مادر مایکل وایت: «ترامپ سرنوشت فرزند زندانی‌ام در ایران را فراموش کرده است»

چهارشنبه, 3ام مهر, 1398
اندازه قلم متن

مادر مایکل وایت، سرباز سابق ارتش آمریکا که در ایران زندانی است، از ترامپ خواسته است برای آزادی او اقدام کند. جوان وایت نسبت به وضعیت سلامتی فرزند خود ابراز نگرانی کرده است. ایران جرم مایکل وایت را “امنیتی” می‌داند.

    
Im Iran gefangener US Navy Veteran Michael R. White mit seiner Mutter Joanne White (picture-alliance/AP Photo/White family)

از دستگیری مایکل وایت در ایران حدود دو سال می‌گذرد. تلاش‌های صورت گرفته برای آزادی او تا کنون بی نتیجه بوده است. اکنون جوان وایت، مادر او از دونالد ترامپ خواسته است تا به وعده انتخاباتی خود، مبنی بر بازگرداندن همه شهروندان آمریکایی زندانی عمل کند.

خبرگزاری آسوشیتدپرس روز چهارشنبه سوم مهر (۲۵ سپتامبر) با انتشار گزارشی از سن دیگو از نگرانی شدید جوان وایت نسبت به وضعیت جسمانی فرزند زندانی‌اش در ایران خبر داده است.

مادر مایکل وایت گفته است که پس از رد شدن اعتراض مایکل وایت به دستگیری و زندان خود، او نسبت به تلاش دولت آمریکا در زمینه آزادی فرزندش دچار تردید شده است.

جوان وایت گفته است به نظر می‌رسد دولت آمریکا پرونده فرزند او را به دست فراموشی سپرده است.

جوان وایت و سخنرانی ترامپ در مجمع عمومی

مادر مایکل وایت گفته است به این علت که دونالد ترامپ در سخنرانی خود در مجمع عمومی سازمان ملل اشاره‌ای به پسر او و همچنین سایر شهروندان آمریکایی زندانی در ایران نکرده، دچار یاس و ناامیدی شده است.

مایکل وایت نخستین شهروند آمریکایی است که پس از شروع زمامداری دونالد ترامپ در ایران دستگیر و زندانی شده است.

جاناتان فرانکس، سخنگوی خانواده وایت به خبرنگار آسوشیتدپرس گفته است که مادر این شهروند آمریکایی نسبت به وضعیت سلامتی مایکل به‌شدت نگران است.

سخنگوی خانواده وایت گفته است که ترامپ پس از آغاز فعالیت خود در مقام ریاست جمهوری وعده داده بود که در راستای آزادی همه شهروندان آمریکایی که به گونه‌ای ناعادلانه در کشورهای دیگر زندانی شده‌اند، اقدام خواهد کرد.

Michael R. White (ion)

جوان وایت گفته است پسر او از بیماری ملانوما (نوعی سرطان پوست) رنج می‌برد و پیش از سفر به ایران تحت مداوا بوده است. مادر مایکل وایت همچنین به عمل جراحی غده در گردن پسرش و همچنین به بیماری تنگی نفس او اشاره کرده و نسبت به وضعیت سلامتی فرزند خود ابراز نگرانی شدید کرده است.

مادر مایکل وایت اخیرا از طریق سایت “گوفاندمی” اقدام به گردآوری پول برای تامین خوراک مناسب برای فرزندش در ایران کرده است.

دستگیری مایکل وایت

دستگیری مایکل وایت با تاخیری چند ماهه ابتدا توسط سایت “ایران وایر” منتشر شد. سایت “ایران وایر” خبر دستگیری این آمریکایی ۴۶ ساله را به نقل از یکی از زندانیان ایرانی آزاد شده رسانه‌ای کرده بود. پس از آن، روزنامه “نیویورک‌تایمز” خبر دستگیری مایکل وایت را بازتاب داد.

در پی آن بهرام قاسمی، سخنگوی وقت وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی ایران خبر دستگیری مایکل وایت را به اتهام جرمی “امنیتی” تایید کرد. مقامات قضایی جمهوری اسلامی ایران توضیح بیشتری پیرامون اتهام این شهروند آمریکایی منتشر نکرده‌اند.

مایکل وایت که برای دیدن دوست دختر خود به ایران سفر کرده بود، قرار بود روز ۲۷ ژوئیه سال ۲۰۱۷ از طریق امارات متحده عربی به آمریکا بازگردد. پس از مدت‌ها بی‌خبری از سرنوشت مایکل وایت، خبر دستگیری او منتشر شد.

مایکل وایت پیش از این به عنوان آشپز در نیروی دریای آمریکا فعالیت می‌کرد و حدود ده سال پیش از ارتش آمریکا خارج شده بود.

از: دویچه وله


به کانال تلگرام سایت ملیون ایران بپیوندید

هنوز نظری اضافه نشده است. شما اولین نظر را بدهید.