مواضع ایران و دیگر کشورهای اسلامی در قبال بحران کشمیر

جمعه, ۲۵ام مرداد, ۱۳۹۸
اندازه قلم متن

ایران و ترکیه از سیاست دولت هند در زمینه پایان دادن به خودمختاری دو ایالت جامو و کشمیر انتقاد کرده‌اند. این در حالی است که بسیاری از کشورهای مسلمان با احتیاط بیشتری نسبت به تحولات اخیر در کشمیر برخورد کرده‌اند.

    
دیدار مقامات نظامی ایران و پاکستان

دیدار مقامات نظامی ایران و پاکستان

ظرف روزهای گذشته، مسئولان جمهوری اسلامی ایران دست‌کم سه بار پیرامون اوضاع حاکم بر کشمیر اعلام موضع کرده‌اند.

محمد حسین باقری، رئیس ستاد کل نیروهای مسلح ایران نسبت به وضعیت مسلمانان در کشمیر ابراز نگرانی کرده و در تماس با همتای پاکستانی خود اعلام کرده است که رویکرد نظامی به بحران کشمیر می‌تواند باعث افزایش پیچیدگی در کل منطقه شود. باقری از دولت هند خواسته است به حقوق ساکنان مسلمان این دو ایالت احترام بگذارد.

از سوی دیگر، وزارت امور خارجه ایران نیز با انتشار بیانیه‌ای خواستار خویشتن‌داری دو کشور هند و پاکستان شده و از تمایل ایران نسبت به بازگشت شرایط عادی در کشمیر سخن گفته است.

عباس موسوی، سخنگوی وزارت امور خارجه ایران حتی نسبت به این موضوع که هند مانع از برگزاری مراسم عید قربان در کشمیر و جامو شده، انتقاد کرده است.

با این‌حال نشریه “نویه زوریشر سایتونگ” روز پنجشنبه ۲۴ مرداد (۱۵ اوت) با انتشار گزارشی درباره بحران کشمیر برخورد کشورهای اسلامی درباره بحران کشمیر را “انفعالی”  خوانده است.

گزارشگر این روزنامه به سکوت معنادار کشورهای اسلامی در برابر اعمال محدودیت از سوی هند برای ساکنان عمدتا مسلمان دو ایالت جامو و کشمیر پرداخته است.

مواضع دیگر کشورهای اسلامی

رجب طیب اردوغان، رئیس جمهوری ترکیه رسما موضعی متفاوت از سایر کشورهای سنی‌مذهب در قبال بحران کشمیر گرفته و پایان دادن به خودمختاری این دو ایالت از سوی دولت هند را “غیرقانونی” اعلام کرده است.

دولت هند به‌رغم اعتراضات به محدودیت‌های ناظر بر تجمع و همچنین اطلاع‌رسانی در دو ایالت یاد شده ادامه داده است. شبکه اینترنت و تلفن در جامو و کشمیر قطع شده و نیروهای نظامی هند مانع از برگزاری تجمع مردم شده‌اند.

برخلاف مواضع ایران و ترکیه، سایر کشورهای منطقه با احتیاط نسبت به بحران کشمیر برخورد کرده‌اند.

عربستان از دو کشور هند و پاکستان خواسته است ثبات و صلح در منطقه را حفظ کنند. واکنش اولیه امارات متحده عربی حتی در حمایت و پشتیبانی از هند بوده است.

گزارشگر “نویه زوریشر سایتونگ” نوشته است که سفیر امارات متحده عربی در دهلی نو حتی اقدام دولت هند را گامی در راستای تحکیم صلح ارزیابی کرده است. پس از آن، دولت امارات از موضع اعلام شده از سوی سفیرخود در دهلی نو فاصله گرفته و ضمن ابراز نگرانی از تشدید بحران در کشمیر، طرفین را به خویشتن‌داری فراخوانده است.

روزنامه یاد شده در ادامه گزارش خود نوشته است که بر اساس ارزیابی‌ها حدود پنج درصد از مسلمانان ساکن کشمیر شیعه‌مذهب هستند. این گزارش مدعی شده که شیعیان ساکن کشمیر از سیاست دولت هند در قبال کشمیر دفاع می‌کنند و در رویارویی با اکثریت سنی‌مذهب ساکن کشمیر به دولت هند به‌مثابه متحد و پشتیبان خود می‌نگرند.

اختلاف در ایران بر سر بحران کمشیر

محمدحسین باقری، رئیس ستاد کل نیروهای مسلح جمهوری اسلامی و رجب طیب اردوغان، رئیس جمهوری ترکیه

محمدحسین باقری، رئیس ستاد کل نیروهای مسلح جمهوری اسلامی و رجب طیب اردوغان، رئیس جمهوری ترکیه

در ایران بر سر سیاست عمومی جمهوری اسلامی نسبت به کشمیر اتفاق نظر وجود ندارد. در حالی که محمدحسین باقری، رئیس ستاد کل نیروهای مسلح بحران کشمیر را از طریق مذاکرات دیپلماتیک قابل حل می‌داند، یک خبرگزاری تسنیم نزدیک به سپاه، موضع ایران را “منفعلانه” خوانده است.

این خبرگزاری در ستون یادداشت‌های خود مقاله‌ای را با امضای “علی اکبری” منتشر کرده  که در آن نویسنده  معتقد است که ایران نمی‌بایست به علت همکاری‌های اقتصادی و مناسبات خوب خود با هند و از جمله به علت همکاری در پروژه بندر چابهار نسبت به پایان دادن خودمختاری ساکنان دو ایالت جامو و کشمیر برخوردی محتاطانه و منفعلانه داشته باشد.

اکبری در تحلیل خود از وضعیت حاکم بر کشمیر نوشته است: «نگارنده براین عقیده است که با توجه به وضعیت موجود که متأثر از توجه به دو کشور هند و پاکستان و بازیگرانی چون چین، روسیه، آمریکا و حتی برخی دولت‌های منطقه می‌باشد، تأکید بر مراجعه به آراء مردم کشمیر و پذیرفتن نتیجه این انتخابات، بهترین پیشنهادی است که می‌تواند مطرح شود.»

اکبری موضوع رفراندوم را برای حل بحران کشمیر پیشنهاد می‌کند. بدیهی است که انجام چنین همه‌پرسی با توجه به اکثریت مسلمان ساکن در دو ایالت یاد شده، از سوی هند قابل پذیرش نیست و از این رو اصرار بر چنین پیشنهادی تنها می‌تواند تاثیری تبلیغاتی داشته باشد.

از: دویچه وله


به کانال تلگرام سایت ملیون ایران بپیوندید

هنوز نظری اضافه نشده است. شما اولین نظر را بدهید.