قصد اسرائیل برای «هدف قرار دادن سلیمانی»؛ ایران حمله به پایگاه‌هایش را تکذیب کرد

دوشنبه, 4ام شهریور, 1398
اندازه قلم متن

دولت سوریه می‌گوید حملات بامداد یکشنبه اسرائیل به مواضعی در اطراف دمشق با مقابله پدافند هوایی روبه‌رو شده و «بیش‌تر موشک‌ها قبل از رسیدن به هدف ساقط شدند»؛ عکس از حملات چند ماه پیش به دمشق

دولت سوریه می‌گوید حملات بامداد یکشنبه اسرائیل به مواضعی در اطراف دمشق با مقابله پدافند هوایی روبه‌رو شده و «بیش‌تر موشک‌ها قبل از رسیدن به هدف ساقط شدند»؛ عکس از حملات چند ماه پیش به دمشق

در حالی که رسانه‌های اسرائیل از «آماده باش ارتش این کشور برای مقابله با واکنش احتمالی ایران به حملات جدید اسرائیل در سوریه» خبر داده‌اند، یک مقام ارشد جمهوری اسلامی می‌گوید «ادعای اسرائیل دروغ است».

ارتش اسرائیل در اولین ساعات بامداد یکشنبه، سوم شهریور، اعلام کرد برای خنثی کردن طرح ایران مبنی بر «اعزام پهپادهای انتحاری به آسمان اسرائیل»، «مواضع ایرانی» در سوریه را مورد حملات گسترده هوایی قرار داده است.

به گفته سخنگوی ارتش اسرائیل، نیروی قدس سپاه پاسداران در صدد اعزام پهپادهای انتحاری به اسرائیل بوده است.

بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر اسرائیل که سحرگاه یکشنبه در محل ستاد ارتش در تل‌آویو حضور داشت، بار دیگر تأکید کرد که «ایران در هیچ کجا [از حملات اسرائیلی] مصونیت ندارد».

اما محسن رضایی، دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام، روز یکشنبه گفت: «اسرائیل و آمریکا توان حمله به مراکز مختلف ایران را ندارند ضمن این‌که به مراکز مشاوره‌ای که داریم آسیبی وارد نشده است».

محسن رضایی که در حاشیه سفر به استان قزوین به پرسش‌های خبرگزاری ایلنا پاسخ می‌داد افزود: «ادعای اسرائیل در هدف قرار گرفتن مواضع ایران دروغ است و صحت ندارد».

این فرمانده اسبق سپاه پاسداران اسرائیل و آمریکا را به «اقداماتی مشترک در سوریه و عراق» متهم کرد و بدون اشاره به جزئیات، تهدید کرد که «پاسخ‌های آنان را به زودی مدافعان سوریه و عراق خواهند داد».

سانا، خبرگزاری رسمی سوریه، تاکید کرده بود که پدافند هوایی این کشور «با حملات موشکی دشمن اسرائیلی علیه اطراف شهر دمشق مقابله کرده و بیش‌تر موشک‌ها را قبل از رسیدن به هدف ساقط کرده است».

پیشدستی اسرائیل در اعلام خبر حملات گسترده به سوریه و پذیرش مسئولیت آن، با وجود صدها حمله‌ای که این کشور در سال‌های گذشته در «تعقیب اهداف ایرانی و متحدانش» در خاک سوریه انجام داده، امری کم‌سابقه است.

اسرائیل در مورد آن‌چه که نیت شاخه قدس سپاه پاسداران در اعزام «پهپادهای انتحاری» به آسمان این کشور نامیده، هیچ شواهد و مستنداتی ارائه نکرده‌ است.

اما زاخی هانگبی، وزیر همکاری‌های منطقه‌ای اسرائیل، ظهر یکشنبه به رادیوی دولتی «کان» گفت: قبل از آنکه آنها ضربه بزنند، ما پیشدستی کرده‌ و ساختمانی را در سوریه که پهپادهای انفجاری ایران در آن بود، «منهدم کردیم».

به گفته زاخی هانگبی، قاسم سلیمانی مسئول طراحی ضربات به اسرائیل است اما اسرائیل راسخ است که واکنش قاطع نشان دهد.

هانگبی همچنین وجود ارتباط بین حملات اخیر ارتش اسرائیل با تلاش بنیامین نتانیاهو برای کسب محبوبیت در انتخابات پارلمانی سه هفته دیگر را رد کرد.

گیدون ساعار، یک مقام ارشد دیگر حزب حاکم لیکود، نیز یکشنبه گفت که تصمیمات نتانیاهو در رویارویی با اقدامات ایران در منطقه، مورد حمایت سایر سیاستمداران لیکود است «حتی اگر جایگاه نتانیاهو نظر به پرونده‌های تحقیقاتی او به ظن فساد پس از انتخابات متزلزل شود».

اسرائیل کاتز، وزیر خارجه اسرائیل، اما صریح‌تر از سایر مقامات اسرائیلی گفت که کشورش «قبل از هر چیز»، «زدن» قاسم سلیمانی را در دستور کار قرار داده زیرا به گفته او، «ایران سر افعی است و قاسم سلیمانی فرمانده شاخه قدس سپاه، دندان‌های این افعی است».

این نخستین بار است که یک مقام اسرائیلی از برنامه کشورش برای هدف قرار دادن قاسم سلیمانی خبر می‌دهد.

اشاره رسانه‌های اسرائیل به یادداشت یکی از نویسندگان روزنامه کیهان

روزنامه‌نگاران و تحلیلگران نظامی اسرائیل در گزارش‌های اخیر خود درباره «طرح ایران برای اعزام پهپاد انتحاری به داخل اسرائیل» به مطلبی از یکی از نویسندگان روزنامه کیهان اشاره کرده‌اند.

محمد ایمانی، نویسنده روزنامه کیهان، روز جمعه در کانال تلگرامی‌اش یادداشتی با عنوان «خبط راهبردی نتانیاهو؛ مجال حملات پهپادی به حیفا و تل‌آویو» منتشر کرده بود.

محمد ایمانی با اشاره به تایید بنیامین نتانیاهو درباره دست داشتن اسرائیل در حملات اخیر به پایگاه‌های حشد الشعبی در عراق نوشته بود: «اکنون که اسرائیل سر شوخی را با مقاومت عراق و سوریه باز کرده، باید منتظر غافلگیری‌های جدید ازاین دست باشد».

این نویسنده روزنامه کیهان تأکید کرده بود: «مثلا اگر در شب و روزهای آینده، پهپادهای ناشناس به اهداف حساس امنیتی و نظامی و هسته‌ای یا بنادر و مراکز مهم» در اسرائیل حمله ور شدند، «نباید چندان شگفت زده شد».

رسانه‌های اسرائیل محمد ایمانی را جزو «مشاوران نظامی» حاکمیت جمهوری اسلامی توصیف کرده‌ اما نگفته‌اند که حملات اخیر ارتش اسرائیل بر اساس این نوشته صورت گرفته است یا خیر.

واکنش‌ها به ساقط شدن «پهپادهای اسرائیلی» در لبنان

هم‌زمان با حملات اسرائیل در بامداد یکشنبه به سوریه، دو پهپاد در جنوب بیروت ساقط شد.

اسرائیل به اعزام پهپاد انفجاری به آسمان لبنان اشاره نکرده اما رسانه‌های لبنان در ساعات بعدی، از کشته شدن سه تن در ساقط شدن «دو پهپاد اسرائیلی» بر فراز بخش ضاحیه خبر دادند.

محمد عفیف، یکی از سخنگویان گروه حزب‎‌الله، گفت یکی از دو پهپاد اسرائیلی مجهز به مواد انفجاری بود که به ساختمان دفتر رسانه‌ای مرتبط با این سازمان خسارت وارد کرد.

محمد عفیف افزود، پهپاد دوم به دست حزب‌الله افتاده است.

با وجود این، حزب‌الله تاکید کرده که این سازمان عامل ساقط کردن پهپادها نبوده است.

سعد حریری، نخست وزیر لبنان، روز یکشنبه در واکنش به رخدادهای اخیر گفت اسرائیل به لبنان «تجاوز» کرده که «نقض آشکار قطعنامه ۱۷۰۱ شورای امنیت است».

قطعنامه یادشده که در سال ۲۰۰۶ به تصویب رسید، به درگیری نظامی ۳۴ روزه ارتش اسرائیل و گروه حزب‌الله لبنان پایان داده بود.

آقای حریری تاکید کرد که دولت لبنان به «مسئولیت کامل خود» در راستای جلوگیری از وخیم‌ شدن اوضاع عمل می‌کند.

از: رادیو فردا


به کانال تلگرام سایت ملیون ایران بپیوندید

هنوز نظری اضافه نشده است. شما اولین نظر را بدهید.