در هزارمین روز بازداشت، نسرین ستوده در زندان پنجاه ساله شد

جمعه, 10ام خرداد, 1392
اندازه قلم متن

nasrin-sotudehنسرین ستوده، عضو کانون مدافعان حقوق بشر که به دفاع از نوجوانان محکوم به اعدام، زندانیان عقیدتی، فعالان حقوق بشر و کودکان قربانی اذیت و آزار شهرت دارد، در حال گذراندن شش سال دوران محکومیت در زندان اوین است. وی در شهریور سال ۸۹ بازداشت شد.

او در طول دوران زندان خود تنها توانست بعد از دو سال به یک مرخصی کوتاه بیاید.

نسرین ستوده که در طی دوران بازداشتش جوایز بین المللی را از آن خود کرده است، از حقوق اولیه یک زندانی سیاسی هم بی‌بهره است. محدودیت در دیدارهای حضوری با فرزندان، قطع تلفن ها، فشار مضاعف بر خانواده از جمله مواردی است که این زندانی سیاسی در طول بازداشت با آن رو به رو بوده است.

رضا خندان همسر این زندانی سیاسی در پنجاهمین سالگرد تولد همسرش در صفحه شخصی فیسبوک خود نوشته است که امروز ۹ خرداد، سالروز تولد ۵۰ سالگی نسرین دقیقا ۱۰۰۰ روز از بازداشت و محکومیت غیرقانونی او سپری می شود.

غیر قانونی به این دلیل که تا امروز هیچ عنوان مجرمانه‌ای نتوانسته اند به او منتسب کنند. این را، هم بازجوها – که متاسفانه حرف اول را در قوه قضاییه می زنند – هم قضات و بازپرس‌ها و هم مردمی که بیرون از این مجموعه صبورانه نظاره گراند به خوبی می دانند.

متن این دلنوشته به شرح زیر است:

امروز ۹ خرداد، سالروز تولد ۵۰ سالگی نسرین دقیقا ۱۰۰۰ روز از بازداشت و محکومیت غیرقانونی او سپری می شود.

غیر قانونی به این دلیل که تا امروز هیچ عنوان مجرمانه‌ای نتوانسته اند به او منتسب کنند. این را، هم بازجوها – که متاسفانه حرف اول را در قوه قضاییه می زنند – هم قضات و بازپرس‌ها و هم مردمی که بیرون از این مجموعه صبورانه نظاره گراند به خوبی می دانند.
و واقعیت این است که نوع نگاه عموم و داوری آنهاست که تعیین کننده است.
نگاه عموم به زندانیان سیاسی – جدای از شخصیت حقیقی و زیستی آنان که اجازه ی ورود به آن را نداریم- همانند نگاه به قهرمان‌های ملی است.
این نگاه و داوری عمومی مختص به جمع‌های سیاسی و فرهنگی نبوده و کاملا عمومی است. کافی است گشتی در خیابان بزنیم، به مراکز تفریحی و خرید و یا مدارس و مراکز آموزشی مراجعه کنیم و نگاه گرم و مهربانانه ی آنان را ببینیم.
این نگاه شامل افکار عمومی در ادارات، مراکز دولتی و حتی تشکیلات قضایی نیز می شود.
این را به عنوان کسی میگویم که اینها را به چشم خود، می بیند. حتی فضای عمومی قوه ی قضاییه و نوع نگاه پرسنل آنجا نیز همین داوری را در مورد زندانیان سیاسی دارند.
تردیدی ندارم که قضات و بازجوهایی که عامل بازداشت و محکومیت اینها هستند نیز برخلاف آنچه از خود بروز میدهند، فکر می کنند.
ماه خرداد تولد بسیاری از زندانیان سیاسی است. نامشان را نمی برم، چرا که بیم آن دارم نام کسی از قلم بیفتد. همینجا زادروز همه ی خردادیان را تبریک می گویم.

از: ندای سبز آزادی


به کانال تلگرام سایت ملیون ایران بپیوندید

هنوز نظری اضافه نشده است. شما اولین نظر را بدهید.