مخالفت قطعی وزیر ورزش دولت روحانی با حضور زنان در ورزشگاه‌ها

دوشنبه, 21ام مرداد, 1398
اندازه قلم متن

«مسعود سلطانی‌فر» وزیر ورزش و جوانان دولت «حسن روحانی» با پیش شرط حضور زنان در ورزشگاه‌های ایران مخالفت کرده است.

خبرگزاری ایسنا دیروز در گزارشی مدعی شد که مسعود سلطانی‌فر به دلایل آن‌چه «ملاحظات شرعی و فرهنگی» کشور ایران دانسته، با حضور زنان در ورزشگاه‌ها و تماشای رقابت‌های لیگ برتر مخالفت کرده است.

مخالفت وزیر ورزش دولت با ورود زنان به ورزشگاه‌های ایران در حالی صورت گرفته که بازخوانی شعارهای انتخاباتی «حسن روحانی» در دو دوره ریاست جمهوری‌اش و حتی مرور آن‌چه اعضای تیم دولت او در همین بازه‌های زمانی به زبان آورده‌اند در مسیر مقابل قرار گرفته است.

۲۹ فروردین‌ماه سال ۱۳۹۶ بود که «فریبا محمدیان»، معاون بانوان وزارت ورزش و جوانان در گفت و گو با خبرنگاران مدعی شد «یکی از برنامه های آتی دولت روحانی در صورت پیروزی در انتخابات ۹۶، باز شدن درها به روی بانوانی است که می خواهند تماشاگر رقابت های ورزشی باشند.» او گفته بود: «حضور خانواده‌ها در ورزشگاه یک حق است.»

این نخستین ادعای یک زن در بدنه دولت حسن روحانی در مورد حقوق زنان برای حضور در ورزشگاه نبود. سه سال پیش‌تر یعنی خردادماه سال ۹۳ «شهیندخت مولاوردی»، معاون امور بانوان رییس جمهوری به ایسنا گفت: «من به آقای روحانی توضیح دادم که قبلا این ممنوعیت برای حضور زنان در ورزشگاه و تماشای مسابقه والیبال وجود نداشته و این زیبنده دولت تدبیر و امید نیست که این ممنوعیت ها و محدودیت ها به نام این دولت گره بخورد.»

خانم ملاوردی البته در همین مصاحبه، از «نظر مساعد آقای رییس جمهور برای حل شدن ورود زنان به ورزشگاه‌ها» خبر داد و گفت: «به زودی کارگروهی مشکل ورود دختران به ورزشگاه ها را بررسی خواهند کرد و نتیجه‌اش به مردم اعلام می‌شود.»

اما نتیجه‌ای به دست مردم نرسید. تنها اتفاقی که افتاد یک وعده تازه در یک سخنرانی جدید بود. حسن روحانی این بار شخصا مقابل زنانی که برای حمایت از او به سالن دوازده‌ هزارنفری آزادی آمده بودند گفت: «چرا این زنان پرشور نباید حق حضور در ورزشگاه‌ها را داشته باشند؟»

این سخنرانی انتخاباتی روز ۲۴ اردیبهشت ماه سال ۹۶ انجام شد. یعنی حدود دو سال و سه ماه قبل؛ آن روز مردی که برای پیروزی در انتخابات می‌جنگید در کنار وعده حضور زنان در ورزشگاه، این جمله را هم فریاد زد: «اگر زنان وارد صحنه انتخابات شوند، ما پیروز خواهیم شد.»

به این ترتیب حسن روحانی به نوعی غیرمستقیم خود را در تناسب با سایر کاندیداهای ریاست جمهوری ایران، حامی حقوق زنان ایران معرفی کرد؛ مردی که گزینه زنانی بود که رای خاموش داشتند.

روحانی فقط پیش از انتخابات، به زنان ایرانی وعده نداد. او حتی اسفندماه سال ۹۶ با «جیانی اینفانتینو» رییس فدراسیون جهانی فوتبال هم قول داد که «درهای ورزشگاه آزادی به روی زنان باز شود.» اینفانتینو بعدها در گفت‌وگو با روزنامه گاردین و همین‌طور «رادیو فرانسه» گفت: «حسن روحانی به ما قول داده که زنان به زودی وارد ورزشگاه‌های ایران شوند.»

رادیو فرانسه همان زمان از قول «محمدرضا تابش»، رییس فراکسیون ورزش مجلس نوشته بود: «هیچ محدودیت و ممنوعیت قانونی برای حضور خانم‌ها در ورزشگاه وجود ندارد که بخواهد جرم تلقی شود و افرادی که این مساله را جرم قملداد کردند، باید پاسخگو باشند.»

آقای تابش یکی از افرادی بود که در جریان حضور جیانی اینفانتینو برای تماشای دربی تهران و ملاقات با حسن روحانی، رییس فدراسیون جهانی فوتبال را همراهی می‌کرد.

با این وجود درهای ورزشگاه آزادی به‌جز یک بار، به صورت نمایشی و البته گزینشی، به روی دختران ایرانی باز نشد. آن‌چه از تلاش‌های فیفا و وعده‌های حسن روحانی برای ورود زنان به ورزشگاه‌ها باقی ماند، چیزی جز بازداشت یا برخوردهای سخت با دختران نبود. 

حالا با وجود اتمام حجت فدراسیون جهانی فوتبال، ایران همچنان با ورود زنان به ورزشگاه‌‌ها مخالف است. برگزاری لیگ هر هفته به تعویق می‌افتاد. گروهی این تعویق را به دلیل فشارهای فیفا برای ورود زنان برای تماشای رقابت‌های لیگ می‌دانند ولی فدراسیون فوتبال و وزارت ورزش مدعی هستند که لیگ، صرفا به دلیل آماده نشدن زیرساخت‌های مورد نظر در ورزشگاه‌ها برگزار نمی‌شود.

خبرگزاری ایسنا به ادعای مسعود سلطانی‌فر اشاره کرده و آن را «قابل تامل» دانسته است. وزیر ورزش و جوانان دولت روحانی گفته: «همه کشورهای دنیا قوانین داخلی خود را دارند و علاوه بر این نهادهای بین‌المللی به قوانین و ملاحضات فرهنگی داخلی کشورها نیز توجه می‌کنند.»

سیزدهم مردادماه اما «داریوش مصطفوی» رییس کمیته استیناف صدور مجوز حرفه‌ای فدراسیون فوتبال، از تعیین ضرب‌الاجل فیفا برای فوتبال ایران خبر داد. او مدعی شد فیفا تا روز نهم شهریور ماه به ایران فرصت داده تا درهای تمامی ورزشگاه‌ها به روی زنان باز شود.

مصطفوی گفته بود: «آقای روحانی در دیدار با آقای اینفانتینو قول دادند که زنان را به ورزشگاه‌ها راه می‌دهند. وقتی شما نمی‌توانید این کار را بکنید، چرا قول می‌دهید؟ فیفا با کسی شوخی ندارد.»

با این حال روز پنج‌شنبه «محمدجعفر منتظری» دادستان کل کشور در واکنش به خبر احتمال حضور زنان در ورزشگاه‌ها گفته بود: «به فیفا چه ربطی دارد؟» او در لفافه، اصرار فدراسیون جهانی فوتبال را نوعی دسیسه و توطئه خارجی دانست: «اینکه گیر داده‌اند که حتما در ورزشگاه‌های ایران هم باید زن هم باید راه پیدا کنند دلشان برای زنان ما سوخته؟ دلشان برای سالن‌های ورزشی ما سوخته؟ دلشان برای این سوخته که زن‌ها هم از فیوضات عالیه تماشای فوتبال محروم نباشند؟ این را ساده نگیرید.»

با مخالفت جدی وزیر ورزش و جوانان با حضور زنان در ورزشگاه‌ها، معمای برگزاری لیگ و همین‌طور تعلیق و محرومیت فوتبال پیچیده‌تر خواهد شد.

از: ایران وایر 


به کانال تلگرام سایت ملیون ایران بپیوندید

هنوز نظری اضافه نشده است. شما اولین نظر را بدهید.