حسن روحانی تعامل با آمریکا را به لغو تحریم‌ها مشروط کرد

سه شنبه, ۵ام شهریور, ۱۳۹۸
اندازه قلم متن

حسن روحانی می‌گوید کلید تحولات مثبت در روابط ایران و آمریکا در دست واشنگتن است. او درباره احتمال دیدار و مذاکره با ترامپ گفت “این که کسی بخواهد با روحانی عکس بگیرد، امکان‌پذیر نیست مگر آنکه تمام تحریم‌ها را بردارد”.

    
Iran Teheran Hassan Rohani (pictur-alliance/dpa/Office of the Iranian Presidency)

حسن روحانی، رییس‌جمهور ایران روز سه‌شنبه ۵ شهریورماه (۲۷ اوت) به خبر دیدار احتمالی او با دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا وانش نشان داد.

روحانی در سخنرانی خود در مراسم آغاز “عملیات اجرایی طرح اقدام ملی تولید و عرضه مسکن”  در این باره گفت: «ما با دنیا مذاکره می‌کنیم اما هرگونه تحول در رفتار ما با آن‌هایی که تحریم کردند و اقدام به تروریسم اقتصادی کردند از توبه آن‌ها آغاز می‌‌شود.»

روحانی گفت “با همه کشورها دوست هستیم” و “آماده‌ایم در چارچوب منافع ملی خود به همه مقررات بین‌المللی عمل کنیم”. او تاکید کرد: «بدون برگشت از تحریم، قفل تعامل با ایران باز نخواهد شد. دنبال حل مشکلات از روال منطقی هستیم؛ نه عکس انداختن. اگر کسی بخواهد با حسن روحانی عکس بگیرد باید همه تحریم‌ها را بردارد.»

رئیس جمهور ایران افزود: «آنها می‌خواهند در منطقه ما از امنیت بیشتر برخوردار باشند و ادعا می‌کنند از ایران هیچ چیز نمی‌خواهند جز اینکه بمب اتم نسازیم. چه شما بگویید یا نگویید؛ اراده ما بر پایه سلاح‌های متعارف است. ما دنبال سلاح‌های کشتارجمعی نمی‌رویم.»

روحانی با اشاره به این که شعار دولت او از آغاز کار “تعامل سازنده با دنیا” بود، گفت: «ما خواهان تنش با دنیا نیستیم. ما خواهان امنیت منطقه و جهان هستیم. و خواهان همکاری با همه کشورهای دوست و آماده همکاری هستیم. ما آماده‌ایم که با همه مقررات بین المللی در چارچوب امنیت و منافع ملی‌مان حرکت کنیم. به این دلیل مسیری را انتخاب کردیم به نام توانمندتر کردن ایران و قدرت ملی.»

روحانی اضافه کرد:  «ما با دیگران صحبت و مذاکره می کنیم تا منافع مردم و حقوق مردم را تامین کنیم. اما آنهایی که تحریم را بر مردم ما روا داشتند و اقدام به تروریسم اقتصادی کردند هر گونه تحول در رفتار ما با آنها از توبه آنها آغاز می شود که بارها این را گفتم.»

روحانی تاکید کرد: «در رابطه ایران با آمریکا بدون این که آنها  از تحریم‌ها دست بردارند و روی مسیر غلطی که انتخاب کرده خط بکشند، شاهد هیچ تحول مثبتی نخواهیم بود.»

خبر دیدار احتمالی حسن روحانی با دونالد ترامپ، شامگاه روز دوشنبه ۴ شهریور (۲۶ اوت) از سوی امانوئل مکرون، رئیس جمهور فرانسه در کنفرانس خبری مشترک او با رئیس جمهور آمریکا اعلام شد. مکرون گفت: «برای کاهش تنش بین ایران و آمریکا نقشه راهی تهیه شده و حتما دونالد ترامپ و حسن روحانی البته با حضور من با یکدیگر دیدار می‌کنند.»

دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا نیز در پاسخ به پرسش خبرنگاری در باره دیدار با حسن روحانی گفت:«اگر همه چیز خوب پیش برود، چرا که نه. ولی اگر رفتار خود را تصحیح نکنند، ما به آنها جواب مرگباری خواهیم داد.»

ترامپ افزود: «آقای مکرون همه چیز را به من گفت که چه کسی می‌خواهد بیاید و بعد هم گفت که چه صحبت‌هایی داشته‌اند. اما باید شرایط فراهم شود. شاید به نتیجه برسیم و شاید هم نرسیم. من احساس خوبی نسبت به ایران دارم. ایرانیهای زیادی را در نیویورک می‌شناسم و آدمهای فوق العادهای هستند. اما توافق برجام توافق بسیار بد و خندهداری بود.»

حسن روحانی روز دوشنبه ساعاتی پیش از کنفرانس خبری روسای جمهوری فرانسه و آمریکا گفته بود:« اگر بدانم که به جلسه‌ای بروم و با کسی ملاقات کنم که در نتیجه، کشور آباد شده و مشکلات مردم حل می‌شود، دریغ نمی‌کنم.»

اظهار آمادگی حسن روحانی برای دیدار با دونالد ترامپ در شرایطی انجام گرفته که علی خامنه‌ای رهبر جمهوری اسلامی، مذاکره با آمریکا را سم و مذاکره با دونالد ترامپ را سم مضاعف خوانده بود.

از: دویچه وله


به کانال تلگرام سایت ملیون ایران بپیوندید

هنوز نظری اضافه نشده است. شما اولین نظر را بدهید.