جمهوری اسلامی حکومت اعدام: اعدام دست‌کم ۳۸ زندانی در ماه جولای

سه شنبه, 15ام مرداد, 1398
اندازه قلم متن

سازمان حقوق بشر ایران؛ ۱۵ مرداد ماه ۱۳۹۸: در ماه میلادی گذشته موج اعدام‌ها در زندان‌های مختلف ایران آغاز شد و اعدام دست‌کم ۳۸ زندانی (۳۷ تن در زندان‌های مختلف ایران و یک اعدام در ملأعام) به ثبت رسید. این، بالاترین میزان اعدام ماهیانه در ۲۰ ماه گذشته در ایران محسوب می‌شود.

بنا به اطلاع سازمان حقوق بشر ایران،‌ در ماه میلادی گذشته، اعدام دست‌کم ۳۷ زندانی در زندان‌های مختلف ایران و یک اعدام در ملأعام مردم خنداب (استان مرکزی) به ثبت رسید.

بیشترین اعدام‌های این ماه در زندان ارومیه با ۸ اعدام و زندان رجایی شهر کرج با ۶ اعدام به ثبت رسیده است. منابع رسمی و رسانه‌های داخل ایران تنها ۱۴ اعدام را در این ماه اعلام کرده‌اند و ۲۴ اعدام دیگر از سوی منابع این سازمان تایید شده است.

طبق گزارش نهاد آمار سازمان حقوق بشر ایران، ۳۴ نفر از اعدام شدگان ماه جولای با اتهام «قتل عمد» سه نفر با اتهامات مربوط به «مواد مخدر» و یک نفر نیز با اتهام «تجاوز به عنف» به اعدام یا قصاص نفس محکوم شده بودند. 

همچنین در این ماه دست‌کم ۴ زن با اتهام «قتل عمد» در زندان‌های ارومیه، نوشهر و مهاباد اعدام شدند.

در هفت ماه گذشته، دست‌کم ۱۴۷ نفر در زندان‌های مختلف ایران و یا در ملأعام اعدام شدند. این حدودا ۸ درصد افزایش را نسبت به مدت مشابه سال ۲۰۱۸ که ۱۳۵ نفر اعدام شده بودند نشان می‌دهد.

اعدام ۳۸ زندانی بالاترین میزان اعدام ماهیانه در ۲۰ ماه گذشته در ایران محسوب می‌شود. 


به کانال تلگرام سایت ملیون ایران بپیوندید

هنوز نظری اضافه نشده است. شما اولین نظر را بدهید.