انتقال اجباری امیر مهدی طبسی، از زندان اوین به بیمارستان روانپزشکی رازی

یکشنبه, ۶ام مرداد, ۱۳۹۸
اندازه قلم متن

خبرگزاری هرانا – امیرمهدی طبسی، زندانی زندان اوین که در حال سپری کردن مدت محکومیت ده سال حبس خود است، در تاریخ ۲۶ تیرماه به بیمارستان رازی (امین آباد) منتقل شده است. گفته می شود انتقال وی به این بیمارستان روانپزشکی با تهدید و اجبار همراه بوده است. مینو قاسم زاده ملک شاهی، همسر سابق آقای طبسی نیز در بند زنان زندان اوین در حال تحمل حبس است. این زوج به اتهام جاسوسی برای کشور متخاصم با حکم حبس از سال ۹۶ در زندان به سر می برند.

به گزارش خبرگزاری هرانا، ارگان خبری مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران، روز چهارشنبه ۲۶ تیرماه ۹۸، امیرمهدی طبسی، زندانی زندان اوین به بیمارستان روانپزشکی رازی (امین آباد) منتقل شده است.

به گفته یک منبع نزدیک به این زندانی، امیرمهدی طبسی از روز چهارشنبه ۲۶ تیرماه در اعتصاب بوده و روزانه تعداد بسیاری داروی اعصاب و روان مصرف می‌کرده است. وی پس از دو روز به اعتصاب خود پایان داد؛ با این حال توسط مامورین زندان علیرغم میل وی با اجبار و تهدید به بیمارستان روانپزشکی رازی منتقل و بستری شده است.

این منبع مطلع افزود: “این در حالی است که بیماری آقای طبسی در چنین محیطی و علی‌الخصوص اکنون که ممنوع الملاقات نیز هست حادتر می شود.”

امیر مهدی طبسی در تاریخ ۸ شهریور ۹۰ به همراه همسر سابقش معصومه (مینو) قاسم زاده ملک شاه به ادعای خود «به سفارت کشور اسرائیل در کشور ترکیه برای اخذ پناهندگی» مراجعه کرده بودند، ولی درخواست آنها توسط مسئولین سفارت رد شده و در تاریخ ۱۲ شهریور همان سال به ایران برگشته بودند. آنها در تاریخ ۲۰ شهریورماه همان سال در منزل شخصی خود واقع در بلوار ابوذر خیابان وحدت تهران توسط ماموران وزارت اطلاعات به اتهام جاسوسی برای اسرائیل دستگیر شدند. این زوج نهایتا در سال ۹۰ پس از ۲۹ روز بازداشت در سلول انفرادی وزارت اطلاعات با تودیع وثیقه یکصد میلیون تومانی تا پایان مراحل دادرسی به صورت موقت از زندان آزاد شده بودند.

امیر مهدی طبسی و معصومه قاسم‌زاده ملک‌شاه در اردیبهشت ماه سال ۱۳۹۵ در شعبه ۱۵ دادگاه انقلاب تهران به ریاست قاضی صلواتی بدون اخذ دفاعیه به تحمل ۱۰ سال حبس تعزیری محکوم شدند. این حکم نهایتا در آبان‌ماه ۹۶ در دادگاه تجدیدنظر تایید شد و پس از آن جهت تحمل دوران محکومیت خود بازداشت و به زندان اوین منتقل شدند.

آقای طبسی در ایام حبس برای نخستین بار در دیماه ۱۳۹۶ در اعتراض به روند حقوقی پرونده‌اش دست به اعتصاب غذا زد و در یازدهمین روز اعتصاب غذای خود به درمانگاه امین آباد منتقل و پس از پایان اعتصاب غذا به سالن ۱۲ زندان اوین بازگردانده شد.

این زندانی که از بیماری افسردگی رنج می‌برد و پزشکی قانونی گواهی عدم تحمل حبس وی را صادر کرده بود، برای بار دیگر در تاریخ ۷ فروردین‌ماه سال جاری نیز دست به اعتصاب غذا زده بود.

مسئولین زندان اوین علیرغم صدور گواهی عدم تحمل حبس توسط پزشکی قانونی تاکنون این گواهی را پیگیری و اجرا نکرده اند.

پیشتر یک منبع مطلع از وضعیت این زندانی به گزارشگر هرانا گفته بود: “آقای طبسی سال گذشته در پی وعده‌های دروغین مسئولان و عدم موافقت با عدم تحمل حبس، چند بار اقدام به خودکشی کرد و به بیمارستان لقمان و طالقانی و رازی در امین آباد منتقل شده بود. در بهمن ماه سال گذشته نیز پدر امیر مهدی طبسی جهت پیگیری وضعیت پرونده وی به دفتر دادیار ناظر زندانیان سیاسی رفته و با برخورد بد و توهین آمیز ناصری، معاون دادستان زندان اوین مواجه شده و به صورت موقت نیز بازداشت شده بود”.

وی در تاریخ ۱۹ خردادماه سال جاری به مرخصی کوتاه مدت اعزام شده و پس از یک هفته با پایان دوران مرخصی به زندان بازگردانده شده بود.


به کانال تلگرام سایت ملیون ایران بپیوندید

هنوز نظری اضافه نشده است. شما اولین نظر را بدهید.