ریگانی‌ها ۲۰۰ روز از سال آسمان را نمی‌بینند

یکشنبه, ۲۴ام شهریور, ۱۳۹۸
اندازه قلم متن

استان‌وایر– شهرستان «ریگان» در استان کرمان دومین کانون ریزگردها در کشور است به طوری که ۲۰۰ روز در سال مردم این شهر شاهد طوفان شن یا ریزگردها هستند.

ریگان ۳۰۰ روستا را در خود جای داده که از مجموع این روستاها هم اکنون ۱۵۰ روستا در مجاور کانون‌های شنی هستند و عملا در محاصره شن‌های روان قرار دارند.

طبق اعلام فرماندار «ریگان» دست‌کم ۵۰ روستای شهرستان به دلیل شن گرفتگی خالی از سکنه شده‌اند و در حال حاضر آمار دقیقی از تعداد روستاهای متروک وجود ندارد.

امین باقری گفته که «ریگان محروم‌ترین شهرستان استان کرمان است و در این زمینه در کشور نیز جایگاه مناسبی ندارد.»

باقری افزوده «هر سال طوفان‌های شن میلیاردها تومان خسارت به زیر ساخت‌های شهرستان وارد می‌کند و تقریبا در همه هفته‌های سال درگیر مشکل ریزگردها هستیم.»

احمد باقری یکی از فعالان محیط زیست استان کرمان هم گفته که «هم اکنون از شدت ریزگردها در خوزستان به دلیل اجرای طرح‌های مهار در کانون‌های ریزگردها کاسته شده، اما در کرمان مردم همچنان با این مشکل دست و پنجه نرم می‌کنند.»

وی افزوده «خشکیدگی هامون و هیرمند و جازموریان می‌تواند در زمینه تغییرات اقلیمی در ریگان نیز تاثیر بگذارد، اما ریزگردهایی که هم اکنون در ریگان وجود دارد از کانون‌های محلی شهرستان نشات می‌گیرد.»

از دو میلیون ۱۳۳ هزار هکتار مساحت شهرستان‌های شرق استان کرمان حداقل ۶۳ درصد بیابانی و شن‌زار است و به دلیل کاهش رطوبت هوا و تخریب جنگل‌ها با وزش کوچکترین بادی این شن‌های روان به حرکت در می‌آید.


به کانال تلگرام سایت ملیون ایران بپیوندید

هنوز نظری اضافه نشده است. شما اولین نظر را بدهید.