آغاز سال تحصیلی با گرانی عجیب نوشت‌افزار

جمعه, ۲۹ام شهریور, ۱۳۹۸
اندازه قلم متن

چیزی نمانده تا اول مهر، روز آغاز سال تحصیلی برای ۱۴ میلیون دانش‌آموز ایرانی. درحالی که بسیاری خریداران از گرانی بازار نوشت‌افزار در این روزها می‌گویند، برخی وب‌سایت‌ها از لوازم‌التحریرهای میلیونی گزارش می‌دهند.

    
default

روزهای آخر شهریور در ایران، همیشه روزهای ‌پرتکاپویی بوده است، درست مثل روزهای آخر اسفند و گردآوری‌ها برای آغاز سال نو. گردآوری روزهای آخر شهریور اما برای آغاز سال تحصیلی است، برای خرید کیف و کتاب و نوشت افزار و برای خرید دست کم یک دست پوشاک شایسته برای اول مهر.

داستان افزایش قیمت این کالاها هم در روزهای پایانی شهریور، داستان تازه‌ای نیست. اما آنچه قدم‌های ماه مهر را امسال سنگین کرده است، وضعیت نابسامان اقتصادی خانواده‌هاست و چند برابر شدن هزینه‌های زندگی که توان خرید نوشت افزار و وسایل لازم برای شروع سال تحصیلی را که بهایشان در این روزها به شدت بالا رفته را گرفته است.

“توسعه ایرانی” یکی از روزنامه‌های صبح ایران، با زن  جوانی که با سه فرزند خود برای خرید لوازم‌التحریر به بازار مراجعه کرده صحبت کرده است. این شهروند می‌گوید: «سال گذشته برای خرید هر کوله‌پشتی مدرسه مبلغ ۸۰ هزار تومان پرداخت کردیم، اما امسال قیمت همان کوله‌پشتی به ۱۷۵هزار تومان رسیده است که واقعا از خرید آن عاجز هستیم.»

گفته می‌شود، شاید بیشترین افزایش قیمت در میان کالاهای لازم برای سال تحصیلی، مربوط به دفتر باشد، چراکه کاغذ در بازار به‌شدت گران شده است. بالارفتن بهای دفتر را هم مسوولان به نوسان قیمت ارز و افزایش قیمت کاغذ وارداتی ربط می‌دهند.

گزارش‌‌های میدانی وب‌سایت‌های درون ایران از بازار خرید روزهای آخر شهریور اما نشان می‌دهد که کالاهای ساخت ایران هم با افزایش بی‌سابقه قیمت روبرو شده‌اند.

وزیر آموزش و پرورش ایران اعلام کرده است که امسال ۱۴ میلیون دانش‌آموز از ابتدای مهر به مدرسه می‌روند. با توجه به این شمار و سرانه مصرف ۱۰ دفترچه برای هر دانش‌آموز، روزنامه “توسعه ایرانی” می‌نویسد، نیاز کشور حدود ۱۴۰ میلیون دفترچه دانش‌آموزی است؛ با این حال نه در فروشگاه‌های زنجیره‌ای از عرضه دفاتر دولتی خبری هست نه در لوازم‌التحریرفروشی‌های سطح شهر.

خبر هر چه هست از گرانی است. خبرگزاری مهر از قول یکی از مسوولان حوزه نوشت افزار در ایران می‌نویسد: «هزینه خرید یک دفتر ۱۰۰ برگ ساده، پارسال حدود ۶ هزار تومان بود و امسال برای همان دفتر باید ۱۵ هزار تومان هزینه کنیم.»

خودنویسی با بهایی معادل یک متر مربع خانه در ولنجک

اما در کنار نابسامانی اقتصادی و هزینه‌هایی که کمر بسیاری از خانواده‌های بچه‌دار را خم کرده است، حالا وب‌سایت‌های درون ایران از نوشت‌افزارهای “لاکچری” هم می‌نویسند و قیمت‌های سرسام‌آوری که تنها “دسته‌ای” از پس پرداخت آنها برمی‌آیند.

همیشه هم “دسته‌ای” هر چند اندک از میلیون‌ها دانش‌آموزی که هر سال اول مهر سر کلاس و درس می‌روند، وجود داشته که بتوانند لوازم لوکسی بخرند که آن “دسته‌ی” اکثریت باقیمانده از تصور آن هم ناتوان باشند. اما امسال گویا این تفاوت بیش از سال‌های پیش، چشمگیر است.

“شهروند” از این لاکچری‌ها می‌نویسد: «مدادرنگی ۱۲۰ تایی فابرکاستل دو میلیون و ۸۵۰ میلیون تومانی، خودنویس‌هایی که در بدنه آنها طلا یا پوکه‌های فشنگ جنگ جهانی دوم کار شده، دفترچه مشق نیم میلیون تومانی، مداد نوکی با روکش طلا به قیمت یک میلیون تومان». اینها از جمله نوشت‌افزارهایی هستند که به نوشته این وب‌سایت‌ها در بازار این روزهای ایران عرضه می‌شوند. شهروند می‌نویسد: «قیمت یکی از این خودنویس‌های خاص معادل یک مترمربع خانه در منطقه ‌ولنجک تهران است.» موسی فرزانیان، رئیس اتحادیه فروشندگان نوشت افزار می‌گوید، «چنین اجناسی به صورت مسافرتی و چمدانی وارد می‌شوند، بوتیکی هستند و اجناسی نیستند که در واحد‌های صنفی به فروش برسند.»

فرزانیان همچنین می‌گوید، حدود ۵۰ درصد لوازم‌التحریر وارداتی است و تنها ۵۰ درصد از کالاهای موجود در این بخش ‌تولید داخل است. او در گفت‌وگو با شهروند به برگزاری نمایشگاه‌های ویژه در سراسر کشور برای عرضه دفترچه مشق با نرخ دولتی و دیگر کالاها با ۱۰ تا ۲۰ درصد پایین‌تر از نرخ بازار، اشاره می‌کند و می‌گوید: «یکی از مهم‌ترین اهداف برگزاری این نمایشگاه ترویج کالای ایرانی است، به همین ‌جهت کالای ایرانی ارایه می‌شود. اما با توجه به این‌که ۵۰ درصد از کالاهای لوازم‌التحریری وارداتی ‌است در کنار کالاهای ایرانی کالا‌های خارجی هم دیده می‌شود. اما امیدواریم بتوانیم کالای ایرانی را ‌ترویج داده و مورد استقبال خریداران و دانش‌آموزان نیز قرار گیرد.‌»

برای میلیون‌ها دانش‌آموز ایرانی اما مسئله بر سر انتخاب بین کالای ایرانی یا خارجی نیست، مسئله داشتن حداقل کالاهای لازم برای شروع یک سال تحصیلی است.

از: دویچه وله


به کانال تلگرام سایت ملیون ایران بپیوندید

هنوز نظری اضافه نشده است. شما اولین نظر را بدهید.