهضت ملی بودند، از این رو در دهم تیر ماه یکی از مهره‏ های شناخته شده ‏ی خود «حسن امامی» امام جمعه تهران را بر جایگاه ریاست مجلس شورای ملی نشاندند و با توجه به گشایش دوره جدید مجلس شورای ملی، دکتر مصدق در چهارم تیر ماه از نخست وزیری کناره گیری کرد. در مجلس شورای ملی همان روز و مجلس سنا در هجدهم تیر ماه به نخست وزیری مصدق ابراز تمایل کردند و در ۲۱ تیر ماه فرمان نخست وزیری صادر شد. دکتر مصدق که از عمق توطئه علیه ملت و نهضت ملی آگاهی داشت در چهارشنبه ۲۵ تیر در ملاقات با شاه برای جلوگیری از اخلال و کارشکنی مخالفان در داخل و خارج خواستار تصدی وزارت جنگ شد که با مخالفت شاه رو به رو گردید. از این رو مصدق هم استعفای خود را در ساعت ۲۰ به دربار فرستاد و در ساعت ۲۱ از رادیو اعلام و در روز بعد، خبر نخست وزیری قوام السلطنه از رادیو، پخش و کشور دچار بحران گسترده ‏ای شد و ملت به پا خاست و پس از چهار روز بیم و امید و قدرت نمایی‏های نوشتاری و گفتاری و اعتراض ‏های خیابانی مردم در جای جای کشور و درگیری‏های پی در پی مردم با نیروهای سرکوبگر سرانجام روز سی تیر به هنگام ه‏ای مردمی و سرنوشت ساز بدل گردید و صدای یا مرگ یا مصدق در ایران، طنین انداز شد. در سی تیر، ملت ایران با تاریخ دیدار کرد و دوباره زاده شد. در سی تیر، آموخته شد که باید خواست ملی را دریافت و در قالب روشنی پیش روی مردم قرار داد تا همگان برای برآوردن آن، به دور از هرگونه خشونت به ایستادگی و کوشش برخیزند.

اینک با دریغ بسیار ایران دیرینه سال با یکسونگری کاربدستان جمهوری، شرایط حساس را می‏گذراند. مردم دچار تبعیض، سیه روزی، دلال بازی، گرانی، گرسنگی، بی ‏پناهی، بیکاری، کمبود بهداشت و درمان و دارو، نارسایی فرهنگی، سقوط ارزش‏های اخلاقی و…. که استقلال و هستی ملی را به خطر انداخته است.

حزب ملت ایران بر این باور است، در چنین هنگامه‏ ای با کوله بار سالیان پیکار خستگی ناپذیر در برابر عوامل این نابسامانی، از سی تیر بیاموزیم و در راستای برپایی سامانی مردم سالار، به دور از خشونت‏ های ملک و ملت بر باد ده، گام برداریم.

درود بر شهیدان سی تیر

همبستگی ملی پایندان مردم سالاری و حاکمیت ملی است

برچیدن زندانی سیاسی و مدنی خواست ملی است

                                                                                                 حزب ملت ایران

تهران- سی تیر ۱۳۹۸ خورشیدی


به کانال تلگرام سایت ملیون ایران بپیوندید

هنوز نظری اضافه نشده است. شما اولین نظر را بدهید.