کلانتری: با کمک ترکیه می‌توانیم دریاچه ارومیه را از خشکی نجات دهیم

چهارشنبه, ۲۳ام مرداد, ۱۳۹۸
اندازه قلم متن

رئیس سازمان محیط زیست اعلام کرد برای نجات دریاچه ارومیه با ترکیه به “برخی تفاهمات” رسیده است و انتقال آب دریاچه وان به این دریاچه مشکلی ندارد. دویچه‌وله نظر یک کارشناس امور دریاچه ارومیه را در این باره پرسیده‌ است.

    
default

عیسی کلانتری، رئیس سازمان محیط زیست ایران، روز سه‌شنبه ۲۲ مرداد (۱۳ اوت) در یک نشست خبری در تهران در باره احیا و نجات دریاچه ارومیه گفت بر اساس مطالعات و مذاکراتی که انجام گرفته امکان انتقال آب از دریاچه وان در شرق ترکیه به دریاچه ارومیه وجود دارد.

کلانتری  تاکید کرده است که به کمک آب دریاچه وان می‌توان دریاچه ارومیه را از خشکی نجات داد.

عیسی کلانتری گفته است که دریاچه وان ۴۵۰ متر ارتفاع بالاتری نسبت به دریاچه ارومیه دارد و فاصله دو دریاچه ۱۶۵ کیلومتر است. به گفته رئیس سازمان محیط زیست عمق دریاچه وان بیشتر از ۳۵۰ متر شده و “انتقال آب وان به دریاچه ارومیه به لحاظ علمی مشکلی ندارد.”

دکتر ناصر آق، استاد دانشگاه ارومیه و بنیانگذار “پژوهشکده آرتمیا و آبزیان” که کار و فعالیت او با حیات دریاچه ارومیه ارتباط دارد، در واکنش به حرف‌های جدید عیسی کلانتری گفت: «ما بعد از مطالعات فراوان پیشنهاد کردیم که اگر قرار باشد انتقال آب از دریاچه وان انجام بگیرد فقط به شمال دریاچه ارومیه باشد چون شمال دریاچه ارومیه به خاطر رسوب‌گذاری بسیار شدید نمک که ضخامت آن به چند متر می‌رسد از نظر اکولوژیکی تقریبا مرده است.»

فاصله دریاچه وان تا دریاچه ارومیه ۱۶۵ کیلومتر است

فاصله دریاچه وان تا دریاچه ارومیه ۱۶۵ کیلومتر است

او گفت: « در نتیجه تحقیقاتی که ما در باره اختلاف آب دریاچه وان با آب دریاچه ارومیه کردیم به این نتیجه رسیدیم که آب دریاچه وان می‌تواند اکوسیستم طبیعی دریاچه ارومیه را به هم بزند. چون آب دریاچه وان پی‌اچ PH (میزان اسیدی بودن آب) بالایی دارد و این پی اچ اجازه نمی‌دهد که آرتمیا و یا جلبک‌های تک سلولی رشد بکند.»

این کارشناس امور دریاچه ارومیه در ادامه خاطرنشان کرد: «با توجه به اینکه بارندگی‌ها در سال‌های گذشته کم بوده به جز سال جاری کنونی، پیش‌بینی ما این است که اگر در سال‌های آینده این روند پرآبی ادامه پیدا بکند دریاچه ارومیه به تدریج تا حدودی احیا خواهد شد. ولی اگر به صورت منقطع باشد و یک سال بیاید و یک سال نیاید احیا دریاچه اتفاق نخواهد افتاد. بنابراین راه‌کارهای مختلفی پیش‌روی ستاد احیا دریاچه ارومیه بوده است. یکی از آنها بحث انتقال آب دریاچه وان به دریاچه ارومیه است.»

دکتر ناصر آق، استاد دانشگاه ارومیه و بنیان‌گذار پژوهشکده آرتمیا و آبزیان

دکتر ناصر آق، استاد دانشگاه ارومیه و بنیان‌گذار “پژوهشکده آرتمیا و آبزیان”

کلانتری همچنین تاکید کرده است که به دلیل بالا بودن ارتفاع دریاچه وان از دریاچه ارومیه امکان ورود آب به صورت سیلابی به دریاچه ارومیه وجود دارد. به گفته رئیس سازمان محیط زیست ایران قرار شده است که مذاکرات بیشتری با ترکیه انجام گیرد تا سالی یک تا دو میلیارد مترمکعب آب وارد دریاچه ارومیه شود.

این کارشناس دانشگاه ارومیه در ادامه گفت‌وگو در این باره با دویچه وله فارسی نتیجه گیری کرد که «آینده دنیا به طرف گرم شدن پیش می‌رود و نمی‌توان پیش‌بینی کرد که در سال‌های آینده چه مقداربارندگی در منطقه خواهد بود. به همین خاطر دریاچه ارومیه در دو ناحیه احیا شود. جنوب دریاچه حدود ۱۵۰۰ کیلومترمربع با آب‌های داخل کشور و شمال آن برای پیش‌گیری از طوفان‌های نمکی حدود ۱۳۰۰ کیلومتر مربع با آب دریاچه وان ترکیه احیا شود.»

دویچه وله فارسی موضوع انتقال آب دریاچه وان به دریاچه ارومیه را قبلا با کارشناسان مطرح کرده بود و نظر آنان را درباره پیامدهای زیست محیطی و اکولوژیکی آن پرسیده بود.

دکتر ناصر آق در گفت‌وگو با دویچه وله (فارسی) در آن زمان گفت: «آب دریاچه وان با دریاچه ارومیه اکوسیستم متفاوتی دارد. نمونه‌هایی از آب دریاچه وان را آوردند و در دانشگاه ما (ارومیه) و دانشگاه تربیت مدرس روی آن کار کردیم و ترکیبات مختلف را آماده و اثرات فیزیکی و شیمیایی را روی جلبک‌ها و آرتمیا بررسی کردیم. ما به این نتیجه رسیدیم که اگر از دریاچه وان آب انتقال پیدا بکند اثرات بدی روی اکوسیستمی دریاچه ارومیه می‌گذارد.»

این استاد دانشگاه ارومیه پیشنهاد کرده بود که آب وان فقط به قسمت شمالی دریاچه ارومیه انتقال داده شود و بخش جنوبی آن کاملا بسته بماند.

از: دویچه وله


به کانال تلگرام سایت ملیون ایران بپیوندید

هنوز نظری اضافه نشده است. شما اولین نظر را بدهید.