پایان اعتصاب غذای بشیر پیرماوانه در زندان ارومیه؛ تداوم اعتصاب ۴ زندانی دیگر

سه شنبه, ۲۹ام مرداد, ۱۳۹۸
اندازه قلم متن

خبرگزاری هرانا – بشیر پیرماوانه، زندانی سیاسی زندان ارومیه با موافقت مسئولین زندان با درخواست آزادی مشروط وی به اعتصاب غذای خود پایان داد. آقای پیرماوانه در تاریخ ۳۱ تیرماه در اعتراض به مخالفت مسئولین زندان با درخواست وی دست به اعتصاب غذا زده بود. مصطفی سبزی، دیگر زندانی این زندان که از ابتدای ماه جاری در اعتصاب غذا است از سوی رئیس زندان تهدید شده است که در صورت تداوم اعتصاب تبعید خواهد شد. سه زندانی دیگر در این زندان کماکان در اعتصاب غذا بسر می برند.

به گزارش خبرگزاری هرانا، ارگان خبری مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران، روز یکشنبه ۲۷ مردادماه ۹۸، بشر پیرماوانه، زندانی سیاسی زندان ارومیه پس از موافقت مسئولین زندان با درخواست عفو مشروط وی به اعتصاب خود پایان داد.

روز گذشته درخواست آزادی مشروط این زندانی از سوی مسئولین زندان مورد موافقت قرار گرفت و به دادگاه ارسال شد.

بشیر پیرماوانه در تاریخ ۳۱ تیرماه در اعتراض به مخالفت مسئولین زندان با درخواست آزادی مشروطش دست به اعتصاب غذا زده بود.

بشیر پیرماوانه، در اسفندماه ۹۴ بازداشت و در بهار سال ۱۳۹۵ توسط شعبه ۲ دادگاه انقلاب ارومیه به اتهام عضویت در یکی از گروه‌های مخالف نظام به تحمل ۵ سال حبس تعزیری محکوم شد. این حکم به دلیل تسلیم به رای به ۴ سال کاهش پیدا کرد.

از سوی دیگر در همین زندان مصطفی سبزی، دیگر زندانی سیاسی نیز از سوی رئیس زندان تهدید شده است که در صورت تداوم اعتصاب غذا به شهرستان دیگری تبعید خواهد شد.

به گفته یک منبع مطلع در حالی که وی از روز ۲۶ مردادماه به دلیل ضعف شدید جسمی ناشی از اعتصاب غذا در بهداری زندان به سر می برد به صورت خارج از نوبت به خانواده وی اجازه ملاقات داده شده با این هدف که اعتصاب غذای خود را خاتمه دهد با این حال آقای سبزی به ملاقات نرفته و اعتصاب غذای خود را ادامه می دهد.

اعتصاب غذای آقای سبزی از روز سه شنبه ۱ مردادماه در اعتراض به مخالفت مسئولین با درخواست انتقال وی به زندان ماکو، زندان محل سکونت خود صورت گرفته است.

مصطفی سبزی در خردادماه سال ۹۳ بازداشت و در شعبه یک دادگاه انقلاب با “عضویت در یکی از گروه های مخالف نظام” بدون داشتن وکیل مدافع به ۱۵ سال حبس محکوم شده است. حکم حبس این زندانی در دیوان عالی کشور نیز تائید شده است.

گفته می شود طی ۲ سال گذشته مکررا با درخواست انتقال وی به زندان ماکو مخالفت شده است.

لازم به ذکر است که در حال حاضر علاوه بر مصطفی سبزی سه زندانی دیگر با مطالبات جداگانه در زندان ارومیه در اعتصاب غذا بسر می برند.

“قادر سلیمی” از روز سه شنبه ۱ مردادماه “رحمی تورگوت” از تاریخ ۳۱ تیرماه و کامران درویشی از تاریخ ۲۲ مردادماه در این زندان در اعتراض به مخالفت مسئولین زندان با درخواست های آنان مبنی بر اعزام به مرخصی، آزادی مشروط، انتقال به زندان های محل سکونت خود دست به اعتصاب غذا زده اند.

بسیاری از زندانیان در ایران به عنوان آخرین راه برای رسیدن به خواسته هایشان دست به اعتصاب غذای اعتراضی می زنند. بسیاری از این اعتصاب ها در اعتراض به عدم رسیدگی به مشکلات پرونده، مراعات نشدن حقوق زندانی و یا بازداشتی و بلاتکلیفی های بلندمدت بوده است.


به کانال تلگرام سایت ملیون ایران بپیوندید

هنوز نظری اضافه نشده است. شما اولین نظر را بدهید.