تایید رسمی حمله هوایی اسرائیل به مواضع ایران در سوریه

یکشنبه, ۳ام شهریور, ۱۳۹۸
اندازه قلم متن

ارتش و دولت اسرائیل رسما خبر از حمله به پهپادهای تهاجمی ایران در حوالی دمشق داده‌اند. اسرائیل این حملات هوایی را “پیشگیرانه” عنوان کرده است. اسرائیل سامانه دفاع ضد موشکی خود در شمال این کشور را فعال کرده است.

    
Symbolbild Israelische Kampfjets bombardieren syrisches Militär bei Damaskus (dapd)

حمله اسرائیل به مواضع و پایگاه‌های جمهوری اسلامی ایران در عراق و سوریه موضوع جدیدی نیست. بنا بر گزارش خبرگزاری فرانسه، تایید رسمی این حملات از سوی دولت و ارتش اسرائیل اما پدیده نادری است.

خبرگزاری آلمان (dpa) روز یکشنبه سوم شهریور (۲۵ اوت) با انتشار گزارشی از تل آویو، خبر از حمله هوایی اسرائیل به مواضع ایران در سوریه داده است. گفته شده است که هدف از این حملات نابودی پهپادهای تهاجمی ایران بوده است.

به کانال دویچه وله فارسی در تلگرام بپیوندید

این خبرگزاری در گزارش خود نوشته است که نیروی هوایی اسرائیل روستای عقربا واقع در جنوب شرقی دمشق را هدف حملات خود قرار داده‌اند.

جاناتان کونریکوس، سخنگوی ارتش اسرائیل مدعی شده است که پهپادهای تهاجمی ایران در این منطقه مستقر بوده‌اند.

برنامه حمله به شمال اسرائیل

اسرائیل در توضیح پیرامون  حملات هوایی خود اعلام کرده است که واحدهای سپاه قدس بر آن بوده تا با بهره گرفتن از این پهپادها به نقاطی واقع در شمال اسرائیل حمله کنند.

سخنگوی ارتش اسرائیل گفته است که این پهپادها حامل مواد منفجره بوده و از این رو می‌توانند همچون  موشک عمل کنند. حملات هوایی به روستای عقربا سه هفته پیش از برگزاری انتخابات پارلمانی در اسرائیل صورت می‌گیرد.

بنیامین نتانیاهو، نخست‌وزیر اسرائیل گفته است: «ما با تلاشی بسیار موفق شدیم حمله طراحی شده از سوی سپاه قدس ایران و شبه‌نظامیان شیعه به اسرائیل را خنثی کنیم.»

نتانیاهو بار دیگر تکرار کرد که «جمهوری اسلامی ایران هیچ جا مصون نیست.» او بر این اصل تاکید کرد که «اگر کسی برای کشتن تو به میدان آمده، بهتر است که تو پیشدستی کرده و او را بکشی.» نخست‌وزیر اسرائیل گفته است که امنیت اسرائیل تنها با بهره گرفتن از چنین رویکردی تامین می‌شود.

سخنگوی ارتش اسرائیل درباره حملات هوایی شامگاه شنبه اول شهریور به مواضع ایران و شبه‌نظامیان شیعه در سوریه گفت: «ما در جریان این حملات مراکز تروریستی وابسته به سپاه قدس و شبه‌نظامیان شیعه را هدف قرار داده‌ایم.»

حمله به مواضع ایران

جاناتان کونریکوس در ادامه گفته است که ارتش اسرائیل روز پنجشنبه ۲۳ اوت نیز موفق شده است برنامه حمله مشابهی از سوی ایران را خنثی کند.

گفته می‌شود که ارتش اسرائیل در حال حاضر به حالت آماده‌باش درآمده است. سخنگوی ارتش اسرائیل گفته است که این کشور آماده است با هر حمله‌ای به خاک خود مقابله کند.

رسانه‌های اسرائیل خبر از ایجاد چتر دفاع ضدموشکی “آیرن دام” (گنبد آهنین) در شمال اسرائیل داده‌اند. اسرائیل بارها اعلام کرده است که مانع از تثبیت نظامی ایران در سوریه می‌شود.

خبرگزاری آلمان در ادامه گزارش خود به نقل از روزنامه “نیویورک‌تایمز” به گمانه‌زنی‌های ناظر بر حملات هوایی اخیر اسرائیل به مواضع شبه‌نظامیان مورد پشتیبانی ایران در عراق اشاره کرده است.

این روزنامه نوشته بود که اسرائیل ظرف هفته‌های گذشته چندین بار مواضع حشد الشعبی در عراق را هدف حملات خود قرار داده و چندین انبار تسلیحاتی ایران را در آن کشور نابود کرده است.

از: دویچه وله


به کانال تلگرام سایت ملیون ایران بپیوندید

هنوز نظری اضافه نشده است. شما اولین نظر را بدهید.