جمهوری اسلامی حکومت اعدام: یک زندانی در زندان ساری اعدام شد

چهارشنبه, 30ام مرداد, 1398
اندازه قلم متن

خبرگزاری هرانا – سحرگاه امروز حکم یک زندانی که پیشتر از بابت اتهام “قتل” به اعدام محکم شده بود در زندان ساری اجرا شد.

به گزارش خبرگزاری هرانا، ارگان خبری مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران، صبح امروز چهارشنبه ۳۰ مردادماه ۱۳۹۸، یک زندانی متهم به “قتل” در زندان ساری اعدام شد.

هویت این شهروند “ابوالحسن قربانی” و ۳۸ ساله توسط هرانا احراز شده است.

ابوالحسن قربانی ۴ سال پیش در جریان یک درگیری در منطقه راهبند ساری مرتکب قتل شده بود.

یک منبع نزدیک به خانواده این زندانی به هرانا گفت: “اولیای دم برای بخشش، مبلغی را به عنوان دیه درخواست کرده بودند که خانواده متهم توان تامین آن را نداشتند”.

بر اساس اطلاعات دریافتی از همان منبع، قرار شده است که پیکر این زندانی اعدام شده پس از طی مراحل اداری به خانواده اش تحویل داده شود.

اعدام این زندانی تا لحظه تنظیم این خبر از سوی نهادهای مربوطه اعلام نشده است.

بنا بر گزارش نهادهای بین‌المللی، ایران به تناسب سرانه جمعیت و میزان اعدام، رتبه نخست اعدام شهروندان خود در دنیا را دارد.

بر اساس گزارش مرکز آمار، نشر و آثار مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران در دوره یکساله (اول ژانویه ۲۰۱۸ تا ۲۰ دسامبر ۲۰۱۸) دست‌کم ۲۳۶ شهروند اعدام شدند و ۱۹۵ تن دیگر به اعدام محکوم شدند. از جمله اعدام شدگان باید به اعدام ۶ کودک-مجرم اشاره کرد و همین‌طور به محل اجرای ۱۳ حکم اعدام که در ملآعام بوده است.

بنا بر همین گزارش بیش از ۷۲ درصد اعدام های صورت گرفته در ایران توسط دولت یا نهاد قضایی اطلاع رسانی نمی‌شوند که اصطلاحا آن را اعدام “مخفیانه” می‌خوانند.


به کانال تلگرام سایت ملیون ایران بپیوندید

هنوز نظری اضافه نشده است. شما اولین نظر را بدهید.