عفو بین‌الملل خواستار آزادی فوری بستگان مسیح علی‌نژاد شد

پنجشنبه, 4ام مهر, 1398
اندازه قلم متن

“برادر مسیح‌علی‌نژاد و برادر و خواهر همسر سابق او را دستگیر کرده‌اند تا او را وادار به سکوت کنند.” عفو بین‌الملل از حکومت ایران خواسته است تا بستگان مسیح علی‌نژاد را آزاد کرده و به کارزار ضد حقوق زنان در ایران پایان دهد.

    
مسیح علی‌نژاد، خبرنگار و فعال حقوق زنان

مسیح علی‌نژاد، خبرنگار و فعال حقوق زنان

فشار بر خانواده فعالان و کنشگران مدنی در ایران پدیده تازه‌ای نیست. سازمان عفو بین‌الملل روز چهارشنبه سوم مهر (۲۵ سپتامبر) با انتشار بیانیه‌ای نسبت به اعمال فشار به بستگان مسیح علی‌نژاد واکنش نشان داد.

در بیانیه این نهاد حقوق بشری آمده است که حکومت ایران با دستگیری بستگان و خویشاوندان کنشگران مدافع حقوق زنان بر آن است تا آنان را وادار به سکوت کند.

بیانیه عفو بین‌الملل می‌افزاید که ماموران حکومت ایران سه نفر از بستگان مسیح علی‌نژاد را بازداشت کرده‌اند. در این بیانیه آمده است که تلاش مسیح علی‌نژاد برای دفاع از حقوق زنان و مبارزه با حجاب اجباری و از جمله در کمپین “چهارشنبه‌های سفید” از جمله دلایل دستگیری بستگان این کنشگر حقوق زنان بوده است.

پست اینستاگرامی مسیح علی‌نژاد

مسیح علی‌نژاد پس از انتشار خبر دستگیر علی‌رضا علی‌نژاد برادر خود و همچنین دستگیری هادی و لیلا لطفی برادر و خواهر همسر سابق خود، در دو پست جداگانه بر روی اینستاگرام نسبت به این عملکرد حکومت ایران واکنش نشان داده است.

مسیح علی‌نژاد به فشارهای مسئولان حکومت علیه خانواده خود اشاره کرده و از جمله چنین نوشته است: «ریختند خانه برادرم علی و او را مقابل چشم‌های دو کودک خردسالش بازداشت کردند. چندی پیش مادر ۷۰ ساله‌ام را بردند بازجویی کردند و حالا برادرم.»

این کنشگر حقوق زنان و فعال مدنی گفته است که به‌زودی درباره این اقدامات حکومت جمهوری اسلامی علیه بستگانش اطلاع‌رسانی خواهد کرد.

مسیح علی‌نژاد در پست اینستاگرامی خود همچنین نوشته است: «کسانی که برادرم علی را با چشم‌بند بردند گفتند از وزارت اطلاعات تهران هستند. جرم او عشق است، جرم مادرم نیز عشق بود. جمهوری اسلامی کارش ترور و ایجاد وحشت است و با گروگان گرفتن خانواده‌ام می‌خواهد مرا ساکت کند.»

Iranerinnen legen aus Protest Kopftuch ab

علی‌نژاد به سخنان ظریف و روحانی درباره صلح در مجمع عمومی سازمان ملل اشاره کرده و گفته است: «جمهوری اسلامی، ایران را گروگان گرفته، حسن روحانی و جواد ظریف پیام صلح از طرف جمهوری اسلامی به سازمان ملل آورده‌اند، در حالی که جمهوری اسلامی با مادر هفتادساله من، با برادرم، با میلیون‌ها ایرانی در جنگ است.»

او در پست اینستاگرامی دوم خود به دستگیری هادی و لیلا لطفی اشاره کرده و می‌گوید ماموران پس از بازجویی از هادی، برادر همسر سابق او و یکی از فعالان حقوق زنان به او گفته‌اند که هرگونه تماس با مسیح علی‌نژاد و “تیم او” جرم تلقی می‌شود.

هادی لطفی پس از بازجویی آزاد شده است، اما به او گفته‌اند حق خارج شدن از شهر بابل را ندارد و باید هر لحظه برای پاسخگویی به پرسش ماموران امنیتی در دسترس باشد.

مسیح علی‌نژاد درباره وضعیت لیلا لطفی و محل نگهداری او ابراز بی‌اطلاعی کرده است.

سازمان عفو بین‌الملل نیز ضمن بازتاب این خبر، احتمال شکنجه و بدرفتاری با لیلا لطفی را منتفی ندانسته است. فیلیپ لوتر، مدیر بخش وکالت و تحقیق سازمان عفو بین‌الملل در امور خاورمیانه و شمال آفریقا این اقدامات دولت ایران را به قصد ساکت کردن کنشگران حقوق زنان دانسته است.

در بیانیه سازمان عفو بین‌الملل به خودسوزی سحر خدایاری و دفاع او از حق حضور زنان در استادیوم‌ها نیز اشاره شده است.

سازمان عفو بین‌الملل از حکومت ایران خواسته است بستگان مسیح علی‌نژاد را بی‌درنگ آزاد کرده و به کارزار خود علیه حقوق زنان در ایران پایان دهد.

از: دویچه وله


به کانال تلگرام سایت ملیون ایران بپیوندید

هنوز نظری اضافه نشده است. شما اولین نظر را بدهید.