نوشین جعفری؛ قربانی جدید هم ‎دستی قوه قضاییه و کاربران امنیتی

چهارشنبه, 30ام مرداد, 1398
اندازه قلم متن

 

شیما شهرابی

بر اساس اخبار رسیده به «ایران‏وایر»، برخی سینماگرانی که در فضای مجازی از «نوشین جعفری» حمایت کرده‌اند، به حراست وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی احضار شده‌اند. به آن‌ها گفته شده است پرونده این عکاس بازداشت شده حوزه سینما و تئاتر، امنیتی و محرمانه است.

به مناسبت روز عکاسی، عکس‌های زیادی از نوشین جعفری در فضای مجازی به اشتراک گذاشته شده است؛ از سلفی‌های پشت صحنه که به یادگار گرفته شده‎اند تا عکس‌هایی که از صحنه‌های مختلف فیلم و سریال و تئاتر برداشته است.

بازیگران زیادی برای حمایت از او که گفته می‌شود عکاسی از دخترانی که برای ورود به ورزشگاه «آزادی» تلاش می‎کنند دلیل اصلی بازداشت او بوده است، این عکس‌ها را بازنشر و نسبت به وضعیت او ابراز نگرانی کرده‌اند.

۱۷ روز از بازداشت نوشین جعفری، عکاس مطبوعات و حوزه سینما و تئاتر می‌گذرد اما او هنوز با خانواده‌اش تماسی نداشته است و مشخص نیست توسط چه نهادی بازداشت شده و کجا نگه‎داری می‌شود.

شانزدهم مرداد امسال، در حالی که چهار روز از بازداشت او می‌گذشت، خبر بازداشت او  در شبکه‌های مجازی منتشر شد. این خبر ابتدا از سوی اکانت‌های امنیتی در توییتر انتشار یافت و بعد به رسانه‌های حکومتی رسید.

اکانت‌های امنیتی از سوی کاربران فضای مجازی به اکانت‌هایی گفته می‌شوند که معمولا با اسم مستعار فعالیت می‌کنند و از سوی نهادهای امنیتی و با هدف پرونده‌سازی برای افراد مختلف هدایت می‌شوند.

آن‌ها نوشین جعفری را به عنوان ادمین اکانت «یاردبستانی»، یکی از اکانت‌هایی که در اصطلاح کاربران ایرانی «برانداز» و در ادبیات حکومتی «هتاک به ائمه» نامیده می‌شود، معرفی کردند و خواستار برخورد و اشد مجازات با او شدند.

در ادبیات جمهوری اسلامی، برانداز به کسانی گفته می‌شود که برای از بین رفتن نظام جمهوری اسلامی تلاش می‌کنند. هتاک به ائمه نیز به افرادی می‌گویند که از امامان و پیامبران اسلام تقدس زدایی می‌کنند.

بازیگران، دوستان، نزدیکان و حتی ادمین یاردبستانی هرگونه نزدیکی نوشین جعفری با این اکانت را به شدت تکذیب کرده‌اند. اما نه تنها تکذیبیه‌های آن‌ها از سوی رسانه‌های حکومتی مورد توجه قرار نگرفته است که حتی سخن‏گوی قوه قضاییه اتهاماتی که اولین بار از سوی کاربران امنیتی فضای مجازی مطرح شده را در نشست با خبرنگاران درباره نوشین جعفری بازگو کرده است.
این اتهامات در شرایطی مطرح ‌شده‌اند که جعفری هنوز در مراحل تحقیقات اولیه است و او از دست‎رسی به وکیل محروم است.
«غلام‌حسین اسماعیلی» در پاسخ به خبرنگارانی که علت بازداشت این عکاس خبری را پرسیده‌اند، گفته است: «این فرد نه به خاطر خبرنگار بودن بلکه به خاطر اهانتی که به مقدسات و حضرت “سیدالشهدا” انجام داده بود و هم‎چنین تبلیغی که علیه نظام جمهوری اسلامی انجام داده بود، تحت تعقیب قرار گرفته است.»

گمان پرونده‌سازی امنیتی برای نوشین جعفری زمانی بیش‎تر شد که در همان جلسه مطبوعاتی، وقتی خبرنگاران از سخن‏گوی قوه قضاییه درباره بازداشت «حسن رعیت» سوال کردند، اسماعیلی در پاسخ گفت: «بارها گفته‌ایم قبل از اثبات مجرمیت، اسم نیاورید. با آوردن مشخصات، دچار معذوریت برای پاسخ‎گویی می‌شوم. لذا با رعایت محذوریت‌های قانونی، اصل بازداشت این فرد را تأیید می‌کنم و عناوین اتهامی به خاطر این که در مرحله تحقیقات مقدماتی است، بعد از رسیدگی اعلام می‌شود.»

رعیت از نزدیکان حکومت و از لباس شخصی‎هایی است که در سرکوب معترضان به انتخابات پرحاشیه ریاست جمهوری در سال ۱۳۸۸ حضور داشت و اکنون به عنوان یک بدهکار بانکی بازداشت شده است.

اسماعیلی در بخش دیگری از سخنانش درباره نوشین جعفری، به وسایلی که در تفتیش از منزل او یافته‌اند، اشاره کرده است: «در بازرسی از اماکن و تجهیزات فنی مربوط به این شخص، یک سری مستندات جدید به دست آمده که دون شان افراد و اشخاص حرفه‌ای شاغل در جامعه است. این موضوع در حال بررسی است و تا زمانی که بررسی نهایی انجام نشده، نمی‌توانیم اطلاع رسانی کنیم.»

پیش از اسماعیلی اما صورت‏جلسه بازرسی منزل توسط کاربران امنیتی فضای مجازی منتشر شده بود. مشخص نیست این لیست که به امضای «شهرزاد جعفری»، خواهر نوشین رسیده است و سربرگ صورت‎جلسه بازرسی را دارد، چه گونه به دست کاربران فضای مجازی رسیده اما همین، گمانه پرونده‌سازی برای این عکاس سینما را بیش‎تر کرده است. کاربران امنیتی با انتشار این لیست که نشان می‌دهد ۲۳ وسیله از منزل نوشین جعفری بعد از تفتیش برای بررسی برده شده و اغلب آن‌ها هارد و حافظه بوده‎اند، با این پرسش که چرا نوشین باید این همه هارد داشته باشد، اتهامات خود را نسبت به او تکرار ‌کرده‎اند.

شهرزاد جعفری، خواهر نوشین در این مورد به انصاف نیوز گفته است نمی‌داند چه کسی از روی لیست اقلام یافت شده عکس گرفته و آن را پخش کرده است: «این لیست تحویل ما شده تا بعدا با آن بتوانیم وسایل نوشین را تحویل بگیریم. اما من واقعا نمی‌دانم و اطلاعی ندارم که عکس این لیست را چه کسی گرفته، برای چه‌کسی فرستاده و اصلا چه طور پخش شده است. تعداد افرادی که زمان بازداشت در منزل بودند، خیلی زیاد بود. شش مرد بودند و یک خانم. ولی اصلا نمی‌دانم که آیا این عکس همان شب از سوی خودشان گرفته شده یا دست کسی دیگر بوده که عکسی گرفته است. عکس در منزل ما گرفته شده و من فقط می‌دانم که خودم و اعضای خانواده‌ام آن را نگرفته‌ایم. الان دارند از این عکس استفاده می‌کنند با این عنوان که پس حمایت سلبریتی‌ها به خاطر عکس‌های خودشان است. در صورتی که هر عکسی هم درآن هاردها بوده، عکس تئاتر و سینما است و عکس‌هایی مشخص هستند. تعداد هاردها هم باتوجه به شغل خواهرم، کاملا طبیعی است.»

برخی رسانه‌های حکومتی مثل سایت «مشرق‌نیوز» هم با اشاره به حمایت سلبریتی‌ها از نوشین جعفری، نوشته‌اند که به نظر می‌رسد دلیل وحشت برخی سلبریتی‌ها از بازداشت جعفری، در هاردهای کشف شده از خانه نوشین نهفته باشد و ادعا کرده‎اند آرشیوهای قابل توجهی از روابط پشت پرده سلبریتی‌ها از این آرشیوها به دست آمده است.

روزنامه حکومتی «کیهان» نیز نوشته است او در یک مهمانی مختلط که با حضور برخی هنرمندان و عوامل سفارت انگلستان برگزار شده بود، بازداشت شده است. این روزنامه مدعی شده که نوشین رابط بین هنرمندان و سفارت انگلستان است و دلیل حمایت هنرمندان از او همین موضوع است.

یکی از بازیگران سینما و از دوستان نزدیک نوشین جعفری می‌گوید: «نوشین دختر خون‌گرم و محبوبی است. هرگز هتاک نیست و فعالیت‌های سیاسی‌ او همه در راه اصلاح‌طلبی و حمایت از مظلومان است. حمایت از نوشین توسط سینماگران فقط برای جلوگیری از پرونده سازی‌های امنیتی است که به شکل خطرناکی توسط رسانه‌های نزدیک به سپاه و حکومت در حال پیش‎روی است. ما می‌ترسیم بلایی که سر فعالان حفاظت از محیط زیست آمد، سر نوشین هم بیاید.»

فعالان محیط زیست بهمن سال ۱۳۹۶ توسط اطلاعات سپاه بازداشت شدند و با گذشت حدود ۱۹ ماه، هنوز در زندان به سر می‌برند. آن‌ها را ابتدا به «جاسوسی» و بعد از مدتی به «افساد فی‌الارض» محکوم کردند. این احکام در شرایطی صادر شدند که ابتدا رییس سازمان محیط زیست، نمایندگان مجلس شورای اسلامی و وزارت اطلاعات اتهام آن‌ها را بی‌اساس خواندند اما قوه قضاییه روی مواضع خود درباره این اتهامات سنگین پافشاری کرد. دادگاه این فعالان غیرعلنی برگزار شده و مصادیق اتهامات آن‌ها عنوان نشده است.

این بازیگر سینما می‌گوید: «می‌خواهند اکانت یار دبستانی را به او نسبت دهند که به بهانه توهین به مقدسات، با او برخورد کنند. دلایل‌شان هم خنده‌دار است. عکس پروفایل ” یاردبستانی”، یک دختر کُرد است و آن‌ها می‌گویند عکس پروفایل شبیه نوشین است. آخر اگر کسی بخواهد با نام مستعار فعالیت کند، عکس خودش یا عکسی شبیه خودش را که نمی‌گذارد. »

دلیل دیگری که از سوی رسانه‌های حکومتی عنوان شده، وبلاگ قدیمی نوشین جعفری با نام «یار دبستانی» است؛ وبلاگی که سال‌ها پیش فیلتر شده است.

توهین به مقدسات در توییتر قربانیان دیگری هم گرفته است؛ مثل «امیرحسین میراسماعیلی»، خبر‌نگار روزنامه «جهان صنعت» که در یک توییت به نقد حرف‌های «احمد علم الهدی»، امام جمعه و نماینده ولی فقیه در مشهد درباره عدم برگزاری کنسرت در این شهر به بهانه اهانت به مقبره امام هشتم شیعیان در این شهر پرداخت و با لحنی طنز نوشت: «درباره علت شهادت امام رضا دو تا روایت هست که یکیش میگه ایشون با خوردن انگور مسموم شدن و دیگری میگه علتش آب انار بود. پس صددر صد ایشون به آب انگور و چیپس و ماست هم علاقه داشتن. اونوقت علم‌الهدی میگه رقص و موسیقی هتک حرمت به امام رضاست! برو خالی نبند، امام رضا از خودمونه بابا!»

او پس از انتقاد شدید کاربران «حزب‌الهی»، توییت خود را حذف و عذرخواهی کرد اما عذرخواهی او پذیرفته نشد. امیرحسین اسماعیلی بازداشت و به ۱۰ سال حبس تعزیری محکوم شد.

تاکنون بازیگران مطرحی چون «مهناز افشار»، «ترانه علیدوستی»، «باران کوثری»، «بهرام رادان»، «هانیه توسلی»، «نوید محمدزاده» و… به حمایت از نوشین جعفری پرداخته‌اند.

بازیگری که با «ایران‎وایر» صحبت کرده است، می‌گوید: «برخی از بازیگرانی که از نوشین حمایت کرده‌اند، از طرف حراست ارشاد تذکر گرفته‌اند. به آن‌ها گفته شده این پرونده امنیتی و محرمانه است و لطفا وارد این فضا نشوید. وارد این فضا نشویم که هر کاری می‌خواهند، بکنند. می‌دانیم هزینه‌هایی مثل ممنوع‌التصویر شدن در تلویزیون در انتظارمان است اما به خدا ممنوع‌التصویر شدن در تلویزیونی که جانب‎دارانه اداره می‌شود، خوشحالی دارد.»

در چند روز گذشته صداوسیمای جمهوری اسلامی ایران تصاویر و صدای هانیه توسلی، بازیگر سینما و تلویزیون را از تیزرهای فیلم سینمایی «ایده اصلی» به خاطر حمایت از نوشین جعفری حذف و او را ممنوع‌التصویر اعلام کرده است.

از: ایران وایر 

 


به کانال تلگرام سایت ملیون ایران بپیوندید

هنوز نظری اضافه نشده است. شما اولین نظر را بدهید.