گزارشی از آخرین وضعیت هانی و هود یازرلو؛ مشکلات قلبی و بالا گرفتن خطرات جانی

پنجشنبه, ۲۴ام مرداد, ۱۳۹۸
اندازه قلم متن

خبرگزاری هرانا – هانی و هود یازرلو، زندانیان سیاسی سابق بیش از یک ماه است که بدون وجود حکم بازداشت دستگیر شده و در زندان اوین در بازداشت به سر می برند. دکتر هانی یازرلو از نارسایی جدی قلبی رنج می برد و هود یازرلو نیز با مشکلات گوارشی روبرو است، بر اساس نشانه های ظاهری وضعیت این افراد بخصوص هانی یازرلو نامناسب گزارش می شود. عدم رسیدگی پزشکی به این افراد منجر به نگرانی بیش از پیش خانواده آنها شده است. تاکنون هیچ مصداق عینی برای اتهامات مطروحه علیه این شهروندان از سوی بازجویان یا مقامات قضائی ارائه نشده است.

به گزارش خبرگزاری هرانا، ارگان خبری مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران، با وجود گذشت ۳۷ روز از زمان بازداشت هانی و هود یازرلو و برگزاری جلسه تفهیم اتهام آنها، تاکنون هیچ مصداق مشخصی برای طرح اتهام و بازداشت آنها ارائه نشده است.

یک منبع نزدیک به خانواده یازرلو به گزارشگر هرانا اطلاع داد که “برای نخستین بار دکتر هانی یازرلو و فرزندش هود یازرلو طی روزهای گذشته با حضور و تحت نظارت نیروهای امنیتی ملاقات‌هایی کوتاه و جداگانه با خانواده خود داشته‌اند”.

این منبع مطلع افزود: “آنها وضعیت جسمی مناسبی ندارند. به خصوص هانی یازرلو که از مشکلات قلبی رنج می برد، به دلیل عدم رسیدگی مناسب پزشکی بصورت مشخصی از ضعف جسمانی و عدم توان کافی برای تحرک رنج می‌برد. همزمان هود یازرلو نیز از زمان بازداشت و تحمل محکومیت حبس پیشین خود از مشکلات گوارشی با ریشه عصبی رنج می‌برد. وضعیت وی در حال حاضر به دلیل فشارهای عصبی ناشی از بازجویی ها و عدم رسیدگی پزشکی رو به وخامت و نگران کننده است”.

بر اساس اطلاعات دریافتی از منبع مذکور “طی جلسه تفهیم اتهام هانی و هود یازرلو، قاضی پرونده در پی اعتراض متهمان متوجه شده است که هیچ سندی مبنی بر انتساب اتهامات از جمله “اجتماع و تبانی” علیه آنها وجود ندارد، بنابراین با رابط خود در وزارت اطلاعات تماس گرفته و نسبت به این امر اعتراض کرده است؛ با وجود روشن بودن فقدان مدرک علیه آنها قاضی فک قرار بازداشت آنها را صادر نکرده و رسیدگی به پرونده را به زمان دیگری موکول کرده است. همچنین مشخص شده که بازداشت این افراد و تفتیش منزل آنها بدون وجود حکم قضایی صورت گرفته است”.

لازم به ذکر است دکتر هانی یازرلو و فرزندش هود یازرلو، هر دو از زندانیان سیاسی سابق در تاریخ ۱۶ تیرماه سال جاری، توسط نیروهای وزارت اطلاعات در تهران بازداشت و به مکان نامعلومی منتقل شدند. مدتی پس از بازداشت، این پدر و فرزند با منزل خود تماس های تلفنی کوتاه و جداگانه ای گرفتند، در این تماس دکتر یازرلو از حضور خود در بند ۲۰۹ زندان اوین خبر داد اما هود قادر به تشخیص محل نگهداری خود نبود.

در خصوص وضعیت سلامتی دکتر هانی یازرلو  گفتنی است وی از بیماری قلبی رنج می‌برد و آخرین عمل جراحی قلب باز خود را، حدود ۱۵ سال پیش انجام داده است. با توجه به اینکه عمر رگ‌های پیوند شده حدود ۱۰ سال است، به همین دلیل وی باید تحت مراقبت پزشک متخصص قلب قرار گرفته و در صورت لزوم مجددا جراحی قلب باز روی وی صورت گیرد. تعدادی از رگهای قلب او گرفتگی دارد و به شدت به قرص های خود و استفاده منظم از آنها نیاز دارد. دکتر هانی یازرلو در بازداشت قبلی خود از دسترسی به قرص های خود برای ۲۴ ساعت محروم شده بود، امری که جان او را به خطر انداخته بود.تصویر هود و هانی یازرلو

لازم به یادآوری است دکتر هانی یازرلو فعال سیاسی با سابقه ای است که در دهه های ۵۰ و ۶۰ و ۷۰ و ۹۰ بارها بازداشت و در زندانهای مختلف تحمل حبس کرده است.

وی در آخرین پرونده خود در سال ۹۰ به دلیل شرکت در مراسم بزرگداشت تعدادی از زندانیان سیاسی جان باخته بازداشت و پس از تحمل ۵۵ روز بازداشت در سلول های انفرادی به صورت موقت با قرار وثیقه آزاد شد. دکتر یازرلو سپس در شعبه ۲۶ دادگاه انقلاب تهران به یک سال حبس در تبعید و پانزده سال تبعید در ایرانشهر محکوم شد که در دادگاه تجدید نظر محل تبعید و حبس به مشهد تغییر کرد. وی در نهایت در تاریخ ۳۱ اردیبهشت ۹۲ جهت تحمل حبس به بند ۳۵۰ زندان اوین منتقل شد.

این زندانی سیاسی  ۲۸ دی ماه ۹۲ به بهانه اعزام به دادسرای اوین از بند ۳۵۰ زندان اوین خارج و به زندان وکیل آباد مشهد تبعید شد و در نهایت در اواخر بهمن ماه ۹۲ با پایان دوره محکومیت خود از زندان وکیل آباد مشهد آزادشد.

هود یازرلو، دیگر بازداشت شده مورد اشاره این گزارش پیش از این در خردادماه سال ۸۷ همراه با مادر خود، نازیلا دشتی توسط نیروهای وزارت اطلاعات بازداشت شد، آقای یازرلو که در دانشگاه قم تحصیل می‌کرد به واسطه بازداشت از تحصیل محروم شد. وی پس از حدود سه سال تحمل حبس از باب اقدام علیه امنیت ملی در اردیبهشت ماه سال ۱۳۹۰ از زندان رجایی شهر کرج آزاد شد.

پس از آزادی هود، نازیلا دشتی که خود از زندانیان سیاسی دهه شصت محسوب می شود، در اواخر فروردین ماه ۱۳۹۱ پس از تحمل حدود ۳ سال زندان از زندان اوین آزاد شد.

حامد یازرلو، دیگر عضو این خانواده چهار نفره است که از اسفند ۸۷ تا اواسط بهمن ۹۰ در زندان اوین متحمل سه سال حبس تعزیری از باب اقدام علیه امنیت ملی شد. حامد یازرلو دانشجوی ستاره داری بود که مسئولان گزینش وزارت علوم، با عدم تایید وی در مصاحبه آزمون دکتری در دو سال پیاپی و با وجود قبولی، از ادامه تحصیلش جلوگیری کردند.


به کانال تلگرام سایت ملیون ایران بپیوندید

هنوز نظری اضافه نشده است. شما اولین نظر را بدهید.