نتانیاهو: نیروهای امنیتی اسرائیل علیه طرح‌های ایران آزادی عمل کامل دارند

جمعه, ۱ام شهریور, ۱۳۹۸
اندازه قلم متن

نتانیاهو

نتانیاهو برای مقابله با “طرح‌های ایران” به نیروهای امنیتی آن کشور آزادی عمل داده است

بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر اسرائیل بار دیگر ارتباط آن کشور با حمله به مواضع شبه‌نظامیان وابسته به ایران در عراق را مورد تایید قرار داده است.

در مصاحبه با یک شبکه روسی زبان که شامگاه گذشته پخش شد، مصاحبه کننده از آقای نتانیاهو در مورد یک رشته حمله به مواضع نیروهای حشد الشعبی در داخل خاک عراق از جمله انبارهای تسلیحات و مهمات آنها سئوال شد.

نخست وزیر اسرائیل گفت: “ما نه فقط در جایی که ضرورت داشته باشد، بلکه در بسیاری از نواحی دیگر علیه حکومتی وارد عمل شده‌ایم که قصد آن نابودی ماست.” وی افزود: “البته که من به نیروهای امنیتی آزادی عمل داده بلکه از آنها خواسته‌ام به هر اقدام لازم جهت خنثی کردن طرح‌های ایران دست بزنند.”

آقای نتانیاهو در این مصاحبه مشخصا از عراق نام نبرد اما پیشتر برخی منابع اسرائیلی گفته بودند که سپاه پاسداران در صدد است با ایجاد قرارگاه‌های نظامی برای نیروهای شبه‌نظامی حشد العشبی در عراق و استقرار موشک در آنها، در صورت لزوم خاک اسرائیل را هدف قرار دهد. به گفته آنان، دولت اسرائیل این طرح را به منزله “لبنانی کردن” عراق می‌داند و مصمم است در همین مرحله از اجرای آن جلوگیری کند.

حشد الشعبیحق نشر عکسGETTY IMAGES
راهپیمایی روز قدس توسط حشد الشعبی در بغداد – اسرائیل معتقد است حکومت ایران در صدد استفاده از خاک عراق علیه اسرائیل است

چند روز پیش گزارش شد که یکی از این پایگاه‌ها هدف حمله هوایی یا موشکی قرار گرفته و انفجار بزرگی در آن روی داده است. در حالیکه بسیاری از ناظران احتمال حمله هواپیماها یا پهپادهای اسرائیل به این پایگاه را مطرح کرده بودند، سخنگوی نیروهای حشد الشعبی وابسته به جمهوری اسلامی ایران گفت که آمریکا را مسئول می‌داند.

وزارت دفاع آمریکا قاطعانه هرگونه ارتباطی با این حمله را تکذیب کرد و نیروهای ائتلاف به رهبری آمریکا در عراق نیز گفتند که در این حمله دست نداشته‌اند.

حزب اللهحق نشر عکسGETTY IMAGES
تظاهرات نفرات حزب‌الله لبنان در روز قدس – اسرائیل نگران “لبنانی شدن” عراق توسط حکومت ایران است

این حملات در رسانه‌های داخلی ایران نیز انعکاس داشته است اما مقامات رسمی از تایید اینکه اسرائیل آنها را انجام داده خودداری ورزیده‌اند. مشخص نیست که نهادهای نظامی و اطلاعاتی حکومت ایران از عامل اصلی این عملیات آگاهی دارند یا نه. اسرائیل چند صد بار به هدف‌های متعلق یا مرتبط با نیروهای جمهوری اسلامی یا وابسته به آنها، از جمله حزب‌الله لبنان حمله کرده و گفته می‌شود که در مواردی، تلفاتی را هم برجای گذاشته است اما حمله به مراکزی در داخل عراق اخیرا آغاز شده است.

مقامات نظامی و سیاسی ایرانی همواره هشدار داده‌اند که هرگونه اقدام اسرائیل علیه منافع جمهوری اسلامی در منطقه را به شدت تلافی خواهند کرد هرچند گزارشی از واکنش نظامی به حملات منتسب به اسرائیل به داخل خاک سوریه و عراق منتشر نشده است.

هفته گذتشه عادل عبدالمهدی، نخست وزیر عراق، دستور داد که انبارهای مهمات نیروهای حشد العشبی به خارج از مناطق مسکونی شهرهای عراق منتقل شود.

گروه‌های حشد الشعبی متشکل از شبه‌نظامیان داوطلب برای جنگ با گروه دولت اسلامی – داعش – هنگام تسلط بر بخش‌های عمده ای از خاک عراق تشکیل شد. افراد اکثر این گروه‌ها از شیعیان عراق هستند و بسیاری از آنها تحت حمایت مالی و تسلیحاتی ایران ایجاد شدند و فعالیت داشته‌اند. به گفته برخی منابع غربی، با از میان رفتن خطر داعش، بسیاری از این گروه‌ها همچنان باقی مانده و تعدادی از آنها ارتباط خود با برخی نهادهای ایرانی را حفظ کرده‌‌اند.

منابع رسمی حکومت ایران تاکنون صراحتا اسرائیل را به حملات داخل عراق متهم نکرده‌اند و مشخص نیست که آیا در این مورد اطمینان لازم را ندارند یا اینکه قبول حملات اسرائیل را به صلاح نمی‌دانند.

بعید است که قدرت‌های عمده نظامی و اطلاعاتی فعال در منطقه، به خصوص آمریکا و روسیه از جزئیات این حملات و مسئول آنها آگاهی نداشته باشند اما تاکنون در این مورد موضعگیری خاصی نکرده‌اند. به همین دلیل بعضی ناظران این احتمال را مطرح کرده‌اند که ممکن است عملیات اسرائیل در عراق، مانند عملیات آن در خاک سوریه، با آگاهی، اگرنه تایید صریح یا ضمنی این قدرت‌ها صورت گرفته باشد.

از: بی بی سی


به کانال تلگرام سایت ملیون ایران بپیوندید

هنوز نظری اضافه نشده است. شما اولین نظر را بدهید.