سه فعال دانشجویی و کارگری در حاشیه برگزاری اولین دادگاه بازداشت‌شدگان هفت‌تپه دستگیر شدند

شنبه, 12ام مرداد, 1398
اندازه قلم متن

 فرید لطف آبادی(سمت راست)، رهام یگانه(وسط) و هیراد پیربداقی از فعالان دانشجویی و کارگری مقابل دادگاه انقلاب بازداشت شدند.

فرید لطف آبادی(سمت راست)، رهام یگانه(وسط) و هیراد پیربداقی از فعالان دانشجویی و کارگری مقابل دادگاه انقلاب بازداشت شدند.

در حالی دادگاه بازداشت‌شدگان هفت تپه روز شنبه ۱۲ مرداد در تهران برگزار شده است که گزارش‌ها تاکنون حاکی از بازداشت سه فعال کارگری و دانشجویی در مقابل دادگاه انقلاب است.

اولین جلسه دادگاه اسماعیل بخشی، سپیده قلیان، علی نجاتی، امیر امیرقلی، عسل محمدی، ساناز الهیاری و امیرحسین محمدی فرد به عنوان متهمان پرونده هفت تپه روز شنبه ۱۲ مرداد در شعبه ۲۸ دادگاه انقلاب تهران برگزار شده و گزارش‌ها حاکی است که ماموران امنیتی از حضور خانواده و دوستان افراد بازداشت شده در محوطه دادگاه جلوگیری کردند.

همچنین کانال تلگرامی کارگران مستقل هفت تپه گزارش داد که همزمان با برگزاری این دادگاه تعدادی از «نیروهای لباس شخصی» ضمن کنترل مدارک «رهام یگانه» و «هیراد پیربداقی» از فعالان دانشجویی و کارگری، این دو نفر را «بدون ارائه حکم» دستگیر و به پلیس امنیت منتقل شده‌اند.

گزارش‌ها حاکی است که «فرید لطف آبادی» فعال دانشجویی نیز توسط ماموران امنیتی مقابل دادگاه انقلاب بازداشت شده است.

اولین جلسه دادگاه متهمان پرونده هفت تپه در حالی برگزار شده که اسماعیل بخشی فعال کارگری و سپیده قلیان فعال مدنی اولین بار در آبان سال گذشته و در جریان اعتراض‌های کارگران شرکت نیشکر هفت تپه بازداشت شدند. این دو پس از آزادی اعلام کردند که در دوران بازداشت شکنجه شده‌ و تحت فشار «اعتراف اجباری» کرده‌اند.

همچنین در حال حاضر سپیده قلیان در اعتراض به اهانت عوامل زندان قرچک به خانواده‌ش و نیز در اعلام حمایت از امیرحسین‌محمدی‌فرد و ساناز الهیاری دست به اعتصاب غذای زده است.

علی نجاتی، عضو هیئت مدیره سندیکای کارگران هفت تپه، ۸ آبان سال گذشته به اتهام دخالت در اعتصابات کارگران نیشکر هفت تپه در منزل خود بازداشت و پس از مدتی در تاریخ هشتم بهمن ماه همان سال به دلیل داشتن بیماری قلبی و تنفسی، با گرفتن مرخصی درمانی، از زندان خارج شد.

امیرحسین محمدی‌فرد سردبیر و ساناز الهیاری از اعضای هیات تحریریه نشریه دانشجویی گام، دو متهم بازداشت شده که در پرونده اعتراض‌های کارگران شرکت نیشکر هفت تپه از تاریخ ۱۹ دی سال گذشته در بازداشت به سر می‌برند چندی پیش با انتشار نامه‌ای سرگشاده از زندان اوین اعلام کردند که دست به اعتصاب غذا خواهند زد.

ساناز الهیاری، ده روز پی از آغاز اعتصاب غذا در تاریخ ۲۴ تیر، به دلیل وخامت وضعیت جسمانی و اصرار خانواده‌ به اعتصاب غذای خود پایان داد، اما همسر او امیرحسین محمدی‌فرد کماکان در اعتصاب غذاست.

همچنین اخیرا کانون نویسندگان ایران با انتشار بیانیه‌ای خواهان آزادی فوری و بی‌قید و شرط بازداشت‌شدگان هفت‌ تپه شده بود.

پیش از این نیز سازمان عفو بین الملل با انتشار یک بیانیه به مناسبت روز جهانی کارگر (اول ماه مه) از مقام های جمهوری اسلامی خواست که کارگران و فعالان مدنی که در اعتصاب‌ها و سایر اعتراضات مسالمت آمیز بازداشت شدند را فورا آزاد کند.

از: صدای آمریکا


به کانال تلگرام سایت ملیون ایران بپیوندید

هنوز نظری اضافه نشده است. شما اولین نظر را بدهید.