“اگر امکانات داشتیم، روز اول آتش‌سوزی مهار می‌شد”

جمعه, ۱ام شهریور, ۱۳۹۸
اندازه قلم متن

گفته می‌شود که کوهستانی و بادخیز بودن منطقه، کار فرونشاندن آتش در جنگل‌های ارسباران را دشوار کرده است. برخی مسئولان از نبود برخی امکانات مانند هلی‌بردها برای مهار آتش گله می‌کنند. ۳۰۰ هکتار جنگل تا کنون خاکستر شده است.

    
default

مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری آذربایجان شرقی در نشست ستاد مدیریت بحران این استان که با حضور رئیس سازمان مدیریت بحران ایران در رابطه با آتش‌سوزی در جنگل‌های ارسباران، برگزار شده، گفته است: «نیروهای اقدام کننده جلوی پیشروی و سرایت آتش‌سوزی را گرفته و مهار کرده‌اند، البته این بدان معنا نیست که آتش سوزی در محدوده‌هایی ادامه ندارد.»

به گزارش خبرگزاری ایسنا، داور نامدار می‌گوید: «جنگل‌های ارسباران به عنوان یکی از پنج رویشگاه اصلی کشور و ۹ نقطه بیوسفر جهانی، ارزش آن را دارد که سایت هوایی با هلیکوپتر یا هواپیماهای آب‌پاش و امدادرسان در این منطقه داشته باشد.» مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری آذربایجان شرقی تأکید کرده است: «اگر امکاناتی که نیاز داشتیم در روز اول آتش‌سوزی در اختیارمان قرار می‌گرفت، روز دوم شاهد آتش‌سوزی و تداوم آتش نبودیم.»

به گفته نامدار، از صبح روز اول شهریور (۲۳ اوت) آتش‌سوزی در دو نقطه به صورت مهار شده ادامه دارد اما شعله ور نیست. مدیر کل منابع طبیعی و آبخیزداری آذربایجان شرقی می‌گوید: «اگر همکاران بتوانند وضعیت را کنترل کنند امیدوار به مهار هستیم؛ اگر امداد هوایی هم برسد نتیجه بهتر خواهد شد.»

محمدرضا پورمحمدی، استاندار آذربایجان شرقی هم در این نشست گفت: «متأسفانه در ۷۲ ساعت گذشته به رغم نیاز به هلی‌برد برای خاموش کردن آتش از طریق هوا و اعلام نیاز به این موضوع، تا کنون امداد هوایی صورت نگرفته است.» به گزارش ایرنا، استاندار آذربایجان شرقی در این نشست افزوده است: «گفته می‌شود بر اساس هماهنگی‌های انجام شده، تا کمتر از یک ساعت دیگر امداد هوایی انجام می‌شود.»

رئیس سازمان مدیریت بحران کشور در این نشست با اشاره به اینکه  “نیاز به هلی برد در مواقع آتش سوزی جنگلی باید توسط مدیران کل محیط زیست استان‌ها اعلام شود، گفت: «هماهنگی‌های لازم برای مهار کامل آتش جنگل‌های ارسباران انجام شده‌است.» به گزارش خبرگزاری ایرنا، اسماعیل نجار می‌گوید، مسئولیت در زمینه جنگل‌ها و مراتع بر عهده سازمان جنگلبانی و محیط زیست است و آنها در این زمینه پاسخگو هستند. رئیس سازمان مدیریت بحران ایران می‌گوید که نیروی کافی، ردیف بودجه و همه امکانات در اختیار این سازمان‌ها قرار دارد.

عامل آتش‌سوزی در جنگل‌های ارسباران

جنگل‌های ارسباران در شمال شرق و شمال آذربایجان شرقی دچار آتش سوزی شده‌اند. علت این آتش‌سوزی‌ها خطای انسانی اعلام شده است.

کوهستانی بودن و بادخیز بودن منطقه عواملی هستند که گفته می‌شود باعث شده‌اند به رغم مهار چندین باره، آتش دوباره شعله‌ور شود. به نوشته خبرگزاری ایرنا، تا کنون در اثر این آتش‌سوزی‌ها، بیش از ۳۰۰ هکتار جنگل خاکستر شده‌است.

واکنش‌ها به آتش‌سوزی در جنگل‌های ارسباران

اکبر اعلمی، نماینده پیشین تبریز در کانال تلگرامی خود خطاب به رئیس جمهور ایران نوشته است: «بهترین و زیباترین جنگل‌های ایران واقع در ارسباران در اثر سوءمدیریت و سهل‌انگاری دستگاه‌های متولی، درحال سوختن و نابود شدن است.» این نماینده پیشین مجلس در ادامه آورده است: «اکنون نیز تصور کنید که مردم می‌خواهند برای بزرگداشت بابک‌ خرم‌الدین در قلعه بابک گردهم آیند، همانطور که همه امکانات خود را برای جلوگیری از برگزاری چنین گردهمایی‌ها بسیج می‌کنید، لطفا با همان عزم و تعصب و حساسیت، در مهار آتش جنگل‌های این منطقه هم بکوشید!»

کاوه مدنی معاون سابق بین‌الملل سازمان محیط زیست ایران نیز در توییت کوتاهی به این آتش‌سوزی‌ها واکنش نشان داده است: «کسی را نیست بر این مرگ بی‌فریاد، تدبیری!»

Kaveh Madani | کاوه مدنی @KavehMadani
 

«کسی را نیست بر این مرگ بی‌فریاد، تدبیری!»

View image on Twitter
۶۰۸ people are talking about this
 
 

موقعیت و اهمیت ارسباران و جنگل‌هایش

ارسباران ناحیه کوهستانی گسترده‌ای در شمال استان آذربایجان شرقی است که در شرق با شهرستان مشکین‌شهر و مغان و در جنوب با سراب و تبریز و مرند هم‌مرز است. در سال ۱۹۷۶ پهنه وسیعی از اراضی این منطقه را یونسکو به عنوان “ذخیره‌گاه زیست‌کره” ثبت کرد.

جنگل‌های ارسباران با ۱۶۴ هزار هکتار وسعت در شمال و شمال شرق تبریز در محدوده شهرستان‌های ورزقان، کلیبر، خداآفرین و جلفا پراکنده شده که از نظر تنوع گونه‌های گیاهی و جانوری دارای اهمیت هستند و علاوه بر تنوع و غنای ژنتیکی، جاذبه‌های تاریخی و گردشگری هم دارند.

به نوشته خبرگزاری‌ها در ایران، پرونده جنگل‌های ارسباران برای ثبت جهانی از سوی ایران به یونسکو ارسال شده است.

از: دویچه وله


به کانال تلگرام سایت ملیون ایران بپیوندید

هنوز نظری اضافه نشده است. شما اولین نظر را بدهید.