جمهوری اسلامی حکومت اعدام: یک کودک مجرم در زندان نور اعدام شد

یکشنبه, 6ام مرداد, 1398
اندازه قلم متن

خبرگزاری هرانا – سحرگاه امروز، تورج، کودک مجرم ۲۲ ساله که بیش از ۶ سال پیش از بابت اتهام “قتل” بازداشت و سپس به اعدام محکوم شد بود، در زندان نور اعدام شد.

به گزارش خبرگزاری هرانا، ارگان خبری مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران، صبح امروز یکشنبه ۶ مردادماه ۱۳۹۸، حکم یک کودک مجرم که بیش از ۶ سال پیش به اتهام قتل بازداشت و به اعدام محکوم شده بود، در زندان نور به اجرا درآمد.

یک منبع مطلع در این رابطه به گزارشگر هرانا گفت: “تورج، ۶ سال پیش در سن ۱۶ سالگی طی یک نزاع یک جوان ۱۹ ساله را به قتل رسانده بود. تلاش برای کسب رضایت اولیای دم نتیجه نداد و نهایتا حکم اعدام وی صبح امروز در زندان نور اجرا شد”.

خبرگزاری ایرنا نیز این خبر را منتشر کرده است. در این این خبر دادستان عمومی و انقلاب نور ادعا کرده است: “این زندانی که حدود ۵ سال قبل در یک درگیری با چاقو یک یک جوان ۱۹ ساله را در روستای انگتارود بخش چمستان نور به قتل رسانده بود، پس از محاکمه و صدور حکم امروز در ۲۳ سالگی اعدام شده است.

گفتنی است که تورج اهل بخش چمستان شهر نور بوده است.

مجازات کودکان در ایران و از جمله صدور حکم اعدام برای آنان در موارد مختلف از جمله درگیری و قتل، قاچاق مواد مخدر و … همواره یکی از چالش‌های مهم نقض حقوق بشر در ایران بوده است.

ایران به همراه پاکستان، عربستان سعودی و یمن از معدود کشورهایی است که مجرمانی که در کودکی جرمی مرتکب شده‌اند را اعدام کرده‌اند. پیش‌تر در بهمن‌ماه سال گذشته دیده‌بان حقوق بشر از ایران خواسته بود فوراً و بدون پیش شرط استفاده از مجازات اعدام برای جرایم مرتکب شده توسط کودکان زیر ۱۸ سال را پایان بخشد و به سمت منع کامل مجازات مرگ حرکت کند.

بنا بر گزارش نهادهای بین‌المللی، ایران به تناسب سرانه جمعیت و میزان اعدام، رتبه نخست اعدام شهروندان خود در دنیا را دارد.

بر اساس گزارش مرکز آمار، نشر و آثار مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران در دوره یکساله (اول ژانویه ۲۰۱۸ تا ۲۰ دسامبر ۲۰۱۸) دست‌کم ۲۳۶ شهروند اعدام شدند و ۱۹۵ تن دیگر به اعدام محکوم شدند. از جمله اعدام شدگان باید به اعدام ۶ کودک-مجرم اشاره کرد و همین‌طور به محل اجرای ۱۳ حکم اعدام که در ملآعام بوده است.

بنا بر همین گزارش بیش از ۷۲ درصد اعدام های صورت گرفته در ایران توسط دولت یا نهاد قضایی اطلاع رسانی نمی‌شوند که اصطلاحا آن را اعدام “مخفیانه” می‌خوانند.


به کانال تلگرام سایت ملیون ایران بپیوندید

هنوز نظری اضافه نشده است. شما اولین نظر را بدهید.